Győr+
2018.09.27. 15:07

Színes Fogadó Tér

Nappali intézménnyel bővült Győrben a szenvedélybetegek ellátása. A Színes Fogadó Tér felvilágosító, tanácsadó, kulturális, szabadidős, állásközvetítő, védett lakhatást elősegítő, lakossági és családi programok szervezését és lebonyolítását biztosítja, valamint ártalomcsökkentő szolgáltatást nyújt a gyógyuló szenvedélybetegeknek.

A győri önkormányzat és a Magyar Máltai Szeretetszolgálat Egyesület Nyugat-Dunántúli Régióközpontja között két évtizedre visszatekintő, gyümölcsöző együttműködés van, amelynek során számos szociális ellátás valósult meg, és működik a mai napig is. Ezek az ellátások szorosan illeszkednek a város szociálpolitikai rendszeréhez – fogyatékkal élők napközi otthona, támogató szolgáltatás, party-segély, idősbarát program különféle munkaerőpiaci szolgáltatások.

 

 

A Színes Fogadó Tér a szenvedélybetegek nappali ellátását hivatott megoldani ellátási szerződés keretein belül, amely a város alapellátási feladata. Győr önkormányzata költségvetéséből az intézmény működést 4, 5 millió forinttal anyagilag is támogatja.

 

 

A szenvedélybetegek nappali intézményének nem feladata az alkohol-, drog- és egyéb függőségi problémával küzdő személyek egészségügyi gondozása, azonban a szeptember elején megnyílt intézményben szervezett foglalkozások és programok révén törekednek az életmód-változtatás ösztönzésére, a visszaesés megelőzésére, illetve az intézményben dolgozó szociális munkások révén szükség szerint kapcsolatot tartanak az ellátott kezelőorvosával vagy az egészségügyi gondozást végző szakemberrel, továbbá a hozzátartozókkal. Az intézménybe betérőknek lehetőségük van segítő beszélgetésre, csoportos foglalkozásokra, közösségi együttlétre, a szabadidő hasznos eltöltésére, és helyben tudnak segíteni a hivatalos ügyek intézésében is. Megoldott a tisztálkodás, mosás, ételmelegítés is.

 

Dr. Somogyi Tivadar alpolgármester

 

Megnyitó beszédében dr. Somogyi Tivadar alpolgármester arról beszélt, hogy a szenvedélybetegek rehabilitációjához felkészült, türelmes és kitartó szakemberekre van szükség. Segítséget nyújtanak ahhoz hogy, akik már felismerték betegségüket és eljutottak az orvosig, a későbbiekben ne essenek vissza, ne érezzék magukat egyedül. A szenvedélybetegségből hosszú az út a gyógyulásig, hónapok, sokszor évek kellenek az eredményekhez. A most nyíló intézményben az ideforduló embertársainknak lehetőséget adnak, hogy más, új célt kapjon kisiklott életük. Ha csak néhány embertársunk élete változik meg jó irányba, már akkor megérte a sok befektetett energia és hasznossá válik az intézmény – mondta az alpolgármester.

 

Dr. Szemelyácz János pszichiáter-addiktológus-pszichoterapeuta

 

Dr. Szemelyácz János pszichiáter-addiktológus-pszichoterapeuta előadásában a segítőszakma kihívásairól beszélt. A legnagyobb jelentősége a ráfordított időnek van – vallja, és annak, hogy a szenvedélybetegek életében mindig kellenek olyan katartikus kulcsélmények, amelyek után valami megváltozik és a beteg elindul a gyógyulás útján. A segítőknek pedig ott kell lenniük ezekben a helyzetekben. Az önkormányzatoknak, a médiának, a szakembereknek együttesen nagy szerepük van abban, hogy a közös gondolkodásból közös tettekkel sikeres gyógyulások és új életcélok valósulhassanak meg.

 

Fraknó András a Magyar Máltai Szeretetszolgálat intézményvezetője

 

Fraknó András a Magyar Máltai Szeretetszolgálat intézményvezetője kiemelte, kapcsolatokra van szükségünk ahhoz, hogy elérjük a rászoruló szenvedélybetegeket, kapcsolatot kell építeni velük, hogy a gyógyulás útján végigmenjenek. Ne a segítők lehetőségei legyenek meghatározók, hanem mérjük fel, találjuk meg, mi kell a szenvedélybetegeknek a gyógyuláshoz. A most átadott intézmény is azért kapta a fogadó nevet, mert az elfogadás és befogadás az elsődleges, amire ezeknek a betegeknek szükségük van. Az elfogadás a legfontosabb azoknak, akiket már a családjuk, környezetük sem fogad el, mert bélyeget viselnek magukon. Segítsünk minden erőnkkel és eszközünkkel, hogy utat találjanak egy olyan helyhez, ahol segíteni tudnak rajtuk, embernek tekintik őket és ők is embernek tarthatják magukat. Fogadjunk arra, hogy megtalálják a Színes Fogadó Teret, ahol befogadják őket, elfogadják saját életüket és abban önmagukat – zárta szavait Fraknó András.

A Munkácsy utca 20. szám alatti intézmény nyitva áll a gyógyulni kívánó szenvedélybetegek előtt: hétfő, csütörtök, péntek 11-től 17 óráig, kedd. szerda 14-től 18 óráig. Telefonszám: 06-30/633-5340. Email cím: [email protected].

Szabó Csilla
fotó: Mekliz Fotóstúdió