Győr+
2016.03.31. 17:19

Tisztán folytatja a győri csoport

Miután a szenvedélybetegek kijönnek a rehabilitációs otthonból, hirtelen légüres térben találják magukat, így pedig még nehezebben maradnak józanok. Ezért hozta létre a Magyar Máltai Szeretetszolgálat által működtetett SzínStér Szenvedélybetegek Alacsonyküszöbű Ellátása a „Tisztás” csoportot múlt év júliusában.

A kétmillió forintos pályázati pénzből működtetett kezdeményezés márciusban véget ért volna, ám bizonyossá vált, hogy nagy szükség van rá, így az önkormányzat támogatásával tovább folytatódhatnak a segítők által irányított találkozások.

Mátai Enikő, a SzínStér vezetője elmondta, drogrehabilitációs intézmények meglátogatásával kezdődött a program, hogy felkutassák az ott gyógyuló győri fiatalokat. A szakemberek elmentek például a noszlopi otthonba, ahol az a fiatal is gyógyult, aki lapunknak vallott arról, hogyan vált függővé. (Egy szenvedélybeteg terápiás naplója, 2015. október 30.) Az ő elbeszéléséből is kitűnik, konkrétan feltárható, hogyan jutott el odáig, hogy átvegye az irányítást a drog az élete felett: a szeretethiány, a szülők válása, iskolai kudarcok jelentették a fő okokat. Ez nagy vonalakban a többi szenvedélybetegről is elmondható. Összesen 26 alkalommal tartott foglalkozást 15 absztinens szenvedélybeteg számára Stencinger Noémi, a csoport vezetője és Péntek Mónika asszisztens, akik segítenek többek között a stresszkezelésben, önismeretben, munkakeresésben.

 

 

Világosan látszik, az új pszichoaktív szerek átrendezték a piacot, a fiatalok egyre korábban kezdik a a drogokkal való ismerkedést. Városunkban ötévente térképezik fel a droghelyzetet, legutóbb 2014-ben készült jelentés: ebből kiderül, a 18 éves kor alatti győri középiskolások közel 30 százaléka kipróbál valamilyen illegális szert, s a fiatalok 5 százalékából problémás szerhasználó válik, ami stagnáló tendenciát jelent. A többek között patkányméregből készülő, herbálnak nevezett drog a szakemberek szerint „tarol” Magyarországon, mivel olcsóbb, mint az alkohol, a futárszolgálatok pedig házhoz viszik. A hatása kiszámíthatatlan és rendkívül gyorsan függővé teszi és leépíti a használókat.

Miklósyné Bertalanfy Mária, WHO-koordinátor, a győri önkormányzat Kábítószerügyi Egyeztető Fórumának alelnöke elmondta, az idei költségvetés hatmillió forinttal támogatja a munkájukat, ebből a keretből tudtak a csoport mellé is állni. A városban a prevenciótól kezdve rengeteget tesznek, hogy csökkenjen a kábítószerrel élők száma, például egyedülálló módon önkormányzati támogatással partysegélyt működtetnek, vagyis győri szórakozóhelyeken nyújtanak segítséget, felvilágosítást a szerhasználattal kapcsolatban, és működik csoport szenvedélybetegek szüleinek is.

A „Tisztás” csoportba várják a 14 és 30 év közötti fiatalokat, amely továbbra is anonim és nyitott, egyetlen feltétel, hogy józanul érkezzenek.

 

Zoljánszky Alexandra

Fotó: Marcali Gábor