Tradíció és modernitás – ötéves a Viator

Győr+
2015.06.02. 08:46

„Szent Benedek regulája a kottánk, miként kell keresztény módon vendéget fogadni” - mondta a Viator Étterem és Borbár születésnapi ünnepségén Várszegi Asztrik főapát. Öt éve, hogy a Pannonhalmi Főapátság megnyitotta a hagyományt, a tradíciót és a modernitást ötvöző vendégváróját a Kosaras-dombon.

„Mit is lehetne kívánni: Isten éltesse a Viatort sokáig!” – így kezdte ünnepi beszédét Várszegi Asztrik főapát és elmesélte, a domb a helyiektől kapta nevét, réges-régen ugyanis a szomszédos településekre igyekezve ezen keltek át a pannonhalmiak, s a cekkereket, kosarakat itt tették le, hogy megpihenjenek, falatozzanak.

 

 

A bencés rend alapítója, Szent Benedek a sokszor emlegetett regulájában rendelkezett, a szerzetesek, a diákok és a vendégek számára is legyen külön konyha, utóbbiban a „bizonytalan időben érkező” vándor is erőre kaphat. A főapát felidézte, a rendet alapító szerzetes a mértékről is szólt: soha ne együnk, s igyunk telítettségig. „A bor még a bölcseket is elszakítja az Istentől, ez a mértéktartás a modern embernek is megszívlelendő” – tette hozzá Várszegi Asztrik.

 

 

A Viatorban – amelynek neve utast, úton lévőt jelent – úgy érezheti a megpihent vándor, hogy lebeg a táj felett. A különleges, nívó-díjas épületben nem csak a test, de a lélek is jól lakik, az üvegpanorámás kialakítás páratlan kilátást kínál a vendégeknek. Itt a múlt a jelennel ölelkezik, a Viator is jelzi, a pannonhalmi bencésekre jellemző a nyitott, innovatív gondolkodás: vallják, az értéket át kell menteni a múltból, de közben keresni kell a megújulás lehetőségeit. Ezt azon túl, hogy egy kortárs épületet mertek álmodni a világörökség részének nyilvánított történelmi helyre, az étterem kínálata is mutatja.

 

 

Takács Gábor üzletvezető elárulta, a kezdetektől szűk kínálatú étlappal várják a vendégeket, s azt évszakonként változtatják, hétvégenként pedig szezonális ajánlatokkal egészítik ki. „Élünk a természet kínálta lehetőségekkel, az éppen aktuális növényeket dolgozzuk fel. A magas minőségű alapanyagokhoz jellemzően az apátsági gyógy- és fűszernövénykert terményei társulnak ízesítésként, amelyek között elsősorban a levendula, a kakukkfű, a citromfű, a rozmaring és a zsálya kerülnek előtérbe” – árulta el az üzletvezető.

 

Zoljánszky Alexandra

Fotó: O. Jakócs Péter