Exkluzív kiadvánnyal ünnepli a győri Lengyel Nemzetiségi Önkormányzat megalakulásának huszadik évfordulóját. A kötetet csütörtökön mutatták be látványos lézershow keretében.
Az elmúlt húsz év történéseit próbáltuk meg egy kötetben bemutatni, egy átfogó anyagot készítettünk – tájékoztatott Kollár János, a város Lengyel Nemzetiségi Önkormányzatának elnöke. Nem egy történelmi mű született, de a fotók, az illusztrációk, a korabeli újságcikkek és a szerzők segítségével az érdeklődők megismerhetik, hogyan ápolják Győrben a lengyel-magyar barátságot.
Opra Vilmos lézershow-ja színesítette a programot
Azt a barátságot, amely több évszázados, történelmi alapokon nyugszik. Magyarország török megszállás alóli felszabadításában nagy érdemeket szerzett Sobieski János. A vitéz lengyel király és hadvezér 1683-ban járt városunkban, ezt a látogatást a két világháború között a város emléktáblán örökítette meg a volt megyeháza épületén. Az I. világháború idején a győri katonai kórházban több lengyel származású katonát ápoltak. A hősi halottakat pedig a győri köztemetőben temették el. A II. világháborúban a lengyel menekültek részére külön katonai kórház is létesült. Aztán az utolsó nagy lengyel hullám az 1970-es évek második felében érkezett, ők voltak a Vagongyárban dolgozó vendégmunkások, akik közül többen végleg letelepedtek városunkban.
Kollár János elnök
Győrben fellelhető egyfajta tradicionális lengyel kultusz – emelte ki ismertetőjében Bana József a kötet egyik szerzője, a Győri Városi levéltár igazgatója, a Tiszteletbeli lengyel kitüntető cím viselője. A könyv bemutatja többek mellett a Győrben található emlékhelyeket, a kisebbségi önkormányzat által szervezett kulturális eseményeket, az Akord Győri Lengyel Kamarakórust, a Tiszteletbeli lengyeleket és természetesen arról is megemlékezik, hogy a győri nyilatkozatot követően, hogyan jött létre a Lengyel-Magyar Barátság napja.
A könyv az önkormányzat székhelyén, a Baross út 29. szám alatt igényelhető, a tervek szerint a középiskolák könyvtáraiba is juttatják.
Földvári Gabriella
fotó: O. Jakócs Péter