Győr+
2013.02.23. 14:27

Tükörben a világ: a fenntarthatóság a tét

Széles körű társadalmi összefogás veszi kezdetét a fenntartható és környezettudatos jövő érdekében Győrben: március 5-től április 14-ig az ETO Parkban mutatják be a Tükörben a Világ kiállítást, és A Fenntarthatóság Akadémiája címmel programsorozatot rendeznek. A cél, hogy aktívan bevonják a lakosságot egy mindenkit érintő párbeszédbe. Kádár Józseffel, A Fenntarthatóság Akadémiája projektigazgatójával beszélgettünk.

Különleges és nagyléptékű eseményt rendeznek hamarosan. Mit takarnak a fenti címek?

 

A Tükörben a világ című kiállítás élménypedagógiai módszerekkel főként a 10–18 éves korosztály számára mutatja be az emberi természetet és a fenntartható fejlődés alternatíváit. Az ingyenesen látogatható eseményt a Nyugat-magyarországi Egyetem diákjai mutatják be a látogatóknak, ám érkezik négy önkéntes is Dél-Amerikából, Ázsiából, Afrikából, akik a saját szemszögükből beszélnek a globális problémákról. A tárlatot legutóbb az Európai Parlamentben mutatták be. Ezzel párhuzamosan A Fenntarthatóság Akadémiája címmel különböző konferenciákat, előadásokat, tréningeket szervezünk. Az első fontos esemény március 5-én, a megnyitót követően lesz: az Alma együttes a legkisebbeknek ad koncertet ÖKO-Riadó címmel. A kicsik gyakorlatilag a koncerttel hívják meg a felnőtteket a közös gondolkodásra. A kedves üzenet tartalma azonban nagyon komoly: a fenntarthatóság kérdése a gyerekeinkről, unokáinkról szól. Tehát nekünk, felnőtteknek a legfontosabb kell legyen, hogy a környezetünket, élőhelyünket ugyanolyan vagy jobb állapotban adjuk át az utánunk jövő generációnak.

 

Ezt jelenti a fenntarthatóság?

 

A fenntartható fejlődés alapvetően ezt jelenti. Csak olyan életet élhetünk, amelyben számolunk az utódokkal, a természet mindent átfogó rendszerének problematikájával. Másképp elveszünk az utódainktól, a természettől és nem adunk cserébe semmit. Amikor a gyermekeink megbetegszenek, azonnal szaladunk velük az orvoshoz, arra viszont nem gondolunk, hogy legalább ennyire fontos probléma például, hogy 2025-re a világ lakosságának kétharmada számára nem lesz megfelelő mennyiségű és minőségű ivóvíz a Földön. Ha most nem gondolunk a sorsukra, ha a cselekedeteinket nem az vezérli, hogy az milyen hatással lehet a következő generációra, akkor nagy felelőtlenséget követünk el ellenük.

 

Tehát mondhatjuk, hogy riadó van.

 

Igen, és azok a tudósok és szakemberek is ezt mondják, akik a konferencián részt vesznek. Ők amellett, hogy bemutatják, milyen állapotban van környezetünk, a gazdaság, azok a társadalmi rendszerek, melyben élünk, segítenek abban, hogy milyen irányban haladjunk tovább. A riadó fújását követően pedig mindenkinek saját magának kell bizonyos változásokat elkezdeni, amik nem függnek semmitől. Megvan a kivezető út a fenntarthatatlan élethelyzetünkből, de ahhoz képest, amerre most megy az emberiség, 180 fokkal másik irányba kell közösen haladni.

 

Jellemző lehet a gondolkodás, hogy miért pont én változtassak, mikor a gyárak kéményéből folyik a füst, de akkor azt mondja, hogy egy meg egy meg egy az nagyon sok lesz.

 

Így van, az lesz a minden. Nem kell nagy dolgokra gondolni, csak el kell kezdeni tudatosan élni. A riadó szó is nagyon jó, de inkább az ébresztőt használnám. Minden egyes lépésünket mérlegre kell tennünk. Nagyon egyszerű példa: fogmosásnál ne folyassuk a vizet, amikor távolra utazunk, tömegközlekedési eszközt használjunk. Ne azzal foglalkozzunk, hogy esetleg mások nem változtatnak. Úgy tűnik, mintha a változás a kedvünktől függne, de sajnos nem így van. Ahogy folyamatosan tesszük tönkre a környezetünket, mindenki által érezhető kényszer lesz, hogy változni igenis kell. Azért fújunk ébresztőt, mert most még fájdalom nélkül tudjuk az életünket megváltoztatni. Körülbelül 15- 20 évünk van arra, hogy az egész rendszert gyökeresen átalakítsuk, ha nem tesszük, akkor iszonyatos fájdalmakat, pusztulást élünk meg a környezetszennyezéssel, vízhiánnyal, olyan problémákkal, amikről ma a tudósok beszélnek, és úgy tűnhet, a csapból is ezek folynak. Ha nem változtatunk, meg fogja mutatni a természet az erejét.

 

Miért Győrben rendezik meg ezt a programsorozatot?

 

Mert ez a város az élőhelyünk. A győri székhelyű Élet Fája Nonprofit Közhasznú Kft. szervezi a rendezvényt a Nyugat-magyarországi Egyetemmel és az Öko-Pack Nonprofit Kft.-vel közösen. Sokan csatlakoztak hozzánk, az önkormányzat elsőként, a közös gondolkodás érdekében. Ennek az az üzenete számunkra, hogy a helyi politika nyitott a fenntartható fejlődés kérdéseinek megoldására.

 

A programsorozat mindenki számára látogatható?

 

Alapvetően igen. Kiemelném, A fenntartható városok című eseményre elsősorban az önkormányzatok képviselőit hívjuk meg, azért, hogy ők vigyék el a hírt a lakóhelyükre. Lesz egy, A fenntartható városok felé című konferencia március 25–29. között, melynek két napja kifejezetten a nagyközönségnek szól. Olyan egyszerű praktikákat mutatunk az építészet, az épület-felújítások kapcsán, hogy mit kezdjenek a kitört üveggel, hogyan tudunk a lakótelepi erkélyen komposztálni, milyen lehetőségek vannak egy lakásfelújítás során ahhoz, hogy a legkisebb energiafelhasználású lakótérré alakítsuk. Erre a két napra meghívtuk a Széchenyi István Egyetem, a Pécsi Tudományegyetem, illetve a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem hallgatóit, akik egy közkert-tervezési projektet valósítanak meg. Március 18– 21. között pedig ingyenes tréningsorozatot tartunk munkanélküliek és pályakezdők számára. Jöjjenek és tanuljanak, mert nagy valószínűséggel elkezdik azon képességeiket feltárni, amikről maguk sem tudnak, és megtalálják a saját karakterüknek leginkább megfelelő utat és új gondolkodásmódot. Az eseménysorozat zárórendezvényét a Nyugat-magyarországi Egyetemen rendezzük Nemzetközi Oktatási Konferencia a Fenntartható Oktatásért címmel. A programok fővédnökei dr. Szabó Péter, az egyetem dékánja, illetve Győr polgármestere, Borkai Zsolt lesznek.

 

Zoljánszky Alexandra

Fotó: illusztráció