Győr+
2018.10.19. 19:56

Új foglalkoztatási forma nyugdíjasoknak

A Szomszédok Közérdekű Nyugdíjas Szövetkezet olyan új foglalkoztatási lehetőséget ad a nyugdíjasok és a munkáltatók kezébe, amivel mindenki nyer. Azok a nyugdíjasok, akik tudnak és szeretnének dolgozni, munkalehetőséget kapnak, az őket foglalkoztató munkáltatók pedig tapasztalt és lojális munkavállalókkal gazdagodnak.

„Az iskolaszövetkezetek tökéletes például szolgálnak a szervezett szövetkezeti foglalkoztatás hatékonyságára és igazolják, hogy van létjogosultsága a szövetkezeti jogviszonynak a munkaerőpiacon” – utal vissza a kezdetekre Margitics Ákos, az Északi Szomszédok Közérdekű Nyugdíjas Szövetkezet területi igazgatója. 2017 júliusában a kormány zöld utat adott a nyugdíjas szövetkezetek létrehozásának. Az Északi Szomszédok Nyugdíjas Szövetkezet az elsők között alakult és múlt év augusztusa óta a győri Bartók Béla út 8. szám alatt működik, ahol jelenleg is 8-16 óra között várják a nyugdíjasok és a munkadók jelentkezését. Egy országos hálózat tagjaként öt megyét irányítanak az Észak-Dunántúlon és a Meló-Diák Hálózattal együttműködésben jól ismerik a szövetkezeti foglalkoztatás aspektusait.

A nyugdíjas szövetkezet arra törekszik, hogy ugyanolyan lehetőségekkel, feltételekkel foglalkoztatassa a nyugdíjasokat, mint az iskolaszövetkezetek a diákokat. A nyugdíjas munka a szövetkezeti törvény hatálya alá tartozik, így a munkavállalóknak kedvező adózási feltételeket, a munkáltatóknak pedig járulékmentes foglalkoztatást biztosít. Az időseknél a munkába állás feltétele a nyugdíjas igazolvány megléte, a bruttó jövedelmet pedig a 15 százalékos személyi jövedelemadón kívül nem terheli más adó vagy járulék.

Egy hazai felmérés szerint a Magyarországon élő 75 év alatti egymillió nyugdíjas egyharmada vállalna időszakosan vagy állandó jelleggel munkát. Motiváció, tapasztalat és megbízhatóság jellemzi azokat a dolgozókat, akik nyugalmazásuk után szeretnének aktívak maradni. A munkaerőhiányra megoldást adhat a nyugdíjas szövetkezet, mert a munkáltatóknak a nyugdíjas munkaerővel rengeteg tudás és tapasztalat áll újra rendelkezésükre.

Kik azok, akik jelentkeznek, és akiket ezután is várnak a szövetkezetek? A negyven év munkaviszony után nyugalomba vonult hölgyeket, az öregségi nyugdíjra jogosultakat, a bányászjáradékosokat és táncművészeti életjáradékosokat. A felsőfokú képesítést igénylő munkaköröktől kezdve a betanított jellegű munkáig kapnak lehetőséget az idősek a szövetkezeten keresztül.

A szövetkezet munkatársai olyan feltételeket biztosítanak a leendő munkáltatónál, amelyek megfelelnek a nyugdíjas létnek. Az igazgató szerint a nyugdíjasok munkába állítása időigényesebb, mint a diákoké, de a bizalmi viszony kialakítása kifizetődő a sikeres munkavégzéshez. A szövetkezetük cégekkel szerződik, adatbázist épít a munkát vállaló nyugdíjasokból, akik a helyszínen dönthetik el, hogy elvállalják-e a felkínált munkát. Szerződéskötés után üzemorvosi vizsgálat következik, és akár a következő naptól már munkába is állhat a dolgozni kívánó nyugdíjas. A szövetkezet jelenleg körülbelül 700 főt foglalkoztat, Győrben 150 nyugdíjasuk van, akinek munkalehetőséget biztosítanak. Ma már az idősebb korosztály is használja az internetet, tájékozódhat az eszakiszomszedok.hu weboldalon, ezen kívül a szövetkezet Facebook-oldala lehetőséget ad a közösségépítésre és az interakcióra is.

Bodó Zoltán a médián keresztül értesült a Szomszédok Nyugdíjas Szövetkezet megalakulásáról. 66 évesen olyan egészségi állapotban érezte magát, hogy heti néhány alkalommal könnyű fizikai munkát is elvállalt. Egyedül élő nyugdíjasként hiányzott neki a munkahelyi közösség. Egy vállalatnál gépkezelői állást kapott, ahol jól érzi magát a fiatalok és a nyugdíjas szövetkezeti tagokkal, ledolgozott munkája után járó fizetése átutalással időben érkezik a nyugdíja mellé.

„Háromféle nyugdíjas keres munkát – összegzi Margitics Ákos az eddigi tapasztalatokat –, az egyik, akinek kevés a nyugdíja és heti 2-3 nap munkavégzéssel akár havi 50-60 ezer forint kiegészítést is kereshet hozzá. A másik, aki egyedül él, szeretne közösséghez tartozni, a harmadik csoport pedig, aki nem tud „leállni”. Egy 82 éves munkavállalónk úgy véli, ha befejezné a munkát, akkor kezdene megöregedni. A feleslegesség érzését a nyugdíjas szövetkezetek által munkát vállaló idősek elfelejthetik. Rengeteg időt és energiát fektettünk abba, hogy sikeresek legyünk. Számunkra a siker, hogy jól érezzék magukat a nyugdíjasok az általunk kínált munkahelyeken. A munkaerőhiánnyal küzdő munkáltatók pedig érezzék, hogy lojális, tapasztalt, kitartó és a munkához való hozzáállásban is „kincset” érő munkaerőt kapnak a nyugdíjas szövetkezetünktől.” (x)