Győr+
2018.01.18. 14:01

Új képzési rendszerrel az ágazat jövőjéért

A szociális ágazat átalakuló képzési rendszere az ágazat minőségének javítását szolgálja, miközben fontos cél a munkaerőhiány elleni küzdelem. A Győri fórumon mindemellett az idősellátás is a témák között szerepelt…

„A szociális területen dolgozók képzési rendszerének átalakítása a magasabb szakmai minőséget szolgálja. A cél, hogy a képzés is huszonegyedik századi legyen, és hogy korszerű tudást adjunk korszerű eszközökkel.” – fogalmazott lapunknak Nyitrai Imre szociálpolitikáért felelős helyettes államtitkár a Szociális Ágazati Konzultáció városunkban rendezett fórumának fő témájával kapcsolatban. Mint mondta, 2010 óta ez a harmadik alkalom, amikor a kormány országos konzultációt tart az ágazatot érintő kérdésben, és a mostani országjárás aktualitását éppen a terület jövőjét meghatározó képzési rendszer adja. Az átalakítás révén – új elemként – a közel négyezer munkatársat érintő vezetőképzés is beindul. A helyettes államtitkár kiemelte, alkalmazkodva a mai elvárásokhoz, rövidebb, de célirányosabb, hatékonyabb és gyakoribb képzésekre van szükség. A kormány uniós forrás felhasználásával egyébként az alapozó képzéseket ingyenessé tette a hatvanezer szakdolgozó és a már említett négyezer vezető számára.

Nyitrai Imre lapunknak elmondta, 2018. január 1-től a szociális ágazatban egészségügyi végzettséggel, egészségügyi szakterületen dolgozók az egészségügyi bértábla szerint kapják a fizetésüket. „Ez mintegy 3000-3300 kollégát érint.” Kiemelte, fontos, hogy a szociális területen dolgozók számára tervezhető legyen a jövő, hiszen egy munkaerőhiányos ágazatról beszélünk, ahol a bérfelzárkóztatás kulcskérdés a munkaerő megtartása szempontjából.

A helyettes államtitkár megjegyezte, Győr hosszú évek óta országos viszonylatban is példaértékű munkát végez az idősellátás terén, ezért sem véletlen, hogy a konferencia másik témájaként az idősügy aktuális kérdéseit is épp ebben a városban vitatják meg.

„Az ágazatban dolgozók nap mint nap embereken segítenek, ezért sem mindegy, hogy azt milyen körülmények között tudják végezni, milyen a megbecsülésük, hiszen ezek mind visszahatnak a munka minőségére.” – emelte ki a fórumon Takács Tímea az önkormányzat Szociális, Egészségügyi és Lakásügyi Bizottságának elnöke. Hozzátette, Győrben kiemelt területként kezelik a szociális ellátást és az idősügyet, amelynek magas színvonaláért köszönet illeti az ágazat győri munkatársait.

 

Dr. Egervári Ágnes a Szociális Klaszter elnöke, a szakmai nap házigazdájaként vezette a tanácskozást. Mint mondta, egykor még csak vágyként fogalmazódott meg, hogy a szociális szférának is legyen egy olyan magas szintű grémiuma, mint ami például az egészségügy területén működik, s amely megfelelően prezentálni tudja az ágazat aktuális kérdéseit, problémáit. A szociális területen belül az idősügy ilyen jellegű fóruma az Idősellátás Országos Szakmai Kollégiuma.

Elnöke, Panker Mihály előadásában kiemelte, a kollégium nem csak véleményezi az előterjesztett koncepciókat, stratégiákat, és közreműködik a jogszabályok alkotásának előkészítésében, de maguk is megfogalmazzák azokat a szakmai javaslatokat, amelyek például a szakmafejlesztésre, vagy a szociális ágazat változásainak előmozdítására irányulnak. Az elmúlt másfél évben ezeknek megfelelően olyan témákat tárgyaltak többek között, mint a szociális életpályamodell, a szociális ágazati pótlék, a munkaerő utánpótlás kérdése, s olyan szakfeladatok is, mint a házi segítségnyújtás, a szakellátás, vagy a demens ellátás 2018-19-re vonatkozó szakpolitikai programjának véleményezése. A 2021-27 közötti uniós tervezési időszak feladataival kapcsolatos javaslatok megfogalmazása pedig jelenleg is folyamatban van.

Papp Zsolt
Fotó: O. Jakócs Péter