Új lemezzel tér vissza a barátnője megöléséért elítélt rockzenész
Bertrand Cantat, a Noir Désir egykori frontembere tíz év után tér vissza a zenei életbe: november 25-én megjelenő szólóalbumán felidézi a börtönéveit is.
Tíz év után visszatér a zenei életbe Bertrand Cantat; a három éve feloszlott Noir Désir francia együttes egykori frontemberének új szólóalbuma november 25-én jelenik meg Horizons címmel – jelentette be hétfőn Olivier Caillart, a Barclay lemezkiadó igazgatója.
A 49 éves énekesnek a Detroit nevű duóban rögzített albumán tíz szám lesz hallható. Ezek közül a Droit dans le soleil című már jövő hétfőtől letölthető. A számot Cantat Libanonban írta Wajdi Mouawad színházrendezővel közösen, akinek előadásaiban rendszeresen közreműködik. A novemberben megjelenő albumon Cantat mellett, aki énekel és gitározik, Pascal Humbert, a Passion Fodder és a 16 Horsepower volt tagja fog nagybőgőzni.
A barátnője, Marie Trintignant színésznő megölésért 2004-ben nyolc év szabadságvesztésre ítélt zenész a börtönbüntetését megelőzően a francia alternatív rock egyik legmeghatározóbb zenekarának frontembere volt. A Noir Désir szüneteltette működését Cantat börtönbüntetése alatt, az énekes 2007-es feltételes szabadlábra helyezésekor viszont a négy zenész azonnal munkához látott, 2008-ban két új számuk letölthető volt az internetről.
Újabb tragikus fejezetet jelentett az énekes életében, hogy 2010 januárban felesége, két gyermekének anyja, Rády Krisztina műfordító, kulturális szervező, a Párizsi Magyar Intézet egykori művészeti vezetője öngyilkosságot követett el dél-franciaországi otthonában. Cantat személye azóta is heves vitákat váltott ki, s a Noir Désir végül 2010 végén feloszlott.
Egy közelmúltban nyilvánosságra hozott magyar nyelvű felvételből kiderült, hogy halála előtt Rády Krisztina rettegett erőszakoskodó férjétől.
A lemezkiadó elismerte, hogy nagyobb összeget tettek félre arra az esetre, ha perrel próbálnák betiltatni az albumot. Rády Krisztina utolsó élettársa, Francois Saubadu ugyanis augusztus 21-én ezzel bízott meg egy ügyvédet. A férfi szeretne hozzájutni az öngyilkosság kapcsán indított nyomozás következtetéseiről szóló jelentéshez, amelyek igazolják vagy pedig kétségbe vonják azt a feltételezését, hogy Cantat “pszichikai terrort” gyakorolt gyermekei anyjára. A férfi szerint Rády Krisztina halála körül még mindig vannak megválaszolatlan kérdések.
Az énekes az elmúlt években fokozatosan tért vissza a zenei életbe, más művészek oldalán “vendégként” időnként fellépett: énekelt az Eiffel rockzenekarral, s közreműködött a francia-libanoni rendező, Wajdi Mouawad rockos Szophoklész-feldolgozásában, A trakhiszi nők, az Antigoné és az Élektra című darabokban, amelyeknek a zenéjét írta.
Az Europe 1 francia kereskedelmi rádió szerint Cantat az egyik számban felidézi a börtönéveit, de semmilyen utalást nem tesz a vilniusi tragédiára. Ennek kapcsán Olivier Caillart csak annyit árult el, hogy “néhány dal szövegét Cantat élete és személyes tapasztalatai ihlették”.
A lemezkiadó igazgatója azt is elmondta, hogy Cantat a lemez megjelenésekor először fog nyilatkozni a médiának szabadulása óta. Arra a kérdésre, hogy a rádiók hajlandóak lesznek-e majd játszani az énekes új számait, azt válaszolta: “Hallani, hogy egyes rádiónak ez erkölcsi problémát jelent, de ugyanezek előszeretettel nyomják a Noir Désir régi számait”. Szerinte kisebbségben vannak az ilyen csatornák.
hirado.hu