Győr+
2015.11.18. 15:40

Újraélesztési rekord született Győrben

Naponta 70 ember, évente pedig 25 ezren vesztik életüket hirtelen szívhalál miatt. Két mentős egy alapítvány segítségével „TEVAgy a Hős!” címmel országos kampányt indított, hogy minél többen megtanulják az egyszerű, ám életmentő technikát. Szerdán az Arany János Angol-Német Két Tanítási Nyelvű Általános Iskolában rekord született, közel 700 gyerek gyakorolta az újraélesztést egyszerre.

A tornateremben gyűltek össze az iskola felső tagozatosai és a Krúdy-iskola néhány diákja, hogy egyszerű, felfújható strandlabdákkal megtanulják, miként tudnak életet menteni. „Erre mindenki képes lehet” – hangsúlyozta a program egyik ötletgazdája, Klupács Péter mentő-technikus, aki 25 éve dolgozik az Országos Mentőszolgálatnál, így tapasztalatból tudja: a mindössze néhány lépésből álló módszer elsajátításával rengeteg embert meg lehetne menteni.

 

 

A szindrómát, mely Magyarországon naponta 70 ember életét követeli, hirtelen keringésleállásnak nevezzük. Minden 30. percben meghal valaki kórházon kívül ebben a kórképben. A betegek 20-30 százaléka nyilvános helyen lesz rosszul, túlélési esélyeik ez esetben nem túl jók, hiszen újraélesztésükre az első tíz percben van a legnagyobb esély. Azonban míg Németországban 1000 emberből 973 tud újraéleszteni, addig 1000 magyar közül összesen 17 ember tudja, hogy mitévő legyen ilyen vészhelyzetben – olvasható a kampány weboldalán.

 

 

Klupács Péter elmondta, ha azt látjuk, valaki összeesik, a legfontosabb, hogy bátrak legyünk, le kell küzdenünk a félelmünket. Az újraélesztésre már 5-6 évesen is képesek lehetnek a gyerekek, ő például találkozott olyan nyolcéves kislánnyal, aki újraélesztette az édesanyját.

 

 

„Csak jól lehet csinálni, hiszen a legfontosabb, hogy éljünk, a halálnál nem történhet rosszabb. Egy törött bordával még lehet élni, négy perc alatt azonban beáll az agyhalál, ezért vészhelyzet esetén nem szabad késlekedni” – hangsúlyozta és elmagyarázta, miután megállapítottuk, hogy nincs eszméleténél az illető, hajtsuk hátra a fejét, hogy szabaddá váljanak a légutak. Néhány másodpercig figyeljük a mellkasát, hogy emelkedik-e, s ha nem lélegzik, akkor összekulcsolt kézzel percenként 100-at pumpálva a mellkason azonnal kezdjük meg a szívmasszázst, és ne hagyjuk abba mentő kiérkezésééig. A helyes tempót több dalból is megtanulhatjuk, Klupács Péter a Kiskarácsony, nagykarácsony című dalt javasolta, illetve a Bee Gees Stayin alive című számát.

 

 

„Azt is tudnotok kell, hogy nem minden újraélesztés lehet sikeres, de mindenképpen meg kell adni az esélyt, mert mindenki képes az életmentésre” – tette hozzá végül.

Az Arany János Angol-Német Két Tanítási Nyelvű Általános Iskolában egyébként a közelmúltban beszereztek egy defibrillátort, melynek használatát 15 pedagógus sajátítja el a tervek szerint.

 

Zoljánszky Alexandra

Fotó: Marcali Gábor