Uniós Fejlesztések Nyílt Napja az egyetemen

Győr+
2019.01.17. 08:46

A Nyitott Kapuk rendezvény részeként a Széchenyi István Egyetem bekapcsolódott az Uniós Fejlesztések Nyílt Napja című országos programsorozatba. Ehhez illeszkedően tartottak tegnap közös sajtótájékoztatót az Innovációs és Technológiai Minisztérium, a Széchenyi István Egyetem és az Audi Hungaria Zrt. szakvezetői a hazai felsőoktatási intézményeket érintő, uniós és hazai forrásokból megvalósuló fejlesztésekről a győri campuson.

A Széchenyi-egyetemen 2007 óta lezajlott nyolcvanöt európai uniós fejlesztési projektpályázat közül négyet sorolt fel példaként Dr. Földesi Péter rektor a tájékoztatón, rávilágítva, milyen széles körű ez a terület. A Felsőoktatási és Ipari Együttműködési Központhoz kapcsolódó emblematikus GINOP-projektben például az egyetem az Audi Hungaria Zrt-vel közösen a KKV-k innovációs és versenyképességét erősíti annak érdekében, hogy olyan beszállítói köröket jelenítsen meg a nagy nemzetközi cégeknek, amelyekre bizton számíthatnak. Az EFOP projektek közül megemlítette az egyetem Gyakorló Iskolájának infrastrukturális megújulását és a duális képzések fejlesztését. A KEHOP pályázatok közül pedig az Igazgatási Épület energetikai korszerűsítését. „Az egyetem nincs egyedül, nemcsak európai uniós források segítik, hanem Magyarország Kormánya és Győr városa is kiemelten támogat bennünket. Ennek egyik szép példája a hazai és városi forrásból megépült új kollégiumi épület” – mondta dr. Földesi Péter.

Németh Katalin, az Audi Hungaria Zrt. oktatási és tudományos kooperációs vezetője kiemelte, hogy az Audi Hungaria és a Széchenyi István Egyetem a kutatás és a felsőoktatás világában egymás kezét fogva halad előre. Az együttműködés egyik büszkeségét jelenti, hogy a ma tizenkétezer főt számláló audis munkatársi közösségben a kétezer mérnök közül minden második a győri egyetemen végzett.

„Nagyon sok kollégánk dolgozik az Audi és az egyetem közös műszaki, kutatási, tudományos programjaiban. Ezek a projektek az innováció és a fejlődés irányába tolnak bennünket, előre visznek, és hiszünk abban, hogy a közös munka gyümölcsöző az egyetem számára is. Hiszen mi a gyakorlati tapasztalatot tudjuk behozni az akadémiai közegbe kollégáink által, gyakorlati síkot adva az oktatóknak és az itt tanuló diákoknak egyaránt” – mondta Németh Katalin, hangsúlyozva a duális képzés fontosságát. Mi sem támasztja alá ezt jobban, minthogy a frissen diplomázott hallgatók a képzés alatt megszerzett magabiztosságukkal már az első munkanapjukon kész munkaerőnek számítanak.

Schanda Tamás európai uniós fejlesztésekért felelős államtitkár szerint az egyetemi nyílt napok adta lehetőséget kihasználva az Innovációs és Technológiai Minisztérium is kiveszi részét a jelentkezni szándékozó diákok buzdításából, a hazai felsőoktatás népszerűsítéséből. Szeretnék felhívni a jelenlegi és a jövőbeli hallgatók figyelmét arra, hogy az uniós fejlesztések miként tudnak hozzájárulni tanulmányaikhoz, karrierjükhöz. Rámutatott, hogy a Széchenyi 2020 keretében ebben a fejlesztési ciklusban mintegy kilencezer milliárd forint uniós forrás áll Magyarország rendelkezésére.

Győr-Moson-Sopron megyében 250 milliárd forintnyi forrást osztottak szét 1800 nyertes pályázó között az élet minden területén. Kiemelt figyelmet fordítanak a kutatás-fejlesztésre. A felsőoktatási fejlesztésekre rátérve az államtitkár elmondta, hogy harminchárom hazai felsőoktatási intézmény több mint háromszáz projektjére kötöttek támogatási szerződést a Széchenyi 2020 program keretében, máig közel 300 milliárd forint értékben. Fontos, hogy hazánk jó válaszokat tudjon adni olyan XXI. századi kihívásokra is, mint például a robotizáció és a mesterséges intelligencia térnyerése. A felsőoktatásra ezeken a területeken is számítanak.

Idén is népszerű volt a Nyitott kapuk rendezvény az egyetemen. Fotó: Marcali Gábor

„A Nyitott Kapuk rendezvény sikeréből is látszik, hogy a Széchenyi István Egyetem iránt nagyon komoly az érdeklődés. Sok helyről jöttek hallgatók, már a campust is nehéz volt megközelíteni az éppen érkező diákok sokaságában. De legyen ez a legnagyobb problémánk. Feszítse szét az infrastrukturális kereteket a győri egyetem minél hamarabb, mi pedig a pályázatokon keresztül is segíteni fogjuk a további bővülését” – hangsúlyozta Schanda Tamás.

Simon Róbert Balázs országgyűlési képviselő azt kívánta az egyetemnek, hogy az első ötven év sikertörténete legalább hasonló dinamikával folytatódjon a következő fél évszázadban. Az elmúlt évek beruházásai közül a kollégiumfejlesztést és FIEK projektet emelte ki.

Kara Ákos infokommunikációért és fogyasztóvédelemért felelős államtitkár szerint a győri, folyamatosan emelkedő hallgatói létszám az egyetemen dolgozó kollégáknak és az együttműködő cégeknek köszönhető, de nemcsak nekik, hanem a városnak, a városvezetésnek is, hiszen Győr igazán vonzó, szerethető település lett. Kitért arra a törekvésre, hogy több informatikus legyen Magyarországon. Hazai és uniós programok összekapcsolásával az informatikához kötődő területek is fejleszthetők. Magyarország első digitális élményközpontját éppen Győrben hozták létre, mutatott rá az államtitkár.

Fotó: Májer Csaba József

Nyerges CSaba/Széchenyi István Egyetem