Út a teljesebb női lét felé

Győr+
2019.06.30. 08:00

A hagyományos női szerep minden korban rengeteg fizikai, lelki és szellemi feladattal járt, de talán napjaink felgyorsult világában különösen sok teendő hárul a nőkre. Mégis van kiút, segítség, hogy terheink és terhelhetőségünk változzon. Ilyen út lehet a jóga ősi ösvénye.

Az egyetlen, ami felett hatalommal bírhatunk, az saját magunk, gondolataink, tetteink. Ebben lehet nagy segítségünkre bármely olyan önismereti technika, amely segít visszatalálni belső hangunkhoz, önmagunkhoz, amely a fókuszt a külső világról befelé viszi” – mutatja be a jóga lényegét Egervölgyi Júlia, jógaoktató, a Yoga Shala Győr tulajdonosa. A jóga jelentése az ókori szanszkrit nyelven: igába hajt, összefonódik. A szó a tudatfolyamatokon való felülemelkedésre utal, célja az elme lecsendesítése. Napjainkban a jógát általában az ászanák (anatómiai és energetikai szempontból tökéletes testtartások) gyakorlásával azonosítják, s csak kevesen használják eredeti célkitűzésének megfelelően, szellemi útként.

Nagyon sokan egy konkrét problémával fordulnak a jóga felé, ezek általában a mozgásszegény életmódból fakadó panaszok, fájdalmak, beszűkült mozgástartomány, túlsúly. A jóga népszerűségét és talán egyfajta tudatosodást is mutat, hogy egyre többen érzik szükségét az életmódváltásnak, sokan ehhez kérnek segítséget. Megfelelő szakmai segítséggel minden érdeklődő megtalálhatja a saját jógaútját, a számára legtesthezállóbb gyakorlási formát. A jógagyakorlás, mint mozgásforma azért lehet igazi támasz minden útkereső nőnek, mert egy jógaóra hosszára letehető minden teher. A jóga csak a jelenben működik, minden jótékony hatását a jelenben fejti ki, nem egy elérendő célon dolgozik. „Nem kell semmilyenné válnod, senkinek megfelelned, csak megérkezni mélyen önmagadba. A kitartó, rendszeres gyakorlás képessé tesz önmagunk legmélyebb elfogadására, bátorságot, erőt ad. Általában eltelik néhány hónap, mire a gyakorló képes lesz önmaga „jógatükrébe” nézni. A neveltetésünk, a külvilág egy hamis önképre kondicionál, ha a jóga ezt korrigálni tudja, azt hiszem, már elérte a célját” – utal Júlia arra, hogy oktatóként mi a legfontosabb számára a gyakorlóinál.

Sokszor már az is teljes feltöltődéssel bír és regenerál, ha a gyakorlás idejére magunk mögött hagyhatjuk a bennünket foglalkoztató gondolatokat. Régi minták, önmagunkkal kapcsolatos hiedelmek számolhatóak fel, a jóga tökéletes öngyógyító rendszer, testre és lélekre egyaránt hat. Nem pusztán fizikai gyakorlás, hanem elsősorban szellemi út. Az alkalmazott jógatípusok között pedig létezik egy kifejezetten nőknek szóló gyakorlás, ez a nőijóga. Fizikailag főként a csípő és a medence terét, a gátat, a női szerveket célozza meg a hatha jóga ászanáit alkalmazva. Egy támogató női közegben olyan energiák működnek, amelyek segítik a gyakorlóknak a saját útjuk megtalálását, és nagyon jó feloldódni ebben a biztonságban. „A mai korban nem nagyon léteznek a hagyományos női közösségek, pedig ezek gyógyító ereje felbecsülhetetlen. Nőként bármely jógairányzat gyakorlása hozzásegíthet a női lét teljességéhez, szívvel, tudatossággal gyakorolva. A jóga módszere és maga az elköteleződött gyakorló képes bármilyen életet megújítani, könnyebbé, boldogabbá tenni” – összegzi Egervölgyi Júlia jógaoktató.

Szabó Csilla
Fotó: Nuamfolio/Shutterstock.com