Választási kalauz

Győr+
2014.01.23. 16:17

A 2014-es esztendő választási év, hiszen országgyűlési, Európa parlamenti, önkormányzati és nemzetiségi választásokat is rendeznek Magyarországon. Dr. Lipovits Szilárd győri jegyzőt, a Helyi Választási Iroda vezetőjét arról kérdeztük, mi a teendője a választópolgárnak

 

Az országgyűlési képviselők választását Áder János köztársasági elnök április 6-ra tűzte ki. Újdonság, hogy az idén csak egyfordulós lesz a voksolás, és a korábbi 386 képviselő helyett csak 199 kerül be a Parlamentbe. Közülük 106 egyéniben, 93 pedig országos listáról. A létszámcsökkentés miatt a választókörzetek is változtak, így nem mindenki ott szavaz, ahol a korábbi években. Ne megszokásból induljunk szavazni, a pontos helyszín a Nemzeti Választási Iroda értesítőjéből kiderül! Az ajánlások rendszere is változott, kopogtató cédula átadása helyett az ajánlóív aláírásával és a megfelelő adatok megadásával lehet jelöltet ajánlani. A jelöltek az ajánlásokat – minimum 500 darabot – február 17-től március 3-ig gyűjthetik össze. Egy választópolgár több jelöltet is ajánlhat, de minden jelöltet csak egyszer. Az idei évtől megszűnik a kampánycsend, így a február 15-én kezdődő kampányidőszak az urnazárással ér véget.

 

Kik vehetnek részt a választásokon?

– Az országgyűlési választáson a nagykorú magyar állampolgárok vehetnek részt. A magyarországi lakcímmel rendelkező uniós választópolgárok a helyi önkormányzati képviselők és polgármesterek, valamint az Európai Parlament tagjainak választásában vehetnek részt, amelyből a helyi választásokon való részvétel automatikusan megilleti őket. Ahhoz, hogy az Európai Parlament képviselőinek választásában is részt vehessenek, kérniük kell névjegyzékbe vételüket az Európai Parlament tagjainak választására vonatkozóan. Ebben az esetben szavazati jogukat más uniós tagállamban nem, csak Magyarországon gyakorolhatják. Az önkormányzati választásokon a fentieken kívül a magyarországi lakcímmel rendelkező menekült, bevándorolt, vagy letelepedett személyek is részt vehetnek.

 

Mi az, amit már most intézhetnek a szavazati jogukkal élni kívánó állampolgárok?

 

– A központi névjegyzékben szereplő választópolgárok 2014. január 1-től kezdődően kérhetik a nemzetiségi névjegyzékbe vételt a 13 elismert magyarországi nemzetiség – bolgár, görög, horvát, lengyel, német, örmény, roma, román, ruszin, szerb, szlovák, szlovén és ukrán- valamelyikére vonatkozóan. Amennyiben valaki egyszerre több nemzetiséget is megjelöl, kérelme érvénytelennek minősül. Ha valakit nemzetiségi választópolgárként nyilvántartásba vettek, választhat és választható az önkormányzati választásokkal egy időben sorra kerülő települési nemzetiségi önkormányzati választások alkalmával. Amennyiben viszont már az országgyűlési választások alkalmával szeretne nemzetiségi jelöltre voksolni vagy nemzetiségi jelöltként megméretni magát, akkor kérnie kell azt is, hogy a nemzetiségi névjegyzékbe vételének hatálya kiterjedjen az országgyűlési képviselők választására is. Ez esetben viszont az országos (párt)lista helyett csak nemzetiségi listára szavazhat. Lehetőség van a szavazáshoz segítséget is igényelni. A mozgásukban korlátozott személyek kérhetik, hogy akadálymentes szavazóhelyiségben szavazhassanak, a vakok és gyengénlátók igényelhetnek Braille-írással készült szavazósablont, de mozgóurna igénylésére is lehetőség van. A választópolgárok megtilthatják adataik kampánycélú kiadását a jelölő szervezetek számára. A független jelöltek és a jelölő szervezetek igényelhetnek a helyi választási irodától ajánlóíveket, azonban ezeket legkorábban 2014. február 17-étől vehetik majd át, amiket legkésőbb március 3-ig kell leadniuk.

Mi a teendőjük azoknak, akik magyarországi lakcímmel rendelkeznek, de a szavazás napján külföldön tartózkodnak?

 

Aki külföldön szeretne élni a választójogával, annak legkésőbb a szavazást megelőző nyolcadik napon kell kérnie felvételét a külképviseleti névjegyzékbe a magyarországi lakóhelye szerinti jegyzőtől, győri lakóhellyel rendelkező választópolgár esetében személyesen Győrben a Liszt Ferenc út 20. alatt (Anyakönyvi Csoport), levélben, a www.valasztas.hu honlapon vagy – ügyfélkapus regisztráció esetén – a www.magyarorszag.hu honlapon.

Hogyan tájékozódhatnak a szavazással kapcsolatos további információkról az érdeklődő választópolgárok?

 

Elsődlegesen a választások hivatalos honlapján, a www.valasztas.hu oldalon, de természetesen a Helyi Választási Iroda is minden felmerülő kérdésben segítséget nyújt a választópolgároknak. Az említett központi névjegyzék vezetésével kapcsolatos kérelmeket, vagyis a nemzetiségi névjegyzékbe vételt, a szavazáshoz segítség igénylést, az adatok kiadásának letiltását a Liszt Ferenc utca 20. szám alatti irodánkban lehet intézni. Ugyancsak itt lehet majd jelezni, ha valaki az értesítőt nem kapta meg, illetve itt lehet megtekinteni a szavazóköri névjegyzéket. Mozgóurnát, átjelentkezést, külképviseleti névjegyzékbe való felvételt, szavazási levélcsomag iránti kérelmet ugyancsak a Liszt Ferenc utca 20. szám alatt lehet igényelni (telefon: 500-472, fax: 316-308, e-mail: [email protected].). A Városházán az ajánlóívek igénylése, a jelöltbejelentés, a választási bizottságok megbízott tagjainak bejelentése, a választott szavazatszámláló bizottsági tagnak történő jelentkezés leadása, szavazási levélcsomag leadása intézhető majd (Városház tér 1., telefon: 500-245, 500-406, 500-101, 500-103, fax: 500-160, e-mail: [email protected]). Az onkormanyzat.gyor.hu honlapon, a választások menüpont alatt is folyamatosan friss információkat találnak az érdeklődők, ahol egyébként a szavazókörök területi beosztása is megtalálható.


Papp Zsolt

Fotó: O. Jakócs Péter