Videotolmács segíti a hallássérülteket

Győr+
2019.08.19. 17:15

A Siketek és Nagyothallók Országos Szövetsége az Európai Unió és a magyar állam támogatásával hozta létre és biztosítja a videotolmács szolgáltatást, amely ugyan nem váltja ki teljesen a személyes jelnyelvi tolmács munkáját, de nagy segítséget jelent a siket és nagyothalló ügyfeleknek az önálló életvitel biztosításában.

„A Siketek és Nagyothallók Országos Szövetsége Magyarországon elsőként, 2014. márciustól vezette be az Európában is újdonságnak számító videó alapú jelnyelvi tolmács- és szöveges operátori szolgálatot, amellyel a siket, a siketvak, a nagyothalló és a halló ügyfelek az ország minden pontján azonos eséllyel jutnak akadálymentesített kommunikációs szolgáltatásokhoz. Az európai uniós projektben közel 730 millió forint állt rendelkezésre a távtolmácsolás szolgáltatásának bevezetésére, azóta egyre több hallássérült tud róla, folyamatosan regisztrálnak a siket és nagyothalló ügyfelek, a felhasználók száma fokozatosan nő” – beszélt a szolgáltatás kezdetéről is Orbán Evelyn, a megyei SINOSZ titkára.

A Kontakt Tolmácsszolgálat használata alapjaiban változtatta meg a siketek és nagyothallók önálló ügyintézéshez való hozzáállását, megkönnyítve ezzel társadalmi integrációjukat, növelve munkaerőpiaci esélyeiket. A szolgálatnak köszönhetően kommunikációjuk akadálymentessé vált úgy a munkahelyeken, mint az oktatásban, az egészségügyben, vagy bármely közszolgáltatás igénybevételekor.

Az alkalmazás elérhető a Google Play áruházból vagy az App Store-ból, tehát okoseszközzel bárki használhatja, csak regisztráció szükséges hozzá. Hamarosan egy Windows-ra letölthető alkalmazást is használhatnak a regisztrálók. „A tolmács a híváskor megjelenik az okoseszközön, látom az arcát, jelelem neki, amit szeretnék, ő pedig lefordítja azt hangra. Fontos, hogy a hangszóró és a mikrofon bekapcsolva legyen. Háromemberes kommunikáció zajlik és félórás beszélgetés engedélyezett” – mutatja be a mindennapokat segítő lehetőséget Orbán Evelyn.

A több mint 1700 ügyfél havonta körülbelül 4000 hívást bonyolít le a rendszeren keresztül. Reggel 8 és este 20 óra között bármilyen ügyben segítenek a tolmácsok a telefonálásban vagy helyi ügyintézésben, tehát a siket vagy nagyothalló személynek nem kell megkérnie ismerősét, családtagját, hogy segítsen, önállóan tudja intézni az ügyeit. Segélyhívást éjjel-nappal indíthatnak, ügyelet éjszaka és hétvégén is van, ami nagy biztonságot jelent a számukra.

Képzett videó-jelnyelvi tolmácsok dolgoznak a szolgáltatásban, akik részt vettek a Kontakt Tolmácsszolgálat által szervezett képzésen és továbbképzéseken. „A Jelnyelvi törvény biztosít a tolmácsok számára egy országos szintű névjegyzéket. Jelnyelvi tolmácsolást hivatalosan csak a névjegyzékben szereplő tolmácsok láthatnak el. A videotolmácsolási szolgáltatásban dolgozók mind szerepelnek ebben a nyilvántartásban. Közel 30 fő váltásban, párhuzamosan – a forgalomtól függően – 3-4 tolmács várja a hívásokat” – avat be a tolmácsi munka elvárásaiba a SINOSZ titkára.

Folyamatosan növekszik a siket, nagyothalló, halló és siketvak ügyfelek száma, és egyre többen használják a szolgáltatásokat napi szinten, a mindennapi életük ügyintézéseihez. A pályázati forrásoknak köszönhetően egyre több fejlesztéssel segítik a szolgáltatás minőségének javulását, illetve továbbképzéseken a jelnyelvi tolmácsok munkáját is. Az üzleti partnerük száma is nő, ami azt jelenti, hogy szolgáltatók, munkaadók biztosítják a Kontakt szolgáltatásait a munkahelyen, ahol siket személyek dolgoznak, vagy az ügyfélszolgálatokon. Így a siket ügyfelek számára egyre több helyen várakozás helyett azonnal elérhető a tolmácsszolgáltatás.

További információ a www.skontakt.hu oldalon érhető el a szolgáltatásról.

Fotó: Marcali Gábor

Szabó Csilla