Február másodikán nem csak két világnapot ünneplünk, egyházi ünnep és időjárásjósló nap is van ma.
A szerzetesek világnapja
A katolikus egyház Szent II. János Pál pápa 1997. évi döntése alapján Gyertyaszentelő Boldogasszony napján azt a mintegy egymillió férfit és nőt ünnepli, akik szerzetesként élik életüket. Az ünnep célja hálát adni Istennek a szerzetesi élet ajándékaiért, előmozdítani a hívek körében a szerzetesség ismeretét. A nyolcvannál is több magyarországi szerzetesrend számos óvodát, általános iskolát, gimnáziumot, szakképzési intézményt, művészeti iskolát és kollégiumot tart fent.
A vizes élőhelyek világnapja
Annak emlékére, hogy 1971. február 2-án fogadták el az iráni Ramsar városában azt az egyezményt, amelyben a kormányok a biológiai sokféleség megőrzése érdekében felelősséget vállaltak a vizes élőhelyek – kezdetben a rohamosan csökkenő vízimadár-állomány – védelméért. Magyarország 1979-ben írta alá a dokumentumot, azóta hazánkban 29 különösen védett területet jelöltek ki.
Gyertyaszentelő Boldogasszony Ünnepe
E napon a katolikus templomok körül sok helyen körmenetet tartanak, és közben zsoltárokat énekelnek. Ilyenkor kerül sor a gyertyaszentelésre is. A hagyományos néphit szerint a pap által megszentelt gyertya megvédi a gonosz szellemektől a csecsemőket, a betegeket, a halottakat.
Meddig tart a tél?
Az európai hagyomány szerint ha a barna medve – egyes helyeken a borz – gyertyaszentelő napján, február 2-án kijön az odvából és meglátja az árnyékát, akkor visszabújik és alszik tovább, mert hosszú lesz a tél. Ha viszont borús idő van, akkor kint marad, mert rövidesen jön a tavasz.
Az északolasz népi szólásokban e napon a medve mellett a farkas is „időjósként” jelent meg. Észak-Amerikában pedig az újkori bevándorlók az ott élő erdei mormotát tették a február 2-ai népi hiedelem tárgyává, olyannyira, hogy ez a nap „az erdei mormota napjaként” (Groundhog Day) is ismert. Ezeket a hiedelmeket a meteorológusok nem igazolják. A különböző vadállatok összekapcsolása a tavasz várásával ősi pogány ünnepekre nyúlik vissza.
Balu a magyar jós
Vasárnap tartották meg a hagyományos medveárnyék-észlelést a Fővárosi Állat- és Növénykertben. Balu, a tizenkét esztendős barnamedve végül meglátta az árnyékát, ez a népi időjóslás szerint azt jelenti, hogy a tél még sokáig fog tartani.
Az állatkertben sok gyermek és felnőtt várta, hogy Balu medve előjöjjön a barlangjából. Az állat az elmúlt napokban a szokásosnál kissé szégyenlősebb volt, most azonban fürgén cammogott ki az állatkerti Nagyszikla oldalában található, belső férőhelyéről – közölte az MTI-vel vasárnap az állatkert.
Noha az első percekben még nem látszott Balu árnyéka, hiszen a nap épp csak előbújt a Nagyszikla mögül, nem sokkal később azonban már jól kirajzolódott. A néphagyomány szerint ez azt jelenti, hogy bár a mai napon szép idő volt, ez hamarosan megváltozik, és a tél még sokáig fog tartani.
A múltban az emberek emlékezetében megőrződött népi megfigyelések alapján próbálták egy-egy hosszabb időszak jellemző időjárását előre jelezni. Általában egy-egy vagy néhány jeles nap (Medárd napja, Luca napja) időjárása alapján következtettek.
A fővárosi állatkertben az elmúlt években rendszeresen tartottak medveárnyék-észlelést, és azt is vizsgálták, mennyire válik be az ez alapján történő előrejelzés. A tapasztalatok azt mutatják, hogy csak kicsit jobb az arány, mintha pénzérme feldobásával tippelnének.
Phil szerint jön a tavasz a tengerentúlon
Korai tavaszt jósol Észak-Amerikában a világ leghíresebb mormotája, a Pennsylvania állambeli Punxsutawney-ben élő Phil.
A kisvárosban minden évben február 2-án, pirkadatkor tartják a mormotanapot, az előrejelzést a rágcsáló nevében a ceremóniamester olvassa fel. A német eredetű turistacsalogató szertartást a Pittsburghtől 105 kilométerre észak-keletre fekvő városka Gobbler’s Knob nevű dombocskáján tartják, rendszerint hatalmas tömeg előtt.
A keménykalapot viselő közvetítő idén az állat nevében kijelentette, hogy “a tavasz korai lesz, és ez tuti”.
A mormotának, aki a rajongók szerint örökéletű, ez volt a 134. időjárás-előrejelzése 1887 óta. Több mint 100 alkalommal jósolt hosszú telet, és csak mintegy húsz alkalommal korai tavaszt, így az idei prognózis a ritkák közé tartozik.
Ha ez még nem lenne elég, a mai nap más miatt is különleges:
Forrás: MTI, Wikipédia