A műanyagmentes július alkalmából a Győr+ Médiatáborban meglátogatott minket Markó-Valentyik Anna, a Vaskakas Bábszínház bábművésze, aki arról tartott nekünk tanulságos előadást, hogy miként lehet környezetbarát módon, szinte teljesen műanyag nélkül élni mindennapjainkat.
Anna elmondása szerint, egy egyszerű üvegkulaccsal kezdte élete nagy kalandját, amit az interneten rendelt, 2017 decemberében. Azóta azt használja, így nem kellett PET-palackos üdítőitalt, vagy vizet vásárolnia. Még a szénsavas vizet is házilag elkészített szódára cserélte. Az ételek tárolására különböző alternatívákat talált, például függönyből készített szütyőt a zöldségek és gyümölcsök műanyag zacskója helyett, valamint ruhaszalvétát a péksüteményeknek, de emellett a többször használatos műanyag dobozokat is hasznosította – többnyire a tejtermékeknek, a felvágottaknak és a húsoknak. A tisztálkodási szerek pótlására is van megoldása Annának, így sikeresen tudott szerezni műanyagmentes csomagolású termékeket, például bambusz fogkefét, fogkrémet, szappanokat és samponokat. Viszont ezek megvásárlásakor egy másik probléma is felmerült: a pálmaolaj. Mivel a pálmaolaj miatt esőerdőket égetnek fel, hogy helyükre ültessék az olajpálmákat, sok állat természetes élőhelye veszélybe került. Emiatt használ Anna olyan tisztálkodási szereket, amelyek nem tartalmaznak ilyen olajat. A teljes műanyagmentes élet érdekében Anna nagyon körültekintően vásárol, gyakran választ helyi árukat, sőt, vannak saját, házi készítésű termékei is, mint például a házi mosógél, és a citromvizes szúnyogírtó. Kérdeztük tőle, hogy gondolkozik e ezek piacra dobásán, de a válasza az volt, hogy még nem tervezi, a szakmáját tartja szem előtt.
Annától megtanultuk, hogy a műanyag nélküli életet kis lépésekben érdemes kezdeni és igyekezzünk kitartóan folytatni is azt, hogy eredményes változást érjünk el, mind a saját és mind a környezetünk életében.
Környezettudatosan külföldön
A Győr+ Médiatábor táborozói közül több olyan gyerek van, akik külföldön élnek, őket kérdeztük meg arról, hogy lakóhelyükön mennyire valósul meg a környezettudatos, műanyagmentes életmód.
Petra, aki Bécsben él, azt mondta, hogy sok újdonságot tanult a környezettudatos életmódról a táborban, s bár Bécs tiszta város, nem érzi azt, hogy elég figyelmet szentelnének például a műanyagmentességnek.
Benjamin azt mesélte Hong Kongról, hogy nagy mértékben eltér az ottani helyzet az itthonitól, s bár már Magyarországon is van törekvés a környezettudatos életre, ott az emberek több figyelmet fordítanak erre. Csak papír szívószálat lát, a zacskókért fizetni kell, s nincs mindenhol műanyag zacskó.
Dánieltől és Emíliától azt hallhattuk, hogy Katarban a vagyoni jóllét miatt nem igazán érdeklődnek a téma iránt. Bár az iskolában van szelektív hulladékgyűjtő edény, nem mindenki használja azt. Az áruházakban mindent külön műanyag zacskóba csomagolnak, kevés dolgot tesznek egy zacskóba, s máris előveszik az újabbat. Emíliáék is megfogadták, hogy jobban odafigyelnek majd Katarban is arra, hogy hogyan óvhatnák meg környezetüket a káros műanyagtól.
Fotó: Hujber Soma, Kis Dániel Gergő
Bencsik Ilona Babett, Dákai Anita, Kis Dániel Gergő, Kis Emília Léna, Simon Dániel