
Egyezség Győrben, indulhatnak a fejlesztési programok
Ahogy azt a március 28-ai közgyűlés után megírtuk, tárgyalóasztalhoz ült Pintér Bence és dr. Fekete Dávid, a Fidesz-frakció vezetője. Akkor dr. Fekete Dávid azért kérte az egyeztetést a polgármestertől, hogy a korábban a közgyűlésen már konszenzussal elfogadott sport- kulturális- és civil terület fejlesztési- és támogatási programjait tisztázzák, és ha ez sikerül, rendkívüli közgyűlésen döntsenek a pályázatok indulásáról.
A márciusi rendes közgyűlésről ebben a cikkünkben számoltunk be, a szociális lakások díjai mellett a sporttámogatásokról is szó esett akkor. A sportot érintő Magvassy Mihály-program kapcsán kialakult vitában dr. Fekete Dávid, a Fidesz-KDNP frakcióvezetője azt kérte: üljenek tárgyalóasztalhoz, hogy a politikai ellentéten felülemelkedve a támogatást váró civil- és sportegyesületek végre forráshoz juthassanak. Kósa Roland alpolgármester (TSZV) ugyanis azt mondta: nem érti, hogyan állnak össze a támogatási programok, ezért nem tudják támogatni azokat.

Végül dr. Fekete Dávid kezdeményezésére a tárgyalások után, április 7-ére, 13 órára hívtak össze rendkívüli közgyűlést. Pintér Bence az ülésen elmondta: nem értenek egyet a programokkal, de a közgyűlési többség döntését segítik és tiszteletben tartják. Kósa Roland ezúttal már úgy fogalmazott: a Fidesz ül ezeken az összegeken, és a frakció miatt nem jutnak hozzá az összegekhez az egyesületek. Dr. Fekete Dávid felszólalásában azt mondta: korábban is hangsúlyozták, hogy szeretnék, ha az a széleskörű finanszírozás, ami Győrben régóta adott, az a továbbiakban is folytatódhasson. „Azt javasoltuk, hogy a támogatási rendszert, amelyet megszokhattak a győriek, próbáljuk meg programokba szervezni” – mondta a frakcióvezető. Mint hangsúlyozta: azért szerették volna, hogy jobban működhessenek ezek a támogatási rendszerek, hogy ne széttöredezett, különálló programok legyen, hanem egy összefogott, koordinált rendszerként működhessenek.

A támogatási programokról korábban ebben a cikkünkben írtunk:
A korábbi kisvolumenű keret alkalmas volt arra, hogy helyi problémákat orvosolhassanak, a következő időszakban erre még nagyobb figyelmet kell fordítani – érvelt dr. Fekete Dávid a HelybenJó! program mellett, amely a lakossági észrevételek nyomán felmerülő feladatokra tartalmaz 750 millió forintos keretösszeget. Dr. Fekete Dávid hangsúlyozta: könnyebben és egyszerűbben hozzáférhetőek lesznek ezek a források a problémamegoldás során. A civil- és sporttámogatásokról szólva elmondta: eddig évente egyszer adtak támogatást, ezek a pályázatok ezentúl egész évben nyitva állnak majd a kulturális- és sporttámogatás a civilek számára is.
Dr. Fekete Dávid elmondta: Kósa Roland alpolgármester valószínűleg rekordot állított fel azzal, hogy a saját maga alá tartozó területeket 280 millió forintos elvonással súlytotta volna a költségvetési javaslatában. „Ebből végül 140 millió forintot vissza tudtunk juttatni a sportegyesületekhez” – mondta el dr. Fekete Dávid. Kósa Roland jelezte: a tartalmával egyetértenek a programoknak, csak a formájával nem. Fodor Roland (Civilek Győrért) elmondta: ezekről a programokról nem a Fidesz dönt, Kósa Roland pedig feleslegesen csúsztat ezzel kapcsolatban. A programokról a képviselők döntenek, akiket a választópolgárok választottak meg, a programok végrehajtását pedig minden képviselő megszavazta – mutatott rá Fodor Roland.

Rosinger Tímea (TSZV) arról beszélt: szükséges, hogy egységes formanyomtatványok készüljenek a programokról, jó dolognak tartja, hogy ez némely esetben már létrejött, más esetben viszont még nem. A képviselő szerint fontos, hogy a formanyomtatványon a pályázók jelölhessék, hogy van-e fontosabb igényük, mint amire épp pályázni szeretnének.

Antal Imre (Fidesz-KDNP), a Közigazgatási és Pénzügyi Bizottság elnöke arról beszélt: nem a saját kútfőjéből származik az előterjesztés, hanem a hivatali munkatársak komoly munkájának köszönhető, ezért sajnálja, hogy a TSZV-frakció végül tartózkodik a témában és nem kívánja megszavazni azt.

A Magvassy Mihály Sporttámogatási Programot illetően több összegről is döntöttek a képviselők, a korábbi tárgyalásoknak megfelelően: 6 millió forintos pályázati összeg áll rendelkezésre a fogyatékos sportolókkal foglalkozó intézmények és egyesületek számára, 8 millió forint a szenior-sportra, 10 millió forint pedig diáksport-rendezvényekre lesz elérhető.
A képviselők döntöttek a Versenyképes Járások Programról is, ez a környező településekkel együtt megigényelt és végrehajtott fejlesztési programokra ad majd lehetőséget, a pályázatok benyújtására május 26. és június 10. között lesz lehetőség. Pintér Bence a kérdés kapcsán elmondta: a kormány elvett, a kormány adott, és korábban nem tudták, hogy mire megy majd az a pénz, amit szerinte a kormány Győrtől elvesz, de most már látható, hogy fejlesztésre fordíthatják ezeket az összegeket. Ezek azok a programok, amelyekben Győr fő konzorciumi partnerként vesz rész, a pályázatok összege, amelyek most elindulhatnak majd, 1 milliárd forint lesz – mondta el a polgármester.

Két programhoz pedig Győr csatlakozik, egy kamera-rendszer fejlesztéshez Abdával, valamint a Kunsziget és Dunaszentpál között található Bolgányi-híd fejlesztésében vesz részt Győr. Dr. Fekete Dávid elmondta: a járási települések polgármesterei is részt vettek az előkészítő munkában, a kezdeményezés képes arra, hogy a térségben élőket összekösse. „A program lehetőséget ad arra, hogy a közös problémákra megoldásokat találjunk, köszönjük a környékbeli polgármesterek munkáját!” – zárta dr. Fekete Dávid.
Fűzy András a polgármestertől kért tájékoztatást a különféle beruházási projektekről, Pintér Bence elmondta: az a konszenzus született a környék polgármestereivel, hogy elsősorban a víziközműt érintő problémákat oldják meg tervezési szinten, de figyelmet fordítanak a szúnyoggyérítési programra is.

Szintén ma a témában: