Az elmúlt napokban nem kímélte térségünket az időjárás, igazi tél volt a tavaszban, amit sajnos nemcsak a saját bőrünkön érezhettünk meg, növényeink is megsínylették a hajnali mínuszokat. Hogy mit tehetünk ilyen helyzetben? Szakértőink, Nagykutasi Viktor és Nagy Szabolcs a Győr+ Reggeliben a növények védelméről is beszéltek.
“Nem a hidegtől, sokkal inkább a szárazságtól félnék, egy téli szárazságnak ugyanis sokkal drasztikusabb a hatása. Maradva a fagynál: pánikra nincs okunk, 3-4 éve ez a tendencia, lassan hozzászokunk, erre rá kell készülni” – kezdte beszélgetésünket Nagykutasi Viktor. A Kertészek és Kertbarátok Győr Városi Egyesületének elnöke szerint megvannak azok a kiváló technológiák, amelyek már kiskerti körülmények között is kiválóan alkalmazhatók. A klímaváltozás okozta nehézségekre reagálni kell, a szakember szerint mindenre van megoldás, igaz a teendők nem kis fáradtsággal és komoly anyagi ráfordítással is járhatnak.
“Januárban sokkal jobb idő volt, mint most márciusban. Akinek nagyobb gyümölcsöse van, az az év első hónapjában az idősebb ágak metszését már elvégezhette. Egy lemosópermetezésnek azonban januárban túl sok értelme nincsen. Azt szoktam mondani, hogy nézzük meg mi a feladat, nézzünk rá a naptárra, majd menjünk ki a kertbe, nézzük meg a valós időjárási körülményeket és ennek függvényében végezzük el a teendőket” – fogalmazott Nagykutasi Viktor. Hozzátette, egy erőteljes metszést, a kert talajának fellazítását, a tápanyag utánpótlását, vagy akár a komposztládák kiürítését, a magaságyás megépítését is időzíthetjük a fagymentes időszakra. “Egy kertész fagyott időben nem végez semmi feladatot, fagyott állapotban a növényeket nem piszkáljuk!” – hangsúlyozta az elnök. Egyúttal kiemelte, hogy a gyakorló kertbarátoknak is sok nehézséggel kell szembesülniük az utóbbi időben.
“Sajnos jövő héten is várhatóak mínuszok, így a kajsziért, a szilváért is aggódunk, de ha hétvégére virágba borul a cseresznye és a meggy, akkor azokkal sajnos ugyan ez a helyzet. Nem győzzük hangsúlyozni, hogy permetezéskor fontos a bór használata, ezzel segíthetjük a növény fagytűrő képességét! Régi módszer még a füstölés, az öntözés, de ez utóbbit több napon keresztül nem lehet alkalmazni!” – ismertette a kertész.
Nagykutasi Viktor külön felhívta a figyelmet arra, hogy sem a muskátlikat, sem a palántákat május 10-e előtt nem szabad kiültetni a szabadba!
A kiskertek után a témát folytatva Bajzát Zsuzsi és Nagy Roland a gyümölcsösök kapcsán Nagy Szabolcsot kérdezte a műsorban. “Ha fűtesz a fák környékén vagy hőképzést alkalmazol, akkor nagyjából lehet védekezni, de nálunk például többfajta gyümölcskultúráról, fajtáról van szó, mindegyik más állapotban van pillanatnyilag, ennek tükrében teljesen más védekezésről kell beszélni. Lemosópermetezésénél kondicionáló szereket, bórt alkalmaztunk, ennek köszönhetően reménykedve vágunk neki az előttünk álló időszaknak” – ismertette a szakember. Mint mondta, fontos a gombák elleni védekezés is, hiszen a fagy által megsérült növény komoly “stresszhelyzetnek” van kitéve.
A szakemberekkel készült teljes beszélgetés ide kattintva visszahallgatható: