A Bercsényi-iskola kadétjai is megküzdöttek a bajnokkal

Szerző és fotó: Havassy Anna Katalin
2024.11.26. 18:15

A Küzdj meg a bajnokkal program Győrbe is megérkezett! November 26-án a SZC Bercsényi Miklós Közlekedési és Sportiskolai Technikum honvéd kadétjait látogatta meg Fojt Sára kétszeres olimpiai bronzérmes és kétszeres Európa-bajnok kajakozó, a Magyar Honvédség Sportszázadának büszkesége. Az olimpikon egy rendhagyó testnevelésórát vezényelt a fiataloknak, akik tisztelettel vegyes játékossággal fogadták a klasszist.

A mai kor emberének talán sokkal nagyobb szüksége van a példaképekre, mit valaha is volt. A fiatalokról nem is beszélve, akiknek az érdeklődését egyre nehezebb felkelteni a technikai vívmányok által uralt mindennapokban. A hazaszeretet és a sport viszont olyan értékeket adhat mindenki számára, amely tartást jelenthet egy életen át. Ilyesmi gondolatok foglalkoztathatták Süli András is, aki jó néhány évvel ezelőtt életre hívta a Küzdj meg a Bajnokkal Alapítványt, két éve pedig a Honvédelmi Sportszövetséggel közösen indították el azt a programsorozatot, amellyel most Győrben, a Bercsényi-iskolába is megérkeztek.

„Célunk, hogy a középiskolákban, szakképző iskolákban és gimnáziumokban, – melyek részt vesznek a kadét programban – népszerűsítsük a honvédelmi eszmét, a toborzást, a kadétprogramot, a testmozgás és fegyelem fontosságát mégpedig olyan sportolókkal, melyek kötődnek a Magyar Honvédséghez és Sportszázadhoz.” – kezdte Süli András, aki igazán sportos családból származik és szívügyének tekinti a témát, majd így folytatta: „Olyan élményt adunk, amely egyedülálló a tanulók számára és ösztönzőleg hat jövőjükre és céljaik eléréséhez. Ikonjaink ugyanis egy rendhagyó testnevelés óra erejéig „testnevelő tanár” szerepbe bújnak, azaz megtartják az órát, aktívan részt vesznek benne. Az olimpikon példaértékű életével egy követendő példa, plusz motiváció a fiatalok körében. Mindezt fokozzuk azzal, hogy együtt sportolhatnak vele, szóval ez nem csak egy találkozó, egy fotózkodás, vagy egy dedikálás. Ez annál sokkal több!” – mesélte András, majd azt is elmondta, hogy az olimpikonok ilyenkor egy kicsit lélekben visszarepülnek az időben, s egy kicsit újra diáknak érezhetik magukat. Ugyanakkor a testnevelő tanár szerepét is betöltik, hiszen ők irányítják a mozgást, egészen a közös sorversenyekig, ahol segítőként minden csapatba beállnak majd.

Andrással arról is beszélgettünk, hogy a Küzdj a Bajnokkal Alapítvány elsősorban a sport népszerűsítést tűzte ki a zászlójára, a Honvédelmi Sportszövetséggel való együttműködés pedig új utakat is megnyitott a számukra. Hiszen a programokra mindig is jellemző volt az érzékenyítés, s tulajdonképpen a kadétoknak tartott rendhagyó testnevelésóra is betudható ilyen indíttatásnak:

Az látjuk, hogy példát kell mutatnunk, hiszen nagyon sokan inkább a számítógép előtt ülnek és nem úgy töltik el a szabadidejüket, ahogy azt kellene. Egy egészséges nemzetet kellene kinevelnünk, nekünk ez a hitvallásunk, s úgy gondolom, hogy a Honvéd Kadét Programnak is ez az egyik mondanivalója. A csatlakozási pont innentől kezdve pedig már adott volt, hiszen egy olyan ikonnal látogatjuk meg honvéd kadétokat, akinek az élete már eleve példaértékű. Mi pedig ezt a lehetőséget, célt is megmutatjuk a gyermekeknek. Itt Győrben most Fojt Sára kétszeres olimpiai bronzérmes és kétszeres Európa-bajnok segítségével.” – zárta Süli András, aki tényleg szívügyének tekinti ezt az egész programot.

Fojt Sára egyébként a létező legnagyobb mosolyával fogadta a kilencedik osztályos kadétok érdeklődését, s örömmel mutatta meg nekik azokat a gyakorlatokat, amelyeket ő is használ a mindennapokban. Bizony megizzasztotta a diákokat, akik fegyelmezetten és lelkesen követték a különleges tesitanár útmutatását. A sorversenyek már egy kicsit oldottabb hangulatban teltek, nem véletlen, hiszen a koncentrációt és ügyességet igénylő feladatok a játékosságot is előhozták mindenkiből. Az párizsi olimpia egyik magyar büszkeségéből is, aki minden csapatba beállt egy-egy versenyszám erejéig, s végig teljes erőbedobással végezte a feladatokat, vagy buzdította a társait.

Persze a jól megérdemelt jutalom sem maradhatott el a verseny végén, minden résztvevő csokival és tornazsákkal lett gazdagabb, hiszen valahogy vissza kell pótolni az elvesztett energiát. Sára bronzérmét is megcsodálhatták, a vajon hány kamasz fejében pörgött le, hogy milyen érzés lehetett megszerezni az érmeket és ott állni a dobogón Párizsban? Nos, Sára többek között erről is mesélt, illetve kérdezgette is a kadétokat. Aki pedig jól válaszolt, az különleges ajándékot is kaphatott.

Fojt Sára élete egyébként teljesen megváltozott a párizsi olimpia óta, ahogy fogalmazott: nagyon sok mindent történt azóta, mióta megszerezte a két olimpiai bronzérmet.

Azt szoktam mondani, hogy Párizs óta minden nap ér valamilyen pozitív sokk. Rengeteg megjelenésre hívnak, s mindegyiken örömmel veszek részt. Ide Győrbe is szívesen jöttem, hiszen annak idején az erőfelmérő versenyeink ebben az iskolában zajlottak. Egyébként az alapozást már elkezdtük a következő évekre, remélem, hogy felfelé fog ívelni a pályafutásom. Nem tartok pihenőévet, úgy érzem még fiatal vagyok és óriási lendületet kaptam az olimpiai élménnyel. Megyünk előre és megpróbálom a legjobbat kihozni magamból! A sport rengeteget tud adni az életben, akár profi, akár hobbi szinten űzzük. Úgyhogy már csak ezért is érdemes sportolni. Nem azt érzem, hogy kimaradok sok mindenből, hanem azt, hogy mennyi pluszt nyerek ezáltal. Nagyon szeretek versenyezni is, ez óriási löketet adott mindig is. Szóval mindenképp azt tudom mondani, hogy mindenki sportoljon, mert tényleg megéri!” – zárta a mindig mosolygós olimpikon, Fojt Sára, aki egyébként a Magyar Honvédség Sportszázadának tizedese, s a Magyar Honvédség egyenruháját éppoly büszkeséggel viseli, mint a magyar sportolók egyen-melegítőjét.

A Küzdj meg a bajnokkal programsorozat eljuk még Szekszárdra, Fonyódra, Gyöngyösre, Dorogra és Kecskemétre is, olyan további kiváló sportolók bevonásával mint az olimpiai arany- és ezüstérmes párbajtőröző Siklósi Gergely, az olimpiai aranyérmes birkózó Lőrincz Tamás és ezüstérmes öccse Lőrincz Viktor, s persze a Győrben is ellátogató Fojt Sára, kétszeres olimpiai bronzérmes, és kétszeres Európa-bajnok kajakozó, Fojt Sára.  

Galéria: HAK