Dulai Péter könyvének bemutatójára várta az érdeklődő közönséget a Kisfaludy Károly Megyei Könyvtár. Az Amiért halál járt önmagában is érdekes olvasmány, de az est kuriózuma dr. Nagy Zoltán büntetőbíró jelenléte volt.
Dulai Péter, a hazai kriminalisztikai írások állócsillaga. Második könyvét március 20-án mutatta be a győri krimirajongóknak a könyvtár Kortárs Irodalmi Estek sorozatában. A kötetben tizenkilenc olyan esetet dolgoz fel, amelyekben végső szóként a bíró halálos ítéletet hozott. A Kádár-korszak bűncselekményei között szerepel a nagy port kavart, 1985-ben elkövetett péri kettősgyilkosság is, ahol dr. Nagy Zoltán mondta ki a legsúlyosabb verdiktet. A Cser Kiadó munkatársa, Vörös András vezette beszélgetésben a nyugalmazott bíró pályájáról és kifejezetten erről az esetről is beszélt.
A kötet tizenhatodik esete a Győr-Moson-Sopron megyei gyilkossági ügy. Rumi Béla agglegény volt, plátói érzelmeket táplált egy házas, kétgyerekes nő iránt. Az általa csak Rózsikaként emlegetett családanya azonban nem viszonozta szerelmét, és ez őt annyira feldühítette, hogy 1985. november 8-án kést ragadott, a Kovács házaspárt kicsalogatta házukból, és megölte őket. Az asszony 32 késszúrást kapott.
A péri ügy legnagyobb drámája az volt, hogy a meggyilkolt házaspár gyermekei végig a házban tartózkodtak, az eseményektől gyakorlatilag méterekre, és nem tudták, mi történik valójában.
Dr. Nagy Zoltán elmondta, hogy a bizonyítási eljárás során nem a nyomozás tartott olyan hosszú ideig, ami megmagyarázta volna a per majd’ két éves hosszát. Rumi Bélát igazságügyi orvosszakértői vizsgálatnak kellett alávetni, hogy megállapítsák, tudatában volt-e tettének. A vallomástételek során többszörös ellentmondásokba keveredett gyilkos agysorvadásos betegségben szenvedett, de az Egészségügyi Tudományos Tanács véleménye szerint ez nem befolyásolta cselekedetét.
„Olyan mértékben kell ismerni, hogy ott nyíljon ki, ahol akarom” – vallja az ügyiratokról Nagy Zoltán. Az összefüggések ismerete, a visszacsatolás lehetősége elengedhetetlen egy bizonyítási eljárás során. A bíró vaskos aktára emlékszik, és arra, hogy a vádlott sértetti pozícióban próbálta feltüntetni magát. A bizonyítási eljárás és a tárgyalássorozat végén a legkeményebb ítélet született meg. Dr. Nagy Zoltán rávilágított, hogy 1987-ben senki sem kérdőjelezte meg a halálbüntetés jogosságát. Az akkori társadalmi felfogás kontextusába kellett helyezni ezt az ítéletet.
A büntetőbíró elmesélte, hogyan zajlott élete első és utolsó elrendelt halálbüntetésének lezárása, Rumi Béla kivégzése. Az érzékletes előadást követően gondolatébresztő választ adott a kérdésre, mi szerint visszaállítaná-e a halálbüntetést.
„Egy jogalkalmazó fellélegezhetett, amikor a halálbüntetést megszüntették. A legnagyobb dilemma. És ha dilemmát okoz, akkor jobb, ha nincs.”