A december a kerttervezés ideje

Nagykutasi Viktor Fotó: Pixabay
2023.12.11. 14:57

Lassan egy új évet kezdünk meg ismét, ha már összegeztük az előző év elvégzett és el nem végzett feladatait, akkor álljunk neki megtervezni jövő évi feladatainkat hónapról hónapra.

Nagyon jó, ha egy munkanaptárt készítünk, mert így el tudjuk osztani a feladatokat, és nem dől ránk az egész, ami kapkodáshoz, esetleg egyes munkafázisok elmaradásához vezet. Illetve azt érezzük, hogy a kertünk rabszolgái lettünk és ez nem jó. Egy kert, főleg a díszkert feladata, hogy tulajdonosának a kikapcsolódás, feltöltődés, mozgás színtere legyen.

Metszés

Mire is van szükségünk a metszéshez? Egy jó metszőollóra. Olyat válasszunk, ami kézre áll, egy ágvágó/karos ollóra, hogy ne erőltessük meg a kezünket. Egy kis fűrészre, legjobbak a bicskafűrészek. Ezzel már vastagabb ágakat is könnyedén el tudunk vágni. Ha sok nyesedékre készülünk, érdemes egy ágdarálót is beszerezni vagy bérelni, amivel egyenletesen apróra fel tudjuk darabolni az ágnyiradékot, amit akár a komposztba vagy a talaj mulcsolására is fel tudunk használni. Esetleg az épülő magaságyásunk alsó harmadába is belerakhatunk.

Kerttervezés

Változni fog a kertépítési (kialakítási) trend, ami már nemcsak a kikapcsolódást jelenti, hanem a család éléskamrája is lehet. A tél a kerttervezgetés ideje, sőt érdemes már az előző évről is számot adnunk. Ha zöldségeskertben gondolkodunk, vegyük figyelembe, hogy 300-400 négyzetméter felületen egy jól megtervezett vetésforgóval akár már egy négytagú család éves igényét is meg tudjuk termelni. Sőt, ha magaságyásokat is készítünk, akkor ott egy négyzetméter felületen akár kétszer annyi zöldség és betakarítható, mint sík felületen.

Zöldségek, gyümölcsök, virágok

Amíg kicsik a gyümölcsfáink, nyugodtan ültessünk közéjük zöldségféléket, ha már nagyok a fák, ezt ne tegyük, mert a fa leárnyékolja őket, és a fák permetezésénél is „akadék” lesz a zöldség.

Jó és látványos megoldás, ha az évelő virágágyásba vagy a cserjék közé ültetünk bogyós gyümölcsöt, vagy olyan cserjéket választunk, amiknek ehető a termése, így dísz- és haszonnövényünk is van egyszerre.

Tápanyag

Ha megvan a kerttervünk, érdemes végiggondolni, hogy a talajjavítást vagy a tápanyaggal való feltöltését hogyan tudjuk megoldani. Tudunk-e elegendő érett szerves trágyát vagy komposztot beszerezni, ha nem akár két-három év alatt is elvégezhetjük a talajjavítást. De a legjobb és legolcsóbb módszer, ha mi magunk készítünk komposztot és azt használjuk fel.

Szerszámok

Szerszámainkat, kerti eszközeinket is érdemes most beszerezni, pótolni vagy a meglévőket karbantartani. Most vigyük a gépeket a szervizbe, így lesz idő a javítására, és így elmarad a kapkodás a gép használata előtt.

A permetezőt tisztán elmosva tároljuk. A benzines gépekből az üzemanyagot távolítsuk el. Ma már nagyon elterjedtek az akkumulátoros gépek, ezeket 70-80 százalékra feltöltve, lehetőleg meleg helyen tároljuk a tél folyamán.

Ellenőrizzük a téli takarás alatt lévő növényeinket, a kötözéseket, ha kell, pótoljuk.

Fejben tervezzük meg az első munkálatokat is. Szobanövényeinkre is figyeljünk, még kevés a fény, így kevesebb locsolóvízzel is beérik, és a tápoldatozást is 4-5 hetente végezzük. A huzatra nagyon figyeljünk, mert párperces szellőztetésnél is előfordul, hogy növényünk ledobja a lombját.

Kapcsolódó témák: #Győr | #hobbi | #Kertbarát | #kertészkedés |