A dolgok ismerete – ez a címe Szikora József könyvének, melyet kedden mutatott be a Keresztény Értelmiségiek Szövetsége a Káptalandombi Látogatóközpontban. A jelenlévőket dr. Veres András megyéspüspök köszöntötte, majd a szerzővel Horváth József történész beszélgetett. Az esten közreműködött az író lánya, Szikora Borbála fuvolaművész.
Már a kötet címe is sokatmondó, hiszen az ember születésétől kezdve az őt körülvevő világ megismerésére törekszik. S miközben egyre többet tanul és tapasztal, fejlődik személyisége. A megismerés a szeretet egyik módja is, egyszerre cél és eszköz, tehát megkerülhetetlen. Tulajdonképpen a hit sem más, mint a megismerés különleges formája.
Szikora József a pannonhalmi bencéseknél érett kiskamaszból férfivá és Krisztus-követővé. Érdeklődése műszaki pályára vitte, mérnök lett, az Izotópkutató Intézetben kezdett dolgozni. Húsz év múlva váltani akart. Így került az Új Ember című hetilaphoz. Negyvenöt évesen, pályakezdő újságíróként az általa nagyra becsült szerkesztők írók, költők között úgy érezte, végre a helyén van. A Magyar Katolikus Rádiónak megalakulás óta munkatársa, majd főszerkesztője lett. A Magyar Katolikus Újságírók Szövetségének elnöke. Több kötet szerzője.
A dolgok ismerete című könyvét így ajánlja az előszóban Korzenszky Richárd bencés szerzetes: „Tűnődések, töprengések, tanítások, kioktatások nélkül. Rólunk szólnak ezek az írások. Többnyire rádiós jegyzetek. Olyan ember írásai, aki hagyta, hogy hassanak rá a találkozások. Nem kell szégyellni, ha olvasás közben el-elhomályosodik a szemünk. Azért, hogy jobban lássuk, mit kell megváltoztatnunk magunkban, hogy emberibb legyen a világ.”
A kötetet illusztráló grafikákat Madarassy István Kossuth-díjas képzőművész készítette.