A doni áttörés hőseire és áldozataira emlékeztek péntek este a bencés templomban. 1943. január 12-én a keleti frontra küldött 2. magyar hadsereg az óriási túlerő, az embertelen körülmények és a nem megfelelő felszerelés következtében gyakorlatilag megsemmisült a Don-kanyarban.
A Szent László Határőr Hagyományőrző Egyesület és a Történelmi Vitézi Rend Területi Székkapitánysága által szervezett rendezvényen az áldozatok lelki üdvéért Sárai-Szabó Kelemen bencés perjel mutatott be szentmisét. Homíliájában arról beszélt, hogy aki tud mit kezdeni életében a láthatatlan értékekkel, hőssé válik. A doni áldozatok a hazáért küzdöttek, a körülmények ellenére is tették, amit tenniük kellett. Isten adjon nekik örök nyugodalmat, az jelenlévőknek pedig azt, hogy a múltból tanulni tudó, hazánkért küzdő, a krisztusi úton járó igaz emberekké váljanak.
A szentmise után dr. Dézsi Csaba András polgármester emlékezett a 81 évvel ezelőtti eseményekre. „Mínusz harminc fokban, metsző hideg szélben megfagyva vagy golyózáporban halt meg, vagy került amputált végtagokkal hadifogságba mintegy százharmincezer ember” – hangsúlyozta, majd így folytatta:
„Pont ennyien, százharmincezren élünk a városban, s bár különbözőképpen gondolkodunk, összeköt minket az, hogy magyarok és győriek vagyunk. Mindennél fontosabb, hogy a nézetkülönbségek ellenére is békében éljünk egymással. Különösen is aktuális ez most a szomszédban zajló háború miatt.”
A polgármester azt is elmondta, hogy a fiatalokat érdeklik a nyolc évtizede történtek, a közösségi médiában például parázs vita alakult ki róla. A vitázók között pedig azért sem lehet igazságot tenni, mert nincs igazságos háború, nincs igazságos emberölés. Embert ölni bűn!
Dr. Dézsi Csaba András végül köszönetet mondott a megemlékezés résztvevőinek.
Az ünnepség végén a jelenlévő állami, önkormányzati és civil szervezetek képviselői a közös koszorúra kötöttek nemzeti színű szalagot.
Galéria: Ács Tamás
TV-s szerkesztő: Zombai-Kovács Ákos