Széchenyi István Egyetem

A fogyatékossággal élőknek nincs akadály az egyetemen

Fotó: Májer Csaba József
Győr+
2021.11.18. 10:01

Pozitív, segítőkész hozzáállás, befogadó közeg, valamint akadálymentes épületek, kollégium és sportlétesítmények várják azokat a fogyatékossággal élőket, akik a Széchenyi István Egyetemet választják.

Hogy az egyetemi polgárokhoz közelebb kerüljenek a hátrányos helyzetű hallgatók mindennapi problémái, akadálymentes napot tartottak a győri kampuszon.

Közelebb hozva egymáshoz a fogyatékossággal élőket és az épeket, akadálymentes napot szervezett a Széchenyi István Egyetem és a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája (HÖOK) Mentorprogram. Kerekesszékes akadálypályát építettek, vak sétát, jelelést és interaktív foglalkozásokat tartottak a hallgatói kezdeményezésre megszervezett érzékenyítő programon.

Amint arra Pécsi Gertrúd, a Széchenyi István Egyetem esélyegyenlőségi koordinátora emlékeztetett, nem először kapott helyet hasonló esemény az intézményben. „Fontosnak tartom, hogy rendszeresen biztosítsunk lehetőséget arra, hogy az egyetemi polgárok bepillantást nyerjenek azon hallgatók életébe, akiknek valamilyen nehézséggel kell megküzdeniük nap mint nap, de ennek ellenére van kitartásuk ahhoz, hogy felsőfokú tanulmányaikat végezzék. Ha elfogadást, megértést és egy kis segítséget kapnak, akkor a közös egyetemi életüket mind gördülékenyebben tudják élni” – emelte ki.

Pécsi Gertrúd úgy látja, a Széchenyi István Egyetemen kiemelten fontos, hogy az intézmény elérhető legyen a fogyatékossággal élő hallgatók számára is. Jó példa erre a multifunkciós kollégium, amelynek akadálymentes szobáiban jelenleg is laknak mozgássérült és látássérült hallgatók. Az egyetem többi épülete, a könyvtár, valamint a sportcsarnok szintén jól használható a fogyatékossággal élők számára.

A születése óta mozgássérült Gönczi Gábor gazdasági informatikus szakos hallható a hetedik félévét fejezi be a Széchenyi István Egyetemen. Ő is részt vett az akadálymentes napon. Érdeklődésünkre elmondta, azért is választotta a Széchenyit, mert az országban elérhető kollégiumok közül a győri multifunkciós felszereltsége és adottságai miatt számára a legideálisabb szállást nyújtja, az intézmény infrastruktúrája pedig lehetővé teszi, hogy szinte fizikai akadályok nélkül bárhová eljusson. „Szaktársaim és oktatóim pozitívak, kedvesek és nagyon segítőkészek, szinte szavak nélkül is tudják, hogyan könnyíthetik meg a dolgom egy-egy helyzetben” – emelte ki a tatai hallgató.

„Örülök, hogy a mai egyetemista korosztály elfogadóbb, természetesebb módon viselkedik a fogyatékossággal élőkkel. A visszajelzések szerint az oktatók – a kari esélyegyenlőségi koordinátor munkatársak jóvoltából is – egyre inkább ismerik azokat a lehetőségeket, amelyekkel a speciális igényű hallgatók élhetnek” – hangsúlyozta a pozitívumokat Pécsi Gertrúd.

Beszédes háttérként, s mindezt alátámasztva hozzátette: dr. Makó Emese, a Közlekedésépítési és Vízmérnöki Tanszék vezetője már sokadik alkalommal hívta meg az Akadálymentes közlekedés című órájára, amelynek keretében a mérnökjelöltek számára élményszerűen teszik láthatóvá azokat a fontos akadálymentességgel kapcsolatos részleteket, amelyeket majdani tervezési feladataik során érdemes számításba venniük. Ezen az órán vetette fel Maráczi Rodrigó, a HÖOK Mentorprogram északnyugat-magyarországi régiókoordinátora, hogy újra szükség volna egy akadálymentes program megszervezésére az egyetemen.

Maráczi Rodrigó közlekedésmérnök szakos hallgató középiskolás kora óta kapcsolódik foglalkozások vagy önkéntes feladatok miatt korlátozott közlekedési képességűekhez. A HÖOK Mentorporgramon belül feladatának érzi, hogy hátrányos helyzetűek integrációját segítse. „Szerettem volna, ha mentoraink is jobban megismerik a fogyatékossággal élők kihívásait, hogyha szükség lesz rá, akkor a jövőben ők is könnyebben és hatékonyabban tudjanak segíteni” – válaszolt, miért tartotta fontosnak az esemény megszervezését.

A programban résztvevő partnerszervezetek:

Siketek és Nagyothallók Országos Szövetsége (SINOSZ) Győr-Moson-Sopron Megyei Szervezete, Vakok és Gyengénlátók Győr-Moson-Sopron Megyei Egyesülete, Magyar Máltai Szeretetszolgálat Egyesület Család, Esélyteremtő és Önkéntes Ház, Szociálpolitikai Innovációs Közhasznú Nonprofit Kft., Camelot Mozgássérült Fiatalok Győri Egyesülete.

Forrás: Czeiner-Szücs Anita/Széchenyi István Egyetem