Született győri, és az első jogász a családjában a Győri Járásbíróság 48 éves elnökhelyettese, akit január végén az Országos Bírói Tanács tagjává választottak. Pályájáról és civil életéről is kérdeztük dr. Kovács Gergelyt.
– Hogy lett az egykori bencés diákból joghallgató?
– Mindig is érdekelt a bírói hivatás, a középiskolában pedig már tudtam, hogy jogi pályán szeretnék továbbtanulni. 1995-ben a mi évfolyamunk volt a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Jog- és Államtudományi Karának az első évfolyama, velünk indult útjára a jogi képzés. Kiváló tanárok sora tanított bennünket, köztük több neves alkotmánybíró. Például dr. Sólyom László későbbi köztársasági elnök vagy dr. Lábady Tamás pécsi jogtudós.
– A Győri Járásbíróság elnökhelyetteseként miért fogadta el a felkérést az Országos Bírói Tanács újonnan felálló testületébe?
– Ez egy újabb komoly szakmai kihívás, ahol szeretném megmérettetni magam. Az OBT-t a közvélemény hagyományosan a bírói függetlenség őreként tartja számon, de számos fontos egyéb jogosítványa van, például igazgatási és személyi ügyekben. Jogkörét az elmúlt évben jelentősen bővítették és önálló jogi személy lett, ami tovább erősíti a pozícióját. Ezért amikor a kollégáim küldöttnek jelöltek, örömmel fogadtam el a felkérést, különösen úgy, hogy győri tagja utoljára a korábbi Országos Igazságszolgáltatási Tanácsnak volt, még 2012 előtt.
– Milyen kiemelt ügyekre számít a soron következő hatéves ciklusban?
– A bírói függetlenség nem csupán szervezeti önállóságot kell, hogy jelentsen, hanem anyagi megbecsülést is. A magyarországi bírák illetménye a legalacsonyabb az egész Európai Unióban, még Románia és Bulgária is megelőz bennünket. Az igazságügyi alkalmazottak (fogalmazók, titkárok, irodai dolgozók) helyzete még nehezebb. A probléma országos, és szomorú példa, hogy tavaly egy kivételével az összes fogalmazó távozott a Győri Járásbíróságról. A bérek rendezése ezért mindenképpen szükséges, szerencsére ebben partnernek mutatkozik dr. Tuzson Bence igazságügyi miniszter, az első egyeztetések már meg is kezdődtek.
– A magánéletéről mit tudhatunk, mit csinál például szívesen a szabadidejében?
– Győrzámolyon élek a párommal, és szívesen kertészkedek, többek között ezért is költöztünk családi házba. Én vagyok az első jogász a családunkban, és azóta sem bántam meg, hogy ezt a hivatást választottam. Ha tehetem, és az élet is úgy hozza, ezen a pályán szeretnék tovább dolgozni, és remélem, hogy egyszer majd innen vonulhatok nyugdíjba.
Szakmai életút:
2000-ben a Pázmány Péter Katolikus Egyetemen szerez jogi diplomát
2000 őszétől a Győri Járásbíróság fogalmazója
2004-től bírósági titkár
2005-től a Győri Járásbíróság polgári ügyszakos bírája
2013: kirendeléssel a Győri Törvényszéken dolgozik
2018: Címzetes törvényszéki bírói címmel ismerik el munkáját
2023-tól a Győri Járásbíróság elnökhelyettese
2024 januárjától az Országos Bírói Tanács tagja