Szerencsések vagyunk mi, győriek, mert Guly-Kovács Leventéné WHO-koordinátor vezetésével egy kiváló csapat segíti a városban az egészséget támogató törekvéseket. A WHO Egészséges Városok Programiroda munkatársai fáradhatatlanul dolgoznak értünk, éljünk tehát az általuk nyújtott lehetőségekkel!
„A WHO Egészséges Városok mozgalomhoz 1989-ben Győr is csatlakozott, mely azt mutatja, hogy már akkor is fontos volt a város vezetésének a polgárok egészségének megőrzése, javítása” – kezdte Guly-Kovács Leventéné lapunk érdeklődésére.
„Az WHO Egészséges Városok Programiroda ernyőszervezetként összefogja, segíti a városban az egészséget támogató törekvéseket” – hangsúlyozta a szakember, majd arra is választ adott, hogy miért jó nekünk, hogy jelen vannak a város életében.
„A WHO Európai Irodájával való közvetlen kapcsolat lehetővé teszi a nemzetközi tapasztalatokhoz, szakmai anyagokhoz és módszertani segítséghez való hozzáférést. A világméretű mozgalomban való részvétel lehetőséget biztosít nemzetközi kapcsolatok kiépítésére, ezáltal a nemzetközi programokban, közös pályázatokban való részvételt is elősegíti a tagok számára. Tehát ez egyfajta presztízs is a városnak. Fő feladatunk a WHO alapelveinek beolvasztása a várostervezésébe. WHO-módszertan alapján ötévente elkészítjük Győr Egészségképét, mely egy városrészekre bontott helyzetelemzés, majd ezt követően elkészítjük Győr Egészség Tervét (szintén ötévente). Ez ad iránymutatást munkánk tervezéséhez” – részletezte Guly-Kovács Leventéné.
A lakosság megtalálja az elérhetőségeiket a gyor.hu-n, illetve Egészséges Győrért néven a Facebookon is jelen vannak, érdemes felkeresni az oldalukat, ahol sok hasznos információval és tanáccsal találkozhatnak a kattintók.
Az Egészség-Piac pedig egy igazi sikertörténet, hiszen 1994 óta évente megrendezik, bár sajnos a Covid-járvány miatt 2020-ban és 2021-ben elmaradt. Megszületésében szintén a WHO egyik fő alapelve, az egészségi esélyegyenlőség volt a fő mérvadó. Győr több városrészében szinte házhoz viszik az egészségügyi szűréseket, mint például vérnyomás-, vércukor-, koleszterinszint-mérés, PSA-mérés, hallás- és szemvizsgálat, bőrgyógyász, csontsűrűségmérés, dietetikai tanácsadás. Ezekre egyébként hosszú várakozási idő után juthatnának el a lakosok, itt viszont gyorsan és ingyen kapnak képet az egészségükről az emberek. Idén 13 városrészben lesz Egészség-Piac, melyből hetet tavasszal, hatot pedig ősszel rendeznek. Az időpontokról a fent említett Facebook-oldalon, illetve a Győr+ hasábjain lehet tájékozódni.
„Azt gondolom, az Egészség-Piac egy olyan lehetőség, mellyel sokat tehetünk egészségünk megőrzéséért, mivel köztudott, hogy az időben felismert megbetegedések sokkal nagyobb eséllyel gyógyíthatók, mint ha csak akkor megyünk orvoshoz, ha már tüneteket észlelünk magunkon. Mi a társszervezőinkkel és a szűréseket végző szakemberekkel azon dolgozunk, hogy a győri lakosoknak meglegyen ez a lehetősége, ne kelljen hónapokig várni egy-egy szűrővizsgálatra, illetve azokat az embereket is elérjük, akik amúgy nem szívesen mennének be egészségügyi intézménybe akár rossz tapasztalat, akár egyéb okokból kifolyólag” – zárta Guly-Kovács Leventéné WHO-koordinátor.