Már gyerekkorunkban megtanultuk, hogy adni jó, hogy segítsünk embertársainkon. Vagy magunkkal visszük ezt az útravalót felnőttkorunkba is, vagy lerakjuk valahol félúton. Jakus László, a Czinka Panna Roma Kulturális Egyesület elnöke megfogadta a tanácsokat, és arra tette fel az életét, hogy hátrányos helyzetű embereken segítsen.
Jakus Lászlónak szeptemberben, az egyesület gyömörei önkormányzattal közös rendezvényén, a III. Toronyiránt Vásári Forgatagon, Németh Zoltán, a Győr-Moson-Sopron Megyei Önkormányzat elnöke adta át a Győr-Moson-Sopron Megye Szolgálatáért Díj Nemzetiségi Tagozata kitüntetést. „Nagyon köszönöm elnök úrnak és a Nemzetiségi Bizottságnak is, hogy rám gondoltak. Felemelő érzés, ami nagy felelősséggel is jár” – mondja az egyesület elnöke, majd hozzáteszi: „a kollégáimnak és a partnereimnek is ajánlom ezt a díjat, nélkülük nem sikerülne valóra váltani az elképzeléseinket. Most, néhány hét elteltével kezdem érezni, hogy mekkora erőt és lendületet ad ez az elismerés.”
A lassan másfél évtizede működő Czinka Panna Roma Kulturális Egyesület, a hazai romák társadalmi és munkaerőpiaci integrációjával foglalkozik. Az egyesület nem segélyszervezet, hanem különféle projektek és programok útján próbál segíteni.
„Annak vagyok a híve, hogy kínáljunk fel lehetőséget, keressünk munkát, de ne pénzt adjunk. Úgy segítünk, hogy közben nem vesszük el a másik önbecsülését” – hangsúlyozza Jakus László.
Az egyesület az ország számos pontján valósít meg projekteket, ennek pedig az összeszokott csapat az alapja. „Nagyon büszke vagyok a munkatársaimra, mert bármerre járunk az országban, sokszor megjegyzik, hogy milyen jó közösséget alkotunk. Többségük fiatal pályakezdő volt, amikor az egyesülethez került, így sok mindent itt tanult meg” – emeli ki a szervezet vezetője.
Jakus László fontosnak tartja, hogy amit lehet, együttműködésben valósítsanak meg. Ilyen együttműködés eredménye, a Gyömörével közösen megrendezett Toronyiránt Vásári Forgatag. „Nagyon befogadó és támogató a település, Nagy Beáta polgármesterrel hamar megtaláltuk a közös hangot. A közös rendezvényünkön szeptemberben pedig újabb csodát élhettünk át, hiszen hátrányos helyzetű gyerekek és családjaik közreműködésével gyűjtöttünk adományt egy náluk nehezebb sorsú, szívbeteg kisfiú javára” – meséli Jakus László. A Czinka Panna Roma Kulturális Egyesület Gyömörén tanodát is működtet, csakúgy, mint Győrszemerén, Újrónafőn és a Nógrád megyében található Mohorán. A tanoda olyan iskolán kívüli programot kínál, amely célja a matematikai, szövegértési, nyelvi és szociális kompetenciák fejlesztése. A tanoda keretében évente tanszercsomagot is biztosítanak a tanulóknak, és kirándulásokat, táborokat is szerveznek nekik. „A mostani időszakban a szülőket is jobban bevonjuk, hiszen a családi háttér kiemelten fontos, emellett pedig egy motivációs pontrendszert is kidolgoztunk, amivel a tanulókat ösztönözzük arra, hogy még jobban teljesítsenek” – hangsúlyozza az egyesület elnöke.
A szervezet jövőre ünnepli alapításának tizenötödik évfordulóját, ami jelentős életkor egy ilyen civil társaság életében. „Csinálom az egyesületet és ő is alakít engem. Egymás részei vagyunk” – mondja Jakus László az egyesülethez fűződő viszonyáról, majd hozzáteszi: „olyan, mint egy gyerek, akit nevelgetünk, nődögél, és már kamaszkorban van.”
Jakus László a Czinka Panna Roma Kulturális Egyesület mellett, a Roma Koordinációs Tanácsban, valamint az Igazságügyi Minisztérium Emberi Jogi Kerekasztalának Romaügyekkel Foglalkozó Munkacsoportjában is azért dolgozik, hogy a hátrányos helyzetű embereknek segíthessen.
„A véleménycserében hiszek, tapasztalatokból, visszajelzésekből tudunk tanulni és továbbfejlődni” – emeli ki az egyesület elnöke. „Arról nem beszélve, hogy a hátrányos helyzetűek problémája mindannyiunk problémája, ezért együtt kellene megoldást megtalálnunk. Közösek a problémáink, közös a múltunk, legyen közös a jövőnk is.”