A HPV témakörben született tájékoztató cikkeink zárásaként a HPV-szűrésről esik szó. Ezzel a lehetőséggel tovább bővült azon vizsgálatok sora, amelyekkel rengeteget tehetünk az egészségünkért és eredményesebben harcolhatunk a méhnyakrák ellen.
„Harmincöt éves kor felett 3 évente ajánlott az úgynevezett ko-teszt elvégzése, amely magában foglalja a citológia mellett a HPV-szűrést – kezdte dr. Börzsönyi Ágnes szülész-nőgyógyász szakorvos.
S hogy miért is fontos ez a vizsgálat, amely Nyugat-Európában már szinte mindenhol rutin? Mert a HVP-szűréssel egyértelműen felismerhető, ha fertőzés van a szervezetben, így a kezelés is minél előbb elkezdődhet. A legfontosabb pedig nyilván az, hogy egy időben feltárt és kezelt HPV-fertőzéssel megelőzhető a méhnyakrák kialakulása is.
Adja magát a kérdés, hogy vajon hogyan is zajlik egy HPV-szűrés, mire kell számítani a hölgyeknek, ha ezt a vizsgálatot is kérik a nőgyógyásztól?
„Nem kell semmi bonyolult vagy fájdalmas beavatkozásra gondolni a HPV-szűrés kapcsán, a laboratóriumi vizsgálatot a levett kenetminta alapján végzik el. Tehát ugyanúgy, mint a citológiai mintát, ezt is méhszáj felszínéről és a nyakcsatorna kezdeti szakaszáról vesszük egy speciális mintavevővel, tulajdonképpen egy kis kefével. Ezt azután transzportfolyadékba tesszük, amely megóvja a mintát, amit a laborba küldünk. Ott megvizsgálják és kiértékelik, s csakúgy, mint a citológiai leletet, visszajuttatják a beküldő orvosnak, illetve EESZT megléte esetén a betegnek is elküldik.”
A HPV-teszt alkalmas arra, hogy felismerje a vírus örökítőanyagát a sejtekben. Erre egy fejlett, PCR alapú (Polymerase Chain Reaction) vizsgálati módszert használnak, amely kimagasló érzékenységgel rendelkezik. Ennek köszönhetően már a kisebb fertőzés esetén is roppant pontos eredményeket közöl a vírusok jellegéről és típusáról is. A vizsgálat során a magas kockázatú szerotípusokat: a 16-ost, a 18-ast, illetve az egyéb hr HPV-k (magas kockázatú) mutatják ki. Ezek okozhatnak méhnyakrákot.
„A hosszú évek óta tartó kutatások egyértelműen igazolják, hogy ha mindkét vizsgálat megtörténik – tehát a citológiai és a HPV-mintavétel is – akkor nagyobb pontossággal és időben mutatható ki a rosszindulatú elváltozás is, amely sok esetben akár életmentő is lehet. Viszont a HPV-nek napjainkig közel 160 különféle típusa ismert, s ezekből hozzávetőleg 15 típus felel a méhnyakrákért. Ha pozitív magas rizikójú szerotípusú HVP-eredményt kapunk vissza egy negatív citológiai lelettel, akkor a gyakoribb, általában félévenkénti citológia kontroll a javasolt, illetve fokozott figyelmet fordítunk az immunrendszer erősítésére, így a fertőzés megszüntethető. Egyelőre a HPV-teszt csak térítés ellenében vehető igénybe, így a magánorvosoknál kérhetjük. Viszont a hasznossága megkérdőjelezhetetlen, így mint minden szűrővizsgálat esetében, én most is arra biztatnék mindenkit: éljen ezzel a lehetőséggel, mert a tét a saját egészségünk” – zárta a HPV témakörét dr. Börzsönyi Ágnes szülész-nőgyógyász szakorvos.