Lehet klasszikus, elegáns, nőies, vagány és olykor vicces. Hordhatjuk télen és nyáron. Színben, anyagban és formában is sokféle fajtából választhatunk. Stílusos megjelenést ad, viselőjét kiemeli a tömegből. A kalap sosem megy ki a divatból, bár napjainkban veszített népszerűségéből. Vámossy Attiláné kalaposmesternél jártunk.
A kalap stílust ad, befejezi, megkoronázza az öltözéket, egy egyszerű ruhát is feldobhatunk vele. Vámossyné Anikó szerint manapság sokan öltözködnek sportosan, nagy divat a dzseki, de még ahhoz is fel lehet tenni egy angolos, kissé férfias kalapot. Azt, hogy kinek milyen áll jól, befolyásolja a magasság és az arcforma.
„A hölgyek ma is hordanak kalapot. Igaz, régen sokkal többen viselték, Győrnek pedig vezető szerepe volt a kalapdivatban. Nem véletlenül. Édesanyámon kívül még tizenkét kalapos dolgozott a városban. Sokan jöttek Bécsből, Pozsonyból és Budapestről is. Abban az időben a hölgyek megjelenéséhez hozzátartozott a kosztüm, a kalap, a kesztyű és a táska. Elegánsak voltak, akárcsak a férfiak, akik szintén kalapot hordtak. Az utóbbi időben mintha reneszánszát élné a szakma. Egyre több fiatal tér be hozzánk, köztük férfiak is, akiknek tetszik és elkezdik hordani. Van úgy, hogy egyformát vesz a fiú meg a lány.”
Anikó közgazdasági technikumban érettségizett. A szakmát édesanyjától tanulta, akinek korai halála után 1971-ben tette le a mestervizsgát. Azóta fáradhatatlanul dolgozik, a Jedlik Ányos utcában ötven esztendeje biztos pontnak számít a kis üzlet és műhely. Azt mondja, az alkotáson kívül a kuncsaftokat is nagyon szereti. Ha valaki betér hozzá, a futó érdeklődésből gyakran kellemes beszélgetés kerekedik, ami bizony gyógyír lehet a mai rohanó világban. Nagyon hálás azért a rengeteg kedvességért és szeretetért, amit a vevőktől kap. Ennél már csak az jelent neki nagyobb örömet, amikor az általa készített kalapot felteszik a hölgyek. Eleganciát, harmóniát és magabiztosságot ad a jól eltalált fejfedő, és ez azonnal meglátszik.
A szakma szeretetét sikerült továbbadni a családban. Kisebbik fia, Tamás kitanulta a mesterséget és délutánonként besegít. Sőt, még az unokák is lelkesek, szívesen időznek a boltban. A többi üzlettulajdonossal pedig összetartó, szinte családias közösség alakult ki, segítik egymást, mindenki odafigyel a másikra.
„Jól érzem magam itt, reggelente csodálatos érzés átjönni a hídon, a Duna felett. Mindig megállok, felnézek a Káptalandombra és boldog vagyok, hogy ebben a gyönyörű városban élhetek születésem óta” – mosolyodik el a kedves kalaposmester.
Vámossy Attiláné, akárcsak egykor az édesanyja, több szakmai díjjal büszkélkedhet. A közelmúltban az Ipartestületben Aranygyűrű kitüntetést kapott ötvenéves tagságáért.