Különleges zenei élményt ígér a Djabe és Steve Hackett koncertje június 19-én a Richter Teremben, már csak azért is, mert a formáció basszusgitárosa a győri Barabás Tamás, akinek az édesapja is ismert győri zenész.
Steve Hackett gitárost, a rocktörténet egyik legjelentősebb zenekarának, a Genesisnek meghatározó tagját közel két évtizedes munkakapcsolat köti össze a Djabe zenekarral. A történet szerint Égerházi Attila, a Djabe gitárosa ismerkedett meg vele egy elmaradt olaszországi koncerthelyszínen, gyakorlatilag azóta munkakapcsolatban, barátságban vannak. Kuriózum volt, amikor Steve 2001-ben játszott a Djabe lemezén, mert addig őt nem hallhatták más lemezén, majd az is szenzáció volt, hogy koncertezett a zenekarral. „Tavaly volt Győrben egy nagyívű koncertünk, hoztuk azt a színvonalat, amit elvártak tőlünk. Itt, ezen a bulin rögzítettük a legújabb, hetedik lemezünket is” – mondta a Győr+ Médiának Barabás Tamás győri zenész, a Djabe basszusgitárosa.
A Live in Győr című albumuk a napokban jelent meg, amit bakelit formában is kiadnak. „Főleg abból a korból játszunk, amikor Steve a Genesisben tündökölt. Mi inkább a dzsesszesebb világzenét, ő pedig a progresszív rock műfajt képviseli, de együtt tudunk gondolkozni, együtt tudunk működni. Ezt a visszajelzések is alátámasztják, hogy érti a közönség a zenénket” – mondta Barabás Tamás.
Sok győri tudhatja, hogy Tamás édesapja az egykori méltán legismertebb, leghíresebb korai rockzenekar, a Mr. Wágner alapítója, basszusgitárosa volt. Az idősebb Barabás lapunknak elmesélte, hogy hetedikes korában kezdett gitározni, 17 évesen Jancsó Péter zenekarában, a Real-Bigs-ben kezdte zenei pályafutását az akkori úttörőházban, majd 1969-ben Lőrincz Vilmossal megalapította a Mr. Wágner zenekart a Vasasban. „Forradalmi időszak volt, a dallamos beatzene után kezdődött a keményebb rockzene, akkor jött Santana, a Deep Purple, Jimi Hendrix, mi is ezt a vonalat képviseltük. 1972-ben elvittek katonának, két évre felbomlott a zenekar. Amikor leszereltem, egy teljesen új köntösbe csomagoltuk a Wágnert, fúvósokkal egészítettük ki, Létray Zoltán pedig zeneszerzőként saját számokat is írt. Később a színháztól kaptunk felkérését, A képzelt riport egy amerikai popfesztiválról musical zenekara voltunk, nagy sikerrel játszottuk hosszú éveken Győrben és vidéken egyaránt.” A színházi fellépéséket követően a ’90-es évek elejétől már nem koncertezek. Tamás azonban sok fiatalt tanított gitározni, többek között Boros Csabát, a Republic zenészét is.
Barabás Tamás hosszú időre abbahagyta a zenélést, később csatlakozott az Akkordeon zenekarhoz, ahol a mai napig basszusgitározik.
Az idősebb Barabás azt meséli, nem csodálkozott, hogy fia is zenész lett, hiszen ebben a közegben nőtt fel. „Zenei pályáját ő maga irányította, saját zenei ízlését maga alakította. A lendületet a TEA zenekar adta számára, onnantól pörög az élete.”
Természetesen mindkét Barabás ott lesz a 19-ei koncerten, egyikük fellépőként, másikuk lelkes rajongóként és büszke apaként.
Kapcsolódó cikkeink: