1929. február 11-én volt a meteorológiai mérések óta észlelt leghidegebb nap a Kisalföldön. Győrben a hajnali órákban -28,4 °C-ot mutatott a hőmérő, de a legenyhébb délutáni órákban is csak -18,2 °C-ig melegedett a levegő.
Január végétől vastag hóréteg borította a tájat, e fölé február elejétől Szibériából származó légoszlop érkezett. A derült égboltnak, a friss hótakarónak és a szélcsendnek köszönhetően lett ilyen hideg. A szibériai anticiklon egészen az Ibériai-félszigetig húzódott, s ott összekapcsolódott az azori anticiklonnal. Ezt a magas nyomású légköri hidat amúgy Vojejkov-tengelynek nevezik a meteorológusok. A Vojejkov-tengely miatt az óceáni légtömegek heteken át képtelenek bejutni a kontinensre, ezzel magyarázható a tartós hideg- tette közzé kutatását Áldozó István főlevéltáros FB oldalán.
Télidéző 1929-ből – (Dunántúli Hirlap, 1929. feb.12.)
“Dermesztõ hidegben”
“Fut mindenki a dolga után, s kékre-zöldre fagyva ácsorognak az utcasarkon nyomorult, étlen munkanélküliek, várva egy félórai vagy egyórás dolgot is, csak hogy pár fillért keressenek, hogy legalább kenyér legyen otthon a gyerekeknek, az asszonynak, vagy a beteg, munkaképtelen szülõknek. Még a meleg szobából sem jó kinézni a csonttá fagyott utcákra, a megmerevedett, fehér fákra, már nincs öröme sem a rettentõ télnek, már fáj a fehér hó, fájnak az ereszekrõl fenyegetõen csüngõ jégcsapok, minden fáj, ami a télbõl van, s igazán nincs öröme már a télnek.
31 fokos hideget mértek ma Gyõrött. Az átmeneti jellegû enyhülést az Oroszország felõl jövõ ujabb fagyhullám rendkivüli hidegre változtatta szerte az országban. A MÁV-tól kapott értesitések szerint a rendkivüli hideg és a szombati szélvihar következtében beállott nehézségek ma sem csökkentek. Az ujabb fagyhullám, mely szombaton ért Magyarország fölé, fölülmulta az eddig mért hõsüllyedést és Gyõrött a mai, reggeli órákban –31 fokot is mértek. Ez a nagy hideg 1 méteres jégpáncéllal boritotta be a gyõri vizeket, és a környékbeli falvak lakossága igen sok helyen a hótorlaszokkal elboritott utak helyett a Duna, Rába, Répce, Marcal jegét használja közlekedési utnak, megrakott szekereivel. A szombaton utnak indult autósok már a legközelebbi falunál visszafordultak a szélvihar miatt, az országutakra szórt hótömegek és a rendkivüli hideg miatt. A fagyfrontról érkezett mai távirataink a következõk: Prága: némely helyen –35 fokot is mértek, este 6 órakor Prágában 21 fok volt fagypont alatt. Bécs: a városban 26 fok hideget mértek a fagypont alatt, ez 4%-al magasabb a tegnapi hidegnél.”