Igazi LEGO építő hősök gyűltek össze csütörtökön az Egyetemi Csarnokban. A Neumann 2023 sorozat kiemelt elemeként itt rendezi ugyanis a World Robot Olympiad nemzetközi LEGO robotépítési és programozási tanulmányi versenyének hazai döntőjét az Edutus Egyetem. A két napos megmérettetésen végén az is kiderül, hogy mely csapatok képviselik hazánkat novemberben a panamai világdöntőn.
A fiatalokat Szilasi Péter Tamás köszöntötte csütörtökön a rendezvény kezdetén. „Jó újra itt lenni az egyetemen és birtokba venni ezt a csodálatos létesítményt. A tavalyi év után ismét itt rendezhetjük meg ezt a versenyt, ebben az innovatív városban, ezen a progresszív egyetemen. A hosszú iskolai esztendő méltó lezárása ez a verseny, hogy utána mindenki élvezhesse a vakációt” – ismertette az Edutus Egyetem projektvezetője. Egyúttal kiemelte, hogy világszinten, a résztvevő 12 országban 2/3-al nőtt a nevező csapatok száma, idén Magyarországon 113 csapat regisztrált 3 kategóriában, ez minden szempontból rekordnak számít.
„Komoly szakmai közösség jött létre, büszkék vagyunk rátok, hogy a nemzeti elődöntőkből eljutottatok ide. Mindenki győztes, aki itt van! Senki nem veheti el tőletek, amit megtanultatok, és senki nem veheti el a megszerzett élményeket sem. Bizonyos tekintetben azonban hatalmas a tét, hiszen Panamába eljutni nagy kihívás és lehetőség, de arra buzdítalak benneteket, hogy most élvezzétek ezt a versenyt” – motiválta a fiatalokat Szilasi Péter Tamás.
A rendezvényre ellátogatott Fábián Gergely is. Az iparpolitikáért és technológiáért felelős államtitkár is elismerően szólt a fiatalok eddig nyújtott teljesítményéről. „Azért dolgozunk és azért támogattuk a rendezvényt, hogy inspirálódjatok, hogy elinduljatok egy úton. Ez az inspiráció kísérjen végig benneteket, ha felnőttek lesztek, ebből tudtok majd profitálni és építkezni. Nagyon sok diák érez késztetést arra, hogy maradandót alkosson, sokat tehettek a magatok és az ország fejlődéséért is” – hangsúlyozta Fábián Gergely. Az államtitkár elmondta, hogy a 2023-as év témája „a világ egy hálózaton” – Connecting the world. Ennek tükrében a versenyre felkészülés során a csapatok által épített robotoknak megoldást kell javasolni a tengeri élővilág megóvásában, a vízi-közlekedésben vagy a tengermélyi infrastruktúra kiépítésében, javításában.
Fábián Gergely a verseny megnyitóján kiemelte, hogy Győrben nagyon izgalmas dolgok történnek, így a rendezvénynek otthont biztosító Széchenyi István Egyetemen is, ahol a többi között hamarosan megrendezik a drón világkupát is.
A campus képviseletében Friedler Ferenc megbízott rektor úgy fogalmazott, három fontos szempontot tartottak szem előtt a World Robot Olympiad támogatásakor, mégpedig a szenvedély, az innováció és a bátorítás hármasának motiváló erejét.
A köszöntőket követően elindult a lázas építési folyamat, hisz a legózás nemcsak játék és mese. A verseny során az érdeklődőknek ingyenes körbevezetést és a future engineer kategóriához kapcsolódó interaktív workshopot is tartanak a szervezők.
Galéria: Ács Tamás