Egy városi legenda szerint Győr alatt számos alagút, pincerendszer, óvóhely található. Néhányról biztosan tudtunk, ilyen az Árpád úton lévő légvédelmi pince is, amely tíz éve bemutatótérként funkcionál. Itt találkoztunk Csepi László tűzoltó ezredessel, a győri katasztrófavédelmi kirendeltség polgári védelmi felügyelőjével.
A szakember megerősítette, a város alatt máig található néhány alagút, valamint óvóhelyek is, ez utóbbiból az önkormányzat kezelésében hat darab van. A ’60-as évekig életben lévő jogszabály szerint a lakóházak, a közintézmények alatt légoltalmi pincéket kellett kialakítani, majd úgy módosult a törvény, hogy a 350 négyzetméternél kisebb pince nem minősül légópincének. A megmaradtakat évente egyszer felülvizsgálják, „helyzetben” 24 óra alatt kell fogadóképessé tenni őket. „Azonban, ha reálisan felmérjük a mai haderőt, ezek a bunkerek elvesztették létjogosultságukat” – hangsúlyozta Csepi László.
Az Árpád út 38. számú ház alatt két pincét nyitottak össze, itt rendezett be egy bemutató légópincét a megyei Polgári Védelmi Szövetség.
Az egykori óvóhelyen látható kiállítás érdekes, és nem mindennapi betekintést nyújt a világháború és a hidegháború korszakában a lakosság védelme érdekében alkalmazott eszközökről és módszerekről. A berendezés, a régi tárgyak az egykori Rába-gyár, Kekszgyár, Olajgyár légópincéiből származnak, de régiségvásáron, piacon, neten is vásárolnak tárgyakat a civil szervezet tagjai.
A hatalmas vasajtón belépve úgynevezett zsiliprendszeren át jutunk a belső térbe, ahol szemben rögtön feltűnik egy régi telefonközpont, amely egykor a Rába-gyár óvóhelyén teljesített szolgálatot. A parancsnoki sarok falán Győr bombázási térképe látható. A legenda szerint ez az a térkép, amelyet az amerikai pilóta nem tudott „leolvasni”, ezért a Vagon-gyár helyett Révfalut bombázta. Tovább nézelődve különböző gázálarcokat, védőruhákat, írógépeket, telefonokat, szirénákat nézhetünk meg. A vitrinekben korbeli újságok, kiadványok, háborús jegyek emlékeztetnek a sötét időkre. A következő helyiségben azt láthatjuk, milyen körülmények között tölthették az időt az óvóhelyen a polgárok és a személyzet.
Található egészségügyi sarok is, a Rába-gyárból érkezett a műtőfelszerelés egy „sérülttel” és egy „ápolóval”. Itt különböző egészségügyi, elsősegélynyújtó tárgyakat is elhelyeztek. A legrégebbi darab egy 1917-es plakát, amely a légitámadások idejére ad tanácsokat. A legújabb szerzemény pedig egy piros karszalag, amelyet egy hete fel is tettek a katonabábú karjára.
Végül a menekülő-alagutat mutatja Csepi Lászó, amely az épület udvarába vezet. Igaz, ezt a kijáratot nemrégiben lezárta egy vaslemezzel, mert korábban egy macska ezen az útvonalon közlekedve költözött be és hat kiscicát kölykezett az óvóhelyre.