
A légvédelmi rakétások is futottak a békéért és a barátságért
A MH Dánielfy Tibor 205. Légvédelmi Rakétaezred katonái is részt vettek azon a nemzetközi, közös katonai futáson, amelynek jelmondata: „Béke és barátság a sporton keresztül!”
A Nemzetközi Katonai Sporttanács (CISM) a „CISM – International Day of Military Sports” eseménnyel ünnepli minden évben az 1948. február 18-i megalakulásának évfordulóját. Ennek apropóján a tagországok katonái világszerte több százezren egy azonos napon futnak.
Az esemény fő célja, hogy résztvevők kihangsúlyozzák a sport jelentőségét a katonai hivatás ellátása során, összehozva a sport iránt elkötelezett hazai és nemzetközi sportszervezeteket, szövetségeket és a civil társadalmat a „Béke és barátság a sporton keresztül!” jelmondat égisze alatt.
S ahogy azt már fentebb is említettük a CISM békefutáshoz a hagyományoknak megfelelően idén is csatlakozott a győri MH Dánielfy Tibor 205. Légvédelmi Rakétaezred, az eseményen pedig a Győr+ Média is jelen volt.

Ezt a futást nem sportfelszerelésben, hanem egyenruhában hajtják végre a katonák, így már az alakulótéren történő bemelegítés is így zajlott. Az izmok megfelelő felkészítése különösen fontos volt most, hiszen a február közepi tél igencsak bekeményített. Az alapos rákészülés után a katonák úgynevezett kötelékfutásban teljesítették a 4 kilométeres távot.
A kötelékfutást egyébként az alakulat parancsnoka, Matyi Tibor Mihály ezredes vezette, aki a rajt előtt a résztvevő állománynak felelevenítette az esemény célját és fontosságát. A futásról nem hiányozhatott Inoka Zoltán főtörzszászlós, az alakult vezénylőzászlósa sem, aki a Győr+ Média segítségére volt, hogy olvasóinkkal jobban megértethessük a mai CISM békefutás fontosságát:

„A futás az egyik legjobb sport a katonák számára! Magam is sokat futok szabadidőmben, ami folyamatosan karbantartja az állóképességemet. Ám ami ennél is fontosabb az az, ha ezt nem csak egyénileg, hanem kötelékben teljesítjük. Egy közös futás alkalmával lehetőség nyílik jobban megismerni a másikat, kicsit beszélgetni a hétköznapi dolgokról miközben észrevétlenül növeljük az állóképességet, ami egy katona életében a legfontosabb. Segít a mentális egészségben, a stressztűrő képességben és ahogy szoktam mondani a láb mindig kéznél van, tehát bárhol és bármikor lehet futni” – mondta a vezénylőzászlós, majd arról is beszélt, hogy a „Béke és bátorság a sporton keresztül!” jelmondat napjainkban talán fontosabb, mint eddig bármikor:
„A mai rohanó világban kevésbé figyelünk oda egymásra, és egyre inkább teret nyer az, hogy bárkit, bármi áron elnyomjunk. Számunkra fontos a közösségi érzés, a Fair Play szellemisége. Az, hogy tisztán, érzelem mentesen egymást segítve érjük el céljainkat. Az egészséges versengés nem egyenértékű az ellenségeskedéssel, ezért is fontos az, hogy a sport ne kényszerként hasson ránk, hanem mint afféle csapatmunka legyen jelen az életünkben, ahol az erőssebek húzzák magukkal a gyengébbeket, így kialakítva mások megbecsülését és barátságát, illetve ezzel éreztetve azt, hogy egy nagy egész részei vagyunk minannyian.”

Arra is rákérdeztünk Inoka Zoltán főtörzszászlósnál, az alakulat vezénylőzászlósánál, hogy tulajdonképpen mit is jelent a kötelékfutás, s mi ennek a futási formának az előnye?
„A kötelékfutás lényege, hogy együtt, olyan tempóban teljesítsük az adott távot, hogy az egység – ezred, század, szakasz – alakzatai ne szakadjanak szét, és lehetőleg egy ütemben haladjunk. Ennek a futás fajtának kifejezetten az a lényege, hogy ne versenyezzünk, hanem összetartsuk egymást. Ahogy egy afrikai közmondás is tartja: „Ha gyorsan akarsz odaérni, menj egyedül. Ha messzire akarsz jutni, menjetek együtt.” – hangsúlyozta a vezénylőzászlós, majd azt is elmondta, „Mióta az ezred részt vesz ezeken az emlékfutásokon, már a megszokott négy kilométeres távot teljesítjük gyakorló öltözetben, bakancsban, ami egy kicsit nagyobb kihívást jelent, mint egy hétköznapi futófelszerelésben megtett ugyan ekkora táv. Ám katonáink edzettek, hiszen kötelékben ezt a távot közösen, az ezred parancsnokának vezetésével minden hónapban teljesítjük.” – zárta Inoka Zoltán főtörzszászlós, s erről mi magunk is meggyőződhettünk, hiszen a távot lelkesen, mosolyogva teljesítették, s valóban: a sport közösségkovácsoló ereje is szemmel látható volt.
Galéria: Marcali Gábor