A zuhogó eső sem riasztotta el az emlékezőket a 65 éve kivégzett Török István tiszteletére rendezett koszorúzási ünnepségről. Az 1956-os forradalom mártírja, a nemzetőrség egykori győri vezetője előtt a róla elnevezett adyvárosi utcában felállított emlékműnél tisztelegtek. A hivatalos és civil szervezeteken kívül jelen voltak Török István családtagjai, valamint barátja és nemzetőr társa, Büki Lajos.
A városi önkormányzat nevében Borsi Róbert szólt a résztvevőkhöz. A képviselő Márait, majd Albert Camust idézte. „A legázolt és bilincsbe vert Magyarország többet tett a szabadságért, mint bármelyik másik nép az elmúlt húsz esztendőben. Ahhoz, hogy ezt a történelmi leckét megértse a fülét betömő, szemét betakaró nyugati társadalom, sok magyar vérnek kellett hullnia.”
A magyar népnek elege lett a hosszú évek óta uralkodó sztálinista terrorból, az ávósok kegyetlenkedéseiből, a koncepciós perekből, a kitelepítésekből, a kínzásokból, a kivégzésekből és a szovjet megszállásból. 1956-ban a hétköznapi emberek a rendszer, az elnyomás és a világ legnagyobb szárazföldi hadserege ellen rántottak fegyvert, vagyis igazi hősök lettek. S ha rövid időre is, de ki tudták kényszeríteni a fordulatot, így a szabadság levegője járhatta be az országot és Győrt is – hangsúlyozta a képviselő.
Egykori nemzetőrtársára és barátjára emlékezve Büki Lajos felidézte az 1956. október 26-án történt győri eseményeket, melyek egyik meghatározó alakja volt.
Török István a forradalom bukása után elhagyta az országot, majd honvágyának engedve és az ígért amnesztiában bízva, hazatért. Azonnal letartóztatták, koncepciós perben halálra ítélték és kivégezték.
Galéria: Ács Tamás
TV-s szerkesztő: Zombai-Kovács Ákos