Néhány nappal azután, hogy dr. Dézsi Csaba András, mint az akut szívbetegellátásban dolgozó orvos feleségével együtt megkapta a koronavírus elleni védőoltást, szinte semmilyen mellékhatást nem tapasztalt, és mindenkit arra biztat, hogy adassa be magának a vakcinát. Győr polgármestere arról is beszélt, hogy mindent megtesz azért, hogy az emberekben tudatosítsa, a vakcina segítségével megszabadulhatunk a mostani kötöttségektől és az életveszélyes helyzettől.
– Volt-e bármilyen kellemetlen tapasztalata, miután megkapta a vakcinát?
– Nem észleltünk különösebb mellékhatást, annyi volt, hogy másnap, ha megnyomtam a karomat, egy kicsit érzékenyebb volt, de ez minden oltásnál így van. Várom a következő vakcinát, mert utána már tényleg védetté válok a koronavírussal szemben, ami nagyon jó, mert, annyi borzalmat, szörnyűséget láttunk ebben a két Covid-hullámban a fertőzéssel kapcsolatosan. Ráadásul nemcsak a fertőzés okozta tüdőgyulladás életveszélyes, hanem a különböző szív- és érrendszeri szövődmények, vagy például a tüdőembólia.
– Az interneten sokféle információt lehet olvasni a Covid elleni oltásról, emiatt sokakban van egyfajta bizalmatlanság és kétely.
– Senki ne várja meg azt, amíg a környezetében valaki meghal, és így tapasztalja meg, hogy tényleg komoly dologról van szó. Nem kell hinni azoknak, a közösségi médiában gyakran olvasható szkeptikus véleményeknek, amik nem tudom, hogy milyen megfontolásból, de próbálnak azzal kapcsolatban bizonytalanságot kelteni, hogy vajon jó-e, ha beadatjuk a védőoltást. Annak idején, amikor különböző nagy járványok voltak, mint például a pestis, meg sem fordult az emberek fejében, hogy nincs baj. Azért, mert nem hal meg minden második ember közvetlenül mellettünk a családi környezetben, ne gondoljuk, hogy nincsenek tragédiák. Csak a betegek nem otthon halnak meg, hanem kórházban lélegeztetőgépen, az intenzív osztályon. Itt akkor fogunk igazán szabadon élni, és akkor fogunk visszatérni a régi kerékvágásba, ha az oltottság olyan szintű lesz, hogy az megfékezi a járványt.
– Az egészségügyi dolgozók közül is többen megkérdőjelezik a koronavírus elleni védőoltás hatékonyságát, eredményességét, erről mi a véleménye?
– Azt is szoktuk mondani, hogy az egészségügyben dolgozók a legrosszabb betegek, mert mindenki arra gondol, hogy ez velem nem történhet meg. Sokszor ők sem szembesülnek azzal, hogy ez a vírus milyen légzési nehézséget okoz, hiszen nagyon sok olyan osztály van, ahol nem is találkoznak covidos betegekkel. Az mindenkinek a saját döntése, hogy beadatja-e vagy sem az oltást, mindenesetre itt már a társadalmi felelősség is számít. Ilyenkor nemcsak a saját sorsunkról döntünk, hanem másokéról is. Sajnos én is találkozom olyanokkal, akik elutasítóak a vakcinával kapcsolatban, amit felelőtlenségnek tartok, és elkeserítő, hogy az emberek sokszor milyen okokat és kibúvókat keresnek ezzel kapcsolatban.
– A győri önkormányzat az oltás beadásával kapcsolatban tud–e bármilyen módon segíteni?
– Az oltás központilag zajlik, ami helyes, hiszen a járvány olyan, mint egy háborús helyzet, ahol nem fér bele a helyi mérlegelés. Az a legfontosabb, hogy a társadalomban minél gyorsabban kialakuljon az átoltottság. A szervezőmunkához és a megfelelő logisztika kialakításához pedig központi irányítás szükséges. Helyben nekünk annyi a dolgunk, hogy lehetőleg próbáljuk azt az emberekben tudatosítani, hogy mindenki akkor jár a legjobban, hogyha az oltást igénybe veszi, hiszen megszabadulhatunk ezektől a kötöttségektől és ettől az életveszélyes helyzettől. Tudni kell, hogy a Covid minden eddigi influenzavírusnál agresszívabb, alattomosabb, és sokkal több a komoly egészségügyi problémát okozó mellékhatása is.