A Magyar Diplomáciai Akadémia Diplomataképző Programja széles körű, versenyképes képzést kínál azoknak, akik a magyar diplomáciai karban akarnak dolgozni, valamint a magyar nemzeti és gazdasági érdekeket szeretnék képviselni a világban. A hallgatók két féléves képzési és szakmai gyakorlati ösztöndíjprogramban vesznek részt. A május 15-i határidőig a győri Széchenyi István Egyetemről is várják a jelentkezőket.
A Magyar Diplomáciai Akadémia pályázatot hirdetett a diplomáciai pálya iránt érdeklődők számára Diplomataképző Programjára, amelyet a Külgazdasági és Külügyminisztérium és a Nemzeti Közszolgálati Egyetem szakmai együttműködésének keretében valósít meg. Tavaly online, az idén már személyesen is tájékoztatást kaphattak a Széchenyi István Egyetem hallgatói a jelentkezés menetéről és a legfontosabb tudnivalókról.
Dr. Szűcs Ádám Imre, a Külgazdasági és Külügyminisztérium Diplomáciai Akadémia Főosztályának vezetője előadásában elmondta, a Diplomataképző Program célja, hogy tehetséges fiatalokat készítsen fel a külügyi pályára egy innovatív, két féléves képzés keretében. „A program nyilvános, jól látható kapu a külügyi szolgálat felé, amely nyitva áll az érdeklődők előtt, és lehetőséget teremt az elhivatott fiataloknak diplomáciai karrierjük megkezdésére” – hangsúlyozta a főosztályvezető. Tájékoztatójából kiderült: a képzést sikeresen teljesítő résztvevők – a szabad státuszok függvényében – lehetőséget kapnak arra, hogy bekerüljenek a minisztérium állományába.
A program első félévében (2022. szeptember–2023. január) elméleti és gyakorlati kurzusokból álló képzést végeznek el a résztvevők, míg a második félév során (2023. február–július) a Külgazdasági és Külügyminisztériumban, illetve magyar külképviseleteken teljesítenek szakmai gyakorlatot. Emellett nemzetközi előadókkal, a Külügyi Klubban a terület neves képviselőivel találkozhatnak, külföldi tanulmányutakat tehetnek. A program hallgatói mindkét félév során havi nettó 275 ezer forintos ösztöndíjban részesülnek.
A felvételi eljárás többfordulós, amelynek része egy kétnyelvű (angol és magyar) írásbeli vizsga, egy kompetenciavizsgálat és egy szóbeli elbeszélgetés. A jelentkezőkkel szemben támasztott követelmények közé tartozik minimálisan az alapképzésben megszerzett diploma, felsőfokú angol nyelvismeret, még egy nyelv legalább középfokú ismerete, magyar állampolgárság, büntetlen előélet és cselekvőképesség. Pályázni csak elektronikus formában, a Magyar Diplomáciai Akadémia honlapján keresztül lehet önéletrajzzal, angol nyelvű motivácós levéllel és a nyelvtudást igazoló iratokkal. A program részleteiről és a felvételi folyamatról további információk érhetők el a Magyar Diplomáciai Akadémia honlapján (https://www.magyardiplomaciaiakademia.hu/).
A jelentkezési határidő május 15. Azok, akik személyes tapasztalatokat szeretnének megtudni a képzéssel kapcsolatban, május 9-én, hétfőn 17 órától online találkozhatnak a program jelenlegi hallgatóival, és feltehetik kérdéseiket (részletek az akadémia közösségi oldalán, az eseményekben – facebook.com/DiplomaciaiAkademia). Dr. Szűcs Ádám Imre előadása végén arra biztatott mindenkit, aki érdeklődik a külügyi területek iránt, hogy éljen a lehetőséggel, és jelentkezzen bátran a képzésre.
Szöveg: Széchenyi István Egyetem