Görög Ibolya szakmájában méltán ismert és elismert protokollszakértő, író, címzetes főiskolai docens volt a vendége a Kamarai Szalonnak. Mindnyájunkat érintő fontos protokollszabályokról tartott előadást, amelynek címe: Szalon-Képesen – online is!
Az internet az elmúlt évtizedekben megváltoztatta az életünket, az utóbbi fél évben pedig a koronavírus-vírusjárvány miatt még többször veszünk részt online előadáson, konferencián, megbeszélésen. Bár ezekben az esetekben csak virtuálisan találkozunk a partnerekkel, mégis vannak protokollszabályok, amiket jó ha betartunk, megtisztelve a másik felet.
„A járvány eléggé bezavart a viselkedési kultúrában, hiszen erre még nem volt példa az életünkben, a diplomácia pedig a szabályok betartására épül, így ebben az esetben új szabályok szokások váltak általánossá, gondoljunk csak a kézfogásra, mint az egyik legalapvetőbb köszöntési formára” – kezdte Görög Ibolya. Először jött a könyök összeütögetés, ami eléggé humorosnak tűnt, a felek is elnevették magukat közben, vagy az ökölbe szorított kéz összeérintése. A protokollszakértő úgy véli, a mostani járványhelyzetben a meghajlás és szemkontaktus egy találkozásnál éppen elég. Ránézek és üdvözlöm, egy nagyon intenzív mosolygós szemkontaktus, esetleg egy odaintés, és már eleget tettünk az üdvözlésnek.
„A nemzeti ünnephez közeledve tanácsot kértek tőlem díjátadáshoz, ahol nem lehet elmismásolni a kézfogást. Az javasoltam, a díjátadó egy kesztyűt húzva adja át a díjat és úgy kerüljön sor a gratulációra”.
Görög Ibolya úgy véli, a maszk erősíti a szemkontaktust, mert csak az illető szemébe tudunk nézni és a szemünkkel a mimikához hasonlóan az érzelmeinket is ki tudunk fejezni.
A szakember szerint nagyon fontos, hogy home office-ban is rákészüljünk a munkára, érezzük, hogy dolgozunk, „ne pizsamában nyomjuk végig az egész napot”. Tisztálkodás után öltözzünk fel a munkavégzéshez, persze nem kell túl elegánsan a gép elé ülni, de egy videokapcsolathoz is illik a megfelelő ruhában megjelenni. A forgószékben billegés még a telefonáláskor is áthangzik a a készüléken, az illetőnél érezhető, hogy kevésbé koncentrál a mondanivalójára. Telefonálás és videokapcsolatnál is egyenes derékkal ülve kell beszélni, ha az asztalra a könyökünket is feltesszük, a másik fél is azt érzi, hogy komolyan beszélünk. Ehhez tudnunk kell azt is, hogy az figyel ránk, aki a felső mellkasát felénk fordítja. A számítógép torzít, a képernyőn kommunikálást előre próbáljuk ki otthon, hogyan mutatunk a képernyőn és fontos a megfelelő háttér is. „Szerencsére online kapcsolódáskor nem látszik a láb” – mondta a protokollszakértő humorosan.
Szerinte hiteles ember az, aki mindenben a maximumot adja és ehhez elengedhetetlenül fontos a pozitív arckifejezés is. Ha pedig otthonról dolgozunk, akkor leszünk sikeresek, ha a munkánkat nem akadályozza semmi külső gát.
A globalizációból adódóan legelsősorban azzal kell napjainkban egy cégvezetőnek vagy vállalkozónak szembenéznie, hogy milyen kultúrából jön az üzleti partner, mert nem lehet mindenkivel egyformán kommunikálni. Az egész világon a kommunikációban szerencsére az európaiság a rendezőelv. Ma már egyre elfogadottabb az a tárgyalási mód, hogy nem erőből kell nyomulni, hanem meg kell tudni győzni a tárgyalópartnert és legtöbb esetben nem megszerezni, hanem megtartani kell az üzletfelet. Az agresszív viselkedést és a csúnya szavakat mellőzni kell a kommunikációnkban, mert nagyon elsatnyult a beszédünk, a magyar nyelv szépsége eltűnik a trágárság mögül. „A nyelvtanilag hibás beszéd pedig olyan, mint a szájszag. Vagy tárgyalok vagy eszem, a tárgyalóasztalon nem kell ételt felszolgálni, és az üzleti életben a nőket egyenrangú üzleti partnerként kell tekinteni, ő akkor a tanult ember szerepében van ott. Minél magasabb rangú egy ember, annál fontosabb, hogy ne késsen, azt veszi el tőlem, amit nem lehet pótolni. Az időt” – sorolta Görög Ibolya a legfontosabb szabályokat, az öltözködésről pedig annyit jegyzett meg: „Azt kell felvennem, amit el akarok hitetni magamról. Az elegancia azonban nem pénz kérdése, az a megjelenés intelligenciája.”
„Szeretek idős lenni, 73 éves vagyok és az ember erre az életkorára megbölcsül, rájön, hogy miért érdemes aggódni és miért nem. És a legfontosabb, hogy minden nap megtaláljuk azt a tevékenységet, amiért érdemes felkelni. Rossz napunk ne legyen, mert olyan gyorsan ketyeg az időnk a végéhez, ezért minden napot meg kell nyerni magunknak” – beszélt a hitvallásáról Görög Ibolya, amelyhez Márai Sándort idézte. „A formákat pedig utolsó pillanatig be kell tartani. Étkezésközben, társalgás közben. Ágyban és asztalnál. S mikor mindegyre formátlanabbá válik az emberi együttélés: te maradj hűséges a köszönés, meghajlás, kézfogás, érzésnyilvánítás, véleményalkotás kialakult, végső és kristályos formáihoz. Egy korban, mikor mindenki azt követeli, hogy öltsél formaruhát, te járj csak következetesen zakóban és este, amikor társaságba hívnak, ölts fekete ruhát. Nem a ruha, hanem a forma kedvéért. A műveltséget nemcsak a könyvek mentik meg. A műveltséget a hétköznapok apró reflexei mentik meg. Amikor egy korszak fölemelt ököllel jön ellened, te köszönj vissza, nyugodtan és udvariasan, úgy, hogy megemeled kalapod. Nem tehetsz mást.”
Az előadáson a Győr+ TV stábja is forgatott:
TV-s szerkesztő: Zombai-Kovács Ákos