A Djabe a legjobb zenekar, akivel valaha játszottam” - vallja a Genesis egykori tagja, Steve Hackett, akit közel két évtizedes munkakapcsolat köt össze a magyar Djabe együttessel. Minden közös zenélésük más és más, mindig megismételhetetlen és egyedi, már csak ezért sem érdemes kihagyni az augusztus 21-ei győri koncertjüket a Richter Teremben.
Szakmai kapcsolat és szoros barátság köti össze a Djabe együttessel és vezetőjével, Égerházi Attilával, hogyan kezdődött a közös történetük?
Igen, közel két évtizedes munkakapcsolat köti össze bennünket, Égerházi Attila kiadója adja ki lemezeinket Magyarországon. Először vendégzenészként meghívtak koncertjeikre, Londonban is felléptünk. Aztán egyik turné követte a másikat, gyakorlatilag 2003 óta közreműködöm a zenekar fellépésein és albumain. Az elmúlt öt évben elkészült 6 közös kiadványunk óriási nemzetközi sikereket hozott. Zenei együttműködésünk alapja az a zenei szabadság és szárnyalás, amit a Djabe afrikai neve is hordoz, és gyakorlatilag hitvallásának tekint. Fúziós zenénk alapja az improvizáció, előadásmódunkban ötvözzük a jazz, a világzene és a progresszív rock műfajainak elemeit. Köszönhetően Attiláéknak mostanra már nagyon sok magyar barátra tettem szert, már nagyon várom az augusztus 21-ei győri találkozást a Richter Teremben!
Előtte még Csehországban, Bécsben és Debrecenben lépnek fel, Budapesten pedig dupláznak, fizikailag, lelkileg hogyan készíti fel magát?
Saját együttesemmel előtte még egy londoni fesztiválon is játszunk, úgyhogy minden percet kihasználok a zenei felkészülésre, ebben segít nekem egy régi jól bevált masina, egy cd lejátszó. Ezen sokat hallgatom most a Genesis 1972-es lemezét, a Foxtrot-tot is. Most biztos úgy tűnik, mint aki nagyon régimódi, ugye? Nem használok IPad-et és más okos kütyüket sem, sőt internetet sem, azt meghagyom a feleségemnek.
Beszéljünk a Genesisről! Milyen a kapcsolata Phil Collinsszal?
Utoljára pár évvel ezelőtt találkoztunk, amikor megcsináltuk a dokumentumfilmünket. A volt felesége miatt nehéz időszakon megy keresztül, nagyon aggódom miatta, hiszen gerincsérülése miatt évek óta egyre csak romlik az egészségi állapota. Oh, bárcsak kívánhatnák egyet a jótündértől! Egy fantasztikus muzsikusról és csodálatos emberről van szó. Egész életemre kihatnak az együttesben töltött évek, ezért alkottuk meg bandámmal a Genesis Revisited turnét, ahol feldolgozásokat játszunk.
A Djabe & Steve Hackett 2022-es magyarországi turné fő irányvonala visszavezet minket 2016-ba Szardínia szigetére.
Igen, ott töltöttünk három csodálatos napot egy közös zenéléssel. Abban állapodtunk meg, hogy a felvételeket mindenki felhasználhatja akár saját lemezén is. 24 sávos analóg szalagra dolgoztunk, majd ezeket Budapesten a Djabe basszusgitárosa és zeneszerzője, Barabás Tamás formálta kompozíciókká, hónapokat töltött vele. Kiváló munkát végzett. Megszületett a Life Is A Journey anyag, mely leginkább az ambient jazz jellemzőit viseli magán.
A Genesis feldolgozások mellett, válogatnak majd a Djabe 2020-as Csodaszarvas albumáról is. Érdekesség, hogy a címadó dal szövegét feleségével együtt írták.
Feleségemet, Jo-t nagyon érdekli a történelem és a földrajz. Számunkra a hun-magyar mondakör egyik ismert története leginkább a római Romulus és Rémus mítoszához hasonlatos. A legenda szerint a csodaszarvas vezette a honfoglaló magyarokat a Kárpát-medencébe, ennek megfelelően feleségemmel egy olyan szöveget alkottunk meg, amiben ez az állat nagyon közel kerül az emberhez, és kölcsönösen hatnak egymásra.
Abban hiszek, hogy a zene a béke nagykövete, a sokszínű kultúrák egyezményes nyelve, amit mindenki ért. A zene reményt vihet a háborús mindennapokba, a Djabéval való együttes munka békét és szabadságot teremt.
A teljes beszélgetés visszahallgatható itt:
Videó formájában pedig itt nézhető vissza az exkluzív interjú: