Palestrina Kórus

A zene közösséget teremt

J. Kovács Andrea Fotó: Ács Tamás
2025.04.05. 15:23

Győr egyik legrégebbi vegyes kara a Palestrina Kórus, mely az egyházzenei alkalmakon kívül is hosszú ideje részt vesz a város zenei életében. Az együttest Halmos László zeneszerző, karnagy alapította 1931-ben a székesegyházi liturgia fényének emelésére. A kórust történetének közel száz éve alatt természetesen többen vezették, voltak köztük egyházi és világi személyek. Így például Jáki Sándor Teodóz bencés szerzetes, aki zenetanárként, kántorként, népdalgyűjtőként is jelentőset alkotott.

A Palestrina újjászervezése Katona Tibor nevéhez fűződik. Könnyű dolga volt, hiszen 1992-ben az első hívó szóra harmincan jelentkeztek. Szerencsésnek érzi magát, mert Halmos László életének utolsó öt évét együtt tölthette vele, s a zeneszerző két művét is nekik ajánlotta.

A névadó, Giovanni Pierluigi da Palestrina 1525-ben – éppen 500 évvel ezelőtt – született Itáliában. Minden idők egyik legnagyobb zeneszerzőjeként tartják számon, egyházzenei nagyságában Johann Sebastian Bachhal említik egy szinten.

A kórus aktívan részt vesz a győri kulturális életben. „1995-ben, Apor püspök halálának ötvenedik évfordulóján tartottunk egy Mozart Requiem-koncertet, melyre összehívtam a város három legnagyobb vegyes karát. Így a Palestrina Kórus a Pedagógus Énekkarral és a Liszt Ferenc Kórussal énekelt. Az előadás olyan jól sikerült, hogy a Filharmonikus Zenekar akkori igazgatója felkért bennünket, és attól kezdve Győri Fesztivál Kórus néven énekeltünk együtt évente két-három alkalommal. Állandó szereplői vagyunk a Tavaszi Kórustalálkozóknak, illetve a Pedagógus Énekkarral közösen is szoktunk koncertezni” – mondja a karnagy.

Katona Tibor gyerekkora óta énekel kórusban, tizenhárom évesen pedig már a kántori szolgálatot is ellátta a Havanna lakótelepi templomban, Budapesten. Büszke rá, hogy a Zeneakadémián a Párkai István által vezetett Liszt Ferenc Kamarakórus tagja lehetett, a diploma kézhezvétele óta pedig karnagyként tevékenykedhet.

Az évek során a kórustagok között barátságok szövődtek, s a társaság igazi közösségé vált, ezért a próbákon kívül is összejönnek egy-egy kirándulás vagy falatozással kísért beszélgetés kedvéért.

Kapcsolódó témák: #kórus | #közösség | #Palestrina Kórus | #szenior szalon | #zene |