„Mindig sokat gondolkodtam azon, hogyan lehet a tehetségeknek utat mutatni. Nagy eredménynek érzem, hogy kutatócsoportomban egykori tanítványaim vesznek körül” – vallja Ablonczyné dr. Mihályka Lívia, a győri Széchenyi István Egyetem professzora, akinek kiemelkedő kutatói, oktatói és tehetséggondozó tevékenysége, valamint a Nemzetközi Tanulmányok és Kommunikáció Tanszék megszervezésében vállalt szerepe elismeréseként a Magyar Érdemrend lovagkeresztje kitüntetést adományozta Áder János köztársasági elnök a március 15-i nemzeti ünnep alkalmából.
„Meglepetésként ért a kitüntetés, ami fontos visszajelzés és újabb motiváció számomra. Amikor elkezdtem az egyetemen dolgozni, nem gondoltam, hogy még hatvan év felett is ennyire motivált és az egyetem iránt elkötelezett leszek. Pályafutásom során nagyon sokat jelentett, hogy mindig csapat vett körül – mondta kérdésünkre Ablonczyné dr. Mihályka Lívia, a Széchenyi István Egyetem professzora. – Folyamatosan gondolkodtam azon, hogyan lehet a tehetségeknek utat mutatni. Nagy eredménynek érzem, hogy a Nemzetközi Tanulmányok és Kommunikáció Tanszéken létrehozott kutatócsoportomban egykori tanítványaim vesznek körül, és öröm velük együtt dolgozni.”
A professzor több mint négy évtizede dolgozik a Széchenyi István Egyetemen, illetve jogelődjénél. Pályáját nyelvtanárként kezdte, miután angol, német, olasz és orosz nyelvismerettel rendelkezik, majd az oktatói ranglétra valamennyi fokát bejárta. Egyetemi tanári kinevezését 2016-ban kapta meg. 2004-től a Kautz Gyula Gazdaságtudományi Kar Nemzetközi Kommunikáció Tanszékének vezetője volt, míg a kar dékánhelyetteseként a nemzetközi és a tudományos ügyek tartoztak munkaköréhez.
Doktori képzésekben oktatóként, témavezetőként a Széchenyi István Egyetemen kívül a Pannon Egyetemen, a Pécsi Tudományegyetemen és az Eötvös Loránd Tudományegyetemen tevékenykedett, és közben több külföldi egyetemen – Genovában, Pozsonyban, Triesztben, Linzben, Rouenben és Révkomáromban – volt vendégoktató. A Nemzetközi Tanulmányok BA szak vezetőjeként kezdeményezte és kidolgozta a Széchenyi István Egyetem elsőként bevezetett angol nyelvű alapképzését. 2016-tól az egyetemhez csatlakozott Apáczai Csere János Kar dékánhelyettesi, majd 2018-ig dékáni tisztségét töltötte be. Jelenleg a társadalmi kapcsolatokért felelős elnöki megbízottként is tevékenykedik.
Utóbbi minőségében oktatói-kutatói munkája mellett azért dolgozik, hogy az egyetem társadalmi felelősségvállalása jegyében összefogja az intézmény korábbi munkatársait. „Minden szervezet számára fontos, hogy megbecsülje egykori dolgozóit, tartsa velük a kapcsolatot. Szeretnénk lehetőséget adni számukra arra, hogy visszakapcsolódjanak az egyetem életébe, ami hasznos az egyénnek, de az intézménynek is, hiszen a volt kollégák tudása ma is érték. Természetesen ezért a célért is csapattal dolgozom együtt, és remélem, amint a járványhelyzet lehetőséget ad rá, meg tudjuk mutatni tevékenységünket” – fejtette ki.
Forrás: Széchenyi Egyetem