Áder János, egykori köztársasági elnök tartott előadást a Baksa Kálmán Két Tanítási Nyelvű Gimnáziumban kedden. A korábbi államfőnek régóta szívügye a környezet- és a klímavédelem, így ennek kapcsán osztott meg fontos adatokat és információkat a középiskolás közönséggel. A Baksa Gimi egy ún. ökoiskola is, ennek részeként volt lehetőségük arra, hogy az egykori elnök klíma előadást tartson nekik. Áder János pedig egy interaktív, telefonos játék segítségével a fiatalokat is bevonta a prezentációba, akik kérdezhettek is tőle.
„Ahhoz, hogy mi egy kiválasztott iskola lettünk és ilyen neves vendégünk legyen, ahhoz ti diákok, és kedves kollégák, ti is kellettetek. A mostanra már végzős diákok pár éve megkerestek engem, hogy szeretnének egy “ökoiskola” címet elnyerni. Ezt megpályáztuk, elnyertük, azért pedig, hogy a címhez méltóak legyünk mindent próbálunk azóta is megtenni. Ebben köszönöm Kurcsics Rafaella tanárnő kitartó munkáját is, aki ösztönöz benneteket arra, hogy évről-évre egyre több környezetvédelemmel kapcsolatos vetélkedőn vegyetek részt, ezeken pedig nem csak részt vesztek, de általában nagyon nagy
sikereket értek el” – hangzott el Mosolits Erika, a Baksa Kálmán Gimnázium igazgatójának köszöntőjében, melyet az egykori államfő előadása követett.
Áder János ezúttal is fontos adatokkal készült a diákok számára, akiknek elsőként a népesség gyors növekedésének és az elvárosiasodásnak a hatásairól beszélt. “A növekvő népesség az növekvő fogyasztással jár, vízfogyasztás szempontjából kétszeres értéknövekedésről, míg az energia szempontjából háromszoros növekedésről beszélhetünk. Tehát, ha a négyszeresére nőtt a népesség 100 év alatt, akkor nem nehéz kiszámolni, hogy a tizenkétszeresére nőtt az energiafogyasztás a 100 évvel ezelőttihez képest” – mutatott rá a politikus, aki arról is beszélt, hogy ez amiatt is problémás, mert a szükséges energia nagy részét napjainkban is, fosszilis energiahordozókból, azaz szénből, kőolajból és földgázból nyerik.
A korábbi államfő hangsúlyozta: 50%-kal nőhet az energiafogyasztás Magyarországon a következő 10 évben. Az Európai Unió és országunk vezetői is ezért arra törekednek, hogy a megújuló energiaforrásokat használják, hiszen ezek, valamint az atomenergia lehetnek a jövő zálogai.