Szabó Gyula elnök vezetésével Csángóföldön járt az Arrabona Városvédő Egyesület, amely adományokat vitt a Moldvában élő magyaroknak.
Szabó Gyula elmondta, az ember nem mindennap jár Moldvában. Hogy ennek mi az oka? Nem visznek arra kényelmes utak, messze is található, nincsenek sem épített, sem pedig természeti különlegességek. Moldva kívül esik a Kárpátokon, nem része Erdélynek, a híradásokból pedig nem hallani róla, mintha álom ülné ezt a vidéket.
A kevesekből is csak kevesen tudják, hogy sok százezer magyar lakja ezt a vidéket, akiket moldvai magyar csángóknak hívunk. Itt nyomokban él még a régi ízes beszéd, tartják a vallást, vannak pontok, ahol megélik a hagyományt, sőt az a mindennapok része. Ha valaki időutazásban szeretne részt venni, az bátran induljon erre, itt láthat még ekhós szekeret, kerekes kutat, kicsiny, de ápolt régi portákat. Természetesen az idő itt is halad, és az nem a hagyományoknak dolgozik. Munkalehetőség nincs, a fiatalabbak külföldre járnak dolgozni, a magyar oktatás iskolai szinten pedig nem létezik.
Mivel nyelvében él a magyar, itteni megmaradásunk zálogja a nyelvünk ismerete és használata. Ez csak úgy képzelhető el, ha vannak olyan helyek, ahol már kisgyermekkortól megismerhetik őseink nyelvét az itteniek, és vannak olyan eszközök, amelyek azt a munkát segítik. Mindegyik elem fontos, egyik sem nélkülözhető. Az Arrabona Városvédő Egyesület az utóbbi feladatban vállal szerepet immáron 14. éve. Idén Szászkút-falu volt a cél, amelyről előzetesen azt tudták, hogy a tanítónőn kívül már senki sem beszél magyarul. Ekkor jött az ötlet: megénekeltetik a gyerekeket, legyen a „Tavaszi szél vizet áraszt” című dalunk, amelyet itt emberöltők óta nem hallott senki.
Megérkezéskor Johanna, a tanítónő elmondta Szabó Gyuláéknak, hogy az öregek közül néhányan beszélnek magyarul, de egy teljes generáció már kiesett. Nagy szó viszont, hogy Magyar Ház épült idén, és az elveszett generáció gyermekei már ide járnak. Tudni kell, hogy magyarul az itteniek csak idegen nyelvként tanulhatnak.
Szászkút-falun fordult a kocka, a kormányunk Magyar Házat épített, tágast, korszerűt, jól használhatót. Ide járhatnak iskola után a magyar gyerekek, sőt még óvodai csoport is működik. Négy jól felkészült erdélyi pedagógus viszi az intézményt, és szavamra jól. Természetesen ez az ideális állapot külső segítség nélkül nem tartható fenn, muszáj, hogy időről időre adományokkal segítsenek nekik.
Győr-Moson-Sopron vármegye idén is kitett magáért, tekintélyes mennyiségű ajándékot gyűjtött össze. Az Arrabona Városvédő Egyesület, ahogyan azt megígérte, eljuttatta a csomagokat oda, ahol most a legnagyobb szükség volt rá.