Afrikaiakkal erősít az állatkert
Kíváncsi szurikátacsapat és egy koronásdaru-pár is költözött a Xantus János Állatkertbe. Az új jövevények a hétvégén mutatkoztak be a közönségnek, és már most nagy kedvencek.
A mindössze 600-700 grammos kisemlősök természetes élőhelye Dél-Afrika. A győri állatkert szurikátacsapatának nőstény egyedei Szegedről, a hímek Pozsonyból érkeztek egy hónappal ezelőtt – így mesélt dr. Bagó Bálint, az intézmény állatorvosa a kezdetekről. A harmincnapos karanténperiódus alatt össze kellett szoktatni a két társaságot, hiszen ezek az apró állatok igencsak agresszívan tudják védeni a saját területüket. Eleinte egy, a belső tartóhelyen felhúzott kerítésen át ismerkedtek, amit 3-4 nap elteltével lebontottak, a kezdeti villongások után a hímek és nőstények közösen vették birtokba az új, kültéri kifutót. „A szurikáták nagyon aktív állatok, így egy olyan kifutót kellett nekik csinálni, ahol folyamatosan elfoglalhatják magukat” – avatott be a részletekbe az állatorvos.
A szurikáta népszerű, sokak kedvence. Az afrikai tárlat a legkiterjedtebb a győri állatkertben – mondta el Wenczel Flóra. A gondozó jól ismeri a fajtát, érdekes, izgalmas állatnak tartja őket. A sivatagos területeken élő fajta a táplálkozást illetően nem túl válogatós – a skorpióktól sem riadnak vissza, sőt: kicsinyeiket is nevelik a vadászatukra. Eleinte elpusztított, majd a méregtövisétől megfosztott állatot kapnak szüleiktől a kölykök. A méregimmunitást fokozatosan szerzik meg, így idővel tökéletes energiaforrás lehet nekik a csípős állat is.
Az emlősök mellett madárfronton is erősített a Xantus Állatkert. Szintén Afrikánál maradva, egy szürkenyakú koronásdaru-párt is meg lehet csodálni az új röpdében. A Nyíregyházáról költöző tollasok jelenleg a flamingókkal vannak társbérletben – fogalmazott Wenczel Flóra. Uganda nemzeti madarai veszélyeztetettek, az emberi tevékenységek kiszorítják őket élőhelyükről. A megváltozott körülményekhez ragaszkodva bemerészkednek a mezőgazdasági területekre, rengeteg példány pusztul el mérgezés következtében. A gondozó szerint a tartásukkal nemcsak megismertetni tudják a fajtát, de meg tudják mutatni azt is, hogy ember és állat együtt tud élni.
A Xantus János Állatkert célja az állatok bemutatásán kívül a fajvédelem – a veszélyeztetett állatok szaporodását az ideális körülmények megteremtésével próbálják ösztönözni.
Galéria: Ács Tamás
TV-s szerkesztő: Németh Boglárka