A magyar nemzet összetartozik, a magyarságot a határok sem választhatják el egymástól, ezt mondta beszédében Győr polgármestere azon az ünnepségen, amit június negyedike, a Nemzeti Összetartozás Napja alkalmából rendeztek a Bisinger sétányon, az Országzászló-emlékműnél. Dr. Dézsi Csaba András kiemelte, aki nemzetben gondolkodik, az erős magyarságot épít. A városvezető emlékeztetett rá, Győr számára különösen fontos a határon túli magyarsággal való kapcsolattartás, nem véletlen, hogy az elmúlt két évben két új testvárosunk, Dunaszerdahely és Csíkszereda lettek.
A magyar himnuszt énekelték a résztvevők az Országzászló-emlékműnél, amiben ott szerepel, hogy megbűnhődte már-e nép, a múltat s jövendőt. Ezzel a gondolattal kezdte beszédét Győr polgármestere a Nemzeti Összetartozás Napja tiszteletére rendezett városi ünnepségen. Dr. Dézsi Csaba András kiemelte, a Bisinger park a nemzeti emlékezés parkja, majd hozzátette, Trianon számunkra azt üzeni, hogy szétválasztani valamit sokkal könnyebb, mint egyben tartani.
„Hatalmas trauma, nagy érvágás számunkra a trianoni diktátum, de nem is az elcsatolt területek a legfájóbbak, hanem azok a magyar emberek, akik egyik pillanatról a másikra a határon túl találták magukat honfitársaink” – mondta a polgármester. „Szétszakítani mindig egyszerűbb valamit, mint egyben tartani, de szerencsére minket, magyarokat, sem diktátumok, sem határok nem tudtak elszakítani egymástól” – tette hozzá dr. Dézsi Csaba András.
„A magyar nemzet össze- és egybetartozik, ezt erősítik azok a programok és támogatások is, amivel az anyaország segíti a trianoni döntés miatt más országban ragadt magyar honfitársainkat”– emelte ki a polgármester. „Mi mindig is tiszteltük és tisztelni is fogjuk a más nemzeteket, nem kérünk többet, mint hogy minket is tiszteljenek a többiek és ne csak akkor legyen fontos egy ügy, ha mondjuk egy Németország számára fontos, hanem akkor is, ha egy olyan kicsi, de erős nemzetnek, mint mi” – hangsúlyozta a városvezető.
„Nekünk, győrieknek különösen is fontos a folyamatos és intenzív kapcsolattartás a határon túli magyarokkal, ez abból is látszik, hogy az elmúlt két évben két új testvérvárosunk is lett, nem más, mint Dunaszerdahely és Csíkszereda, két olyan település, amely a határon túli magyarlakta területek szimbólumai” – mondta dr. Dézsi Csaba András.
A megemlékezés Bakos-Kiss Gábor szavalatával folytatódott, majd a Hoppáré zenekar saját zenéjével tisztelgett a Nemzeti Összetartozás Napja előtt. A megemlékezés koszorúzással zárult a Bisinger-sétányon, a „Nemzeti Emlékezés Parkjában”, ahogy a polgármester fogalmazott a pénteki ünnepségen.
Galéria: O. Jakócs Péter