Nincs könnyű helyzetben a magyar agrárium, az orosz-ukrán háború hatását már érzik a gazdák Győr-Moson-Sopron megyében is. Németh Gergely a Győr+ Médiának elmondta, a mezőgazdaság számára létfontosságú alapanyagok jelentős része Ukrajnából és Oroszországból származott, amit nehéz, vagy jóval drágábban lehet más országokból pótolni. A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara elnöke hozzátette, gondot jelen az energiahordozók drasztikus drágulása, és emellett a gazdáknak azt is át kell gondolniuk, hogy ebben a helyzetben milyen haszonnövényt érdemes termeszteni.
Még jó néhány hónap van hátra az aratásig, azonban a magyar gazdáknak tavasszal és a következő időszakban több mindenre megoldást kell találni. Az orosz-ukrán háborúnak súlyos következményei lesznek az ágazatban.
„Nem túl rózsás a helyzet, senkinek sem hiányzott ez a háború. Mindenki azzal volt elfoglalva, hogy a mezőgazdasági gépeket felújítsa, karbantartsa. A vetésterveket is valószínű, hogy át kell majd alakítani. A gabonaárak pedig az egekbe szöktek, erre lépett a kormány és gabona kiviteli tilalmat rendelt el. Ezt meg is értjük, mert nekünk az a legfontosabb, hogy a magyar lakosság élelmiszerrel legyen ellátva. Ez tulajdonképpen azt jelenti, hogy az állam gabona esetében kihasználja az elővásárlási jogát. A kiviteli tilalom azonban a mostani árakra nem lesz hatással.” – nyilatkozta Németh Gergely.
A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara megyei elnöke szeretné eloszlatni azokat a tévhiteket, hogy a magyar állam fogja majd meghatározni a tonnánkénti búza vagy kukorica árát. Az továbbra is a tőzsdétől függ. Sokkal nagyobb gondot okoz, hogy Oroszországból és Ukrajnából nem érkezik műtrágya és egyéb létfontosságú alapanyag. Az elszabadult gázolajár és euró ár szintén nehezíti az agrárium helyzetét.
„A gázolajnál vannak komoly gondok. Mi próbálunk folyamatosan egyeztetni a kamarán keresztül a kormánnyal, hogy milyen segítséget tudunk nyújtani. Nagyon remélem, hogy az üzemanyag ellátásunk folyamatos lesz és a gépek el tudnak majd indulni.”
Németh Gergely hozzátette, mindezekre a problémákra az aszály is rátesz egy lapáttal, hiszen a földeken hónapok óta nem esett komolyabb mennyiségű csapadék.