Dr. Nógrádi Györgyöt látta vendégül csütörtökön a Zichy-palota. A Győri Művészeti és Fesztiválközpont edukatív témájú beszélgetés-sorozatai egyre nagyobb népszerűségnek örvendenek. A teltházas előadások sorát „A világ 2022-ben” című előadással gyarapították. Nógrádi Györgynek 2022-ben négy könyve jelent meg, jelenleg hármat ír a külpolitikához kapcsolódóan.
A győri előadás legfőbb témája az orosz-ukrán háború volt. Az amerikai érdekek diktálta történéseknek egész Európa elszenvedője. És bár – elmondása szerint – a második világháború befejezése óta nem volt a világon még egyetlen békés nap sem, ez egy olyan jelentős konfliktus, ami az európai gazdaságot sakkban tartja.
A szankciós politika csak ideiglenes (fél)megoldást kínál, kizárólag a békekötés jelentene biztonságot adó lépést. Szóba került Tajvan, a német kancellárok titkos élete, és a történelem során beiktatott amerikai elnökök elhibázott és átgondolt lépései is. Az előadó beutazta az egész világot – kedvence a Maldív-szigetek -, egy helyre azonban most nem utazna, ez pedig Ukrajna.
A beszélgetés interaktív volt, a közönséget nem meglepő módon a háború izgatta leginkább. Kérdések sora fogalmazódott meg a hallgatóságban azt illetően, mikor érhet véget a háború, meddig bírhatja fegyveres erővel az orosz hadsereg és mire számíthatunk a későbbiekben. Kérdésükre Nógrádi elmondta, hogy a világ szeme az amerikai félidős választásokon van. A béketárgyalások sikertelensége miatt egyelőre távolinak tűnik a békekötés – akár 2-4 évig is húzódhat az affér -, hiszen Ukrajna nem hajlandó átadni azokat a területeket, melyek megszerzése esetén Oroszország teljesen be tudja fogni Európát.
Kettő dolgot biztosan levonhatunk konzekvenciaként az előadás után: az orosz hadsereg nagyon
sokáig kitart, hiszen katonai ereje a világon az egyik legjelentősebb a nagyhatalmak közül. A másik
pedig, hogy a győri közönség rendkívül tájékozott az aktuálpolitikát illetően – ezt a záporozó kérdések sora is bizonyítja. Dr. Nógrádi Györgyöt a Zichy-palota visszavárja, a következő év tavaszán is lesz miről beszélgetni a tanár úrral.
Szerző: Venesz Klaudia/Győri Művészeti és Fesztiválközpont