Hogyan hatott a covid-19 járvány a vállalkozásokra? Egy erről készített kutatás tapasztalatairól számoltak be a Mathias Corvinus Collegium győri központjában.
Dr. Fekete Dávid az MCC regionális vezetője a beszélgetés elején elmondta, hogy szeptembertől havonta két alkalommal a mostanihoz hasonló nyitott rendezvényeket tartanak a város polgárainak.
A Mathias Corvinus Collegium és az IFKA Közhasznú Nonprofit Kft. közös kutatást készített, hogy feltárják a koronavírus járvány magyar vállalkozásokra gyakorolt hatását. Az eredményekről a vizsgálat vezetői számoltak be Magyarország legnagyobb tehetséggondozó intézményében, a Káptalandombon.
Dr. Szepesi Balázs iskolavezető és Pogácsás Péter kutató arra keresték a választ, hogy miként reagáltak a vállalkozások a veszélyhelyzetre, mit tanultak az elmúlt időszakban és hogyan változik a jövőben a hozzáállásuk, stratégiájuk. A szakemberek nemcsak statisztikai adatokra támaszkodtak, hanem ötven vállalkozásról készítettek interjút, felméréseket.
Dr. Szepesi Balázs beszámolójában elhangzott: mintegy 5000 milliárd forintra tehető, amit a koronavírus miatt nem termelt meg a gazdaság. Az elveszített emberi életeken túl ez az óriási összeg is mutatja, hogy ez volt a legkomolyabb természeti katasztrófa, ami Magyarországot sújtotta.
A vállalkozásokat az első hullám ütötte meg legjobban, hiszen teljesen felkészületlenül érte őket. A GDP 14,5 százalékkal zuhant 2020. második negyedévében az előző év azonos időszakához viszonyítva. Mára viszont ismét elértük, sőt meg is haladtuk a válság előtti szintet. – mondta Pogácsás Péter.
A mondás úgy tartja, hogy ami nem öl meg, az megerősít. Ez most sem történt másképp. Az átfogó tanulmányból ugyanis nyilvánvalóvá vált, hogy a talpon maradt vállalkozások megerősödve kerültek ki a kritikus helyzetből. Hogy mi volt a titkuk? Az alkalmazkodóképesség, az üzleti partnerekre támaszkodás, vagyis a szolidaritás, a tartalékok felhasználása és a tevékenység átalakítás.
Dr. Szepesi Balázzsal készült interjúnkat a Győr+ Hetilap pénteki számában olvashatják.