Anya és baba nyugodtan fordultak egymás felé, a kis izgága test lélegzetről lélegzetre, kortyról kortyra nyugodott meg, ahogy betöltötte száját az anyatej íze. Sajnos vannak, akiknél nehézségek árnyalják a gyönyörű pillanatokat. Albert Nórával, szülés- és gyermekágy-felkészítő trénerrel, gyermekágy- és szoptatástámogató dúlával beszélgettünk az augusztus elsejei anyatejes táplálás világnapja alkalmából a szoptatásról, annak nehézségeiről.
Miért fontos az anyatejes táplálás? Hogy hat a babára és az anyára?
Az anyatej egy fantasztikus táplálék, összetétele folyamatosan változik, a kicsi igényeihez igazodik. A mellben már a várandósság alatt termelődik kolosztrum, azaz előtej. Speciális összetétele miatt, s mivel csak kevés van belőle, nem terheli a baba csöppnyi, cseresznye méretű gyomrát és a kiválasztó szerveit, támogatja a mekónium (magzatszurok) távozását, a nagyobb mértékben jelen levő bilirubin elégséges távozását. Az előtejet a baba első védőoltásának is nevezik, bevonatot képez a bélrendszerben, ami komoly védelmet alakít ki a vírusokkal és a bakteriális fertőzésekkel szemben is. Az újszülöttnek 3-4 napig, amíg az első tejbelövellés megtörténik, nincs is másra szüksége. Az igény szerinti szoptatás hatására aztán megérkezik az „igazi” anyatej is.
Hatással van a szoptatás a baba és az anya későbbi fizikai és lelki egészségére is. A korai mellre helyezés segíti a méhlepény leválását, a méh összehúzódását, a gyermekágyas vérzés csökkenését. A szoptatásnak fontos szerepe van az anya és a csecsemő közötti kötődés kialakulásában, felerősíti az anyává válás érzését, megnyugtatja a babákat, akinek ebben az időszakban szinte nélkülözhetetlen az anya közelsége.
Miért lehet, hogy valakinek nincs, vagy kevés teje van?
A szülés után az anya testében óriási hormonális átállítódás zajlik, amely az anyatej termelését is indítja, valamint a baba természetes ösztöne a sűrűn mellre kerülésre arra ingerli az anyai szervezetet, hogy megfelelő mennyiségű tejet termeljen. A szoptatás egyes anya–baba párosnak azonnal sikeresen indul. Amikor azonban egy édesanya számára a szoptatás nehézségekbe ütközik, ajánlatos szakemberrel konzultálnia. A legtöbb esetben a kevés tejnek gyakorlati és fizikai okai vannak: a helytelen mellre tétel és az időben korlátozott, időhöz kötött szoptatás, az anyát érő stressz, az evés, ivás és pihenés elégtelensége. Néhány esetben okozhatják a tejtermelési gondokat komolyabb lelki okok. Ha ezeket az anyák már szülés előtt is érzik, érdemes ezeket még a szülés előtt segítővel átbeszélni.
Ritkábban, de akadálya lehet a szoptatásnak, a genetikailag elégtelenül fejlődött mirigyállomány a mellben, vagy ha az anyának korábban mellműtétje volt, illetve az anya hormonális problémái.
Amennyiben gyógyszeres kezelést igénylő betegség alakul ki a szoptatás ideje alatt, feltétlenül szoptatásban is képzett orvossal kell konzultálni (lehetőség szerint IBCLC – laktációs szaktanácsadó), aki ha tud, ajánl megfelelő gyógyszert. Ha ez nem lehetséges, akkor részlegesen vagy teljesen el kell hagyni a szoptatást.
Mi a helyes szoptatási módszer, elv? Mi okozhatja, ha nem megy a szoptatás, ha fáj? Mit tehet ilyenkor az anya?
Fontos, hogy a babájukat várók előre is készüljenek a szoptatásra, ismerjék meg az igény szerinti szoptatás valódi jelentését. Arra biztatok mindenkit, hogy bátran kérdezzen, kérjen tanácsot, így korai szakaszban elcsíphetők és kezelhetők a kialakuló problémák.
Az a helyes testhelyzet, ha anya is jól érzi magát, ellazult a szoptatás alatt, és a babát megfelelő pozícióban tartja, valamint csak akkor vonja rá a mellére a picit, ha nagyra tátja a száját. Ekkor a baba nemcsak a bimbóra „harap rá”, hanem a bimbóudvar alatti tejöblöket is masszírozza az ínyével, így a saját vákuum erején túl ez is segít a tejleadó reflex beindításában.
Ha a baba sír, az az éhségnek már a késői jelzése, a kiürült pocakot még álmukban, az úgynevezett korai éhségjelekkel közlik a picik, ezekre reagálva sokkal könnyebben mellre lehet tenni őket, hiszen még nyugodtak. Fontos tudni, hogy amikor a babáknak fejlődési-növekedési ugrása van, akkor ösztönösen rövid és sűrű szopizásra váltanak. Ilyenkor nem szabad megijedni, bátran szoptassanak az édesanyák igény szerint, pár nap alatt beáll egy új rend.
Sok nő aggódik, hogy nem megfelelő a melle a szoptatáshoz.
Nagyon sokféle mell és mellbimbó van a világon: kicsi és nagy keblek, kicsi és nagy, kiemelkedő és lapos, vagy befele forduló mellbimbók. A legtöbb nő képes a szoptatásra. Mivel a babának nem a mellbimbót kell bekapnia, hanem a bimbóudvar területét, ezért kisebb vagy laposabb bimbóval sem lehetetlen a szoptatás, sőt a baba ki tudja fordítani a bimbót szopizás közben. Mielőtt az anya bimbóvédőt használna, érdemes szoptatástámogatást kérni, hogy valóban szükség van-e rá.
Az édesanya a megfelelő mennyiségű mellszövet bekapását segíteni tudja előfejéssel, ami puhítja a mellet. A baba ezután szépen meg tudja már nyújtani a bimbót a szájában, ami így eléri a szopizást ingerlő pontot a szájpadlásán, valamint a leadott tej is azonnal megfelelő helyen landol, így megkönnyítve a szívás-nyelés ritmusát.
Előfordulhatnak olyan problémák, amelyek a baba oldaláról nehezítik meg a szopizást, de nem teszik lehetetlenné. Születési sérülések, lenőtt nyelvfék, gótikus szájpadlás, vagy éppen egy beljebb eső áll. Szerencsére ezekben a helyzetekben is van megoldás, segítséggel, támogatással és türelemmel orvosolhatók, illetve ma már vannak olyan szoptatást segítő eszközök, amelyek végső esetben a nehezebb helyzetekben támogatást tudnak nyújtani.
Sok anya hallotta már, biztos nem elég zsíros a teje vagy éppen túl zsíros.
Az anyatej összetétele mindig a baba életkorának és szükségleteinek megfelelő. Az első mirigyekben szomjoltóbb, hígabb tej termelődik, de a zsíros tej is minden édesanya mellében ott van, csak a hátsóbb tejmirigyekben. Ahhoz, hogy a baba ehhez hozzájusson, és a súlyfejlődése megfelelő legyen, elegendő ideig kell egy evésnél egy mellen szopiznia. Az, hogy valaki jobban, más kevésbé hízik, a genetikán is múlik.
Mikor kell segítségért fordulni?
A felkészülésben az anyatejes táplálást támogató anya-csoportok, a célzott tréningek, az önkéntes szoptatástámogatók, a gyermekágyas dúlák is segíteni tudnak. A szoptatástámogatást, szoptatási tanácsadást legmagasabb szinten az IBCLC laktációs szaktanácsadók végzik. Amikor komolyabb probléma merül fel, őket érdemes felkeresni.
Viszont már orvosi segítség kellhet a szoptatás következtében kialakult, múlni nem akaró, egyre rosszabbodó sebes állapotoknál, valamint a mellben, mell körül érezhető, ok nélküli tartós fájdalmaknál. Illetve, ha a tejpangás miatti kezdődő mellgyulladás nem múlik a szoptatás, borogatás, masszírozás hatására, az állapotot egy napnál tovább tartó magas láz, fájdalmas feszülés, piros folt, gyengeség, influenzaszerű tünetegyüttes kíséri. Fontos, hogy mindenképpen szoptasson az anya a gyulladt mellből is, mert az egyéb kezelések mellett ez a leghatékonyabb megoldás a gyors gyógyuláshoz.
Előfordul, hogy a baba kezdeti lustasága, aluszékonysága nem múlik, nem hatékony a szopizása, ilyenkor is érdemes szakember segítségét kérni, hátha a baba részéről van képtelenség a helyes szopóreflexre.
Fontos, hogy legyen egy elérhető kísérője és tanácsadója az édesanyáknak, családoknak a szoptatás támogatásában akkor is, ha valamiért a szoptatás rövid ideig, részlegesen vagy egyáltalán nem sikerült. A támogatás, az elfogadó és ítélkezésmentes segítség mindenkinek jár.