Autizmus világnapja: kék sétával tettünk az elfogadásért

Havassy Anna Katalin Fotó: Ács Tamás
2025.04.02. 18:55

Az autizmus világnapja április 2. Ebből az alkalomból délután a győri belvároson áthaladó „kék sétát” tartottak. A program zárásaként Árnics Katalinra emlékeztek a Bisinger sétánynál található emléktáblája előtt.

A szakmai becslések szerint Magyarországon körülbelül 160 ezer ember él autizmussal, és a spektrumzavar minden 15. családot érinthet.

Idén a programokat a Pamacs Egyesület és a Kapcsok Alapítvány szervezte, s arra kérték a résztvevőket, hogy ezen a napon öltözzenek kékbe, kössenek kék sálat a nyakukba, vagy tűzzenek kék szalagot a szívük fölé. Az este folyamán egyébként kék színben ragyog majd a Jedlik híd, a városháza és az Audi Aréna is.

Galéria: MekliZ Fotóstúdió

A „Kék séta” a Széchenyi István Egyetem Apáczai Csere János Kar elől, a Liszt Ferenc utcából indult. Itt nyilatkozott a Győr+ Médiának Nagy Eszter Mária, a Kapcsok Alapítvány titkára, aki elmondta, hogy Győrben Árnics Katalin gyógypedagógiai tanár kezdeményezésére, 2011 óta rendezik meg a kék napot.

Kezdetben Kati kötött, horgolt, kék figurákkal díszítette a Széchenyi teret. Mára komoly összefogás övezi a kezdeményezést. Kérjük az embereket, hogy informálódjanak az autizmussal kapcsolatosan és figyeljünk oda egymásra!” – mondta Nagy Eszter Mária, aki megemlítette Trembulyák Márta gyógypedagógus fáradhatatlan munkáját is. Hozzátette, hogy a hallgatók az ő közreműködésének köszönhetően juthattak hozzá ma délelőtt roppant hasznos információkhoz az autizmussal kapcsolatban.

Kovács-Orosz Anna, a Pamacs Egyesület elnöke a városban elhelyezett festett kavicsokról mesélt, amelyekkel egy kis ajándékot szerettek volna adni azoknak, akik azonosulni tudnak azzal a gondolattal, hogy a társadalom részéről igenis szükség van az elfogadásra. Az egyesület pedig segít, ahol csak tud, vagy ahol kérik tőlük. Jelenleg közel 130 szülővel tartják a kapcsolatot, de Kovács-Orosz Anna véleménye szerint Győrben több ezer érintett is lehet.

Prédlné Németh Margit önkormányzati képviselő is jelen volt a sétán, és kiemelte: „Örülök, hogy részt vehetek a rendezvényen, és úgy gondolom, hogy a legfontosabb üzenete a figyelemfelhívás, hiszen sokan élnek autizmussal. Fontos, hogy segítőkészek és elfogadók legyünk, és támogassuk azokat az embereket, akik ilyen nehézséggel küzdenek.”

A „Kék séta” résztvevője volt Boncsarovszky Péter önkormányzati képviselő is, aki a Győr+ Média érdeklődésére elmondta: „Mindannyiunk közös ügye, hogy felhívjuk a figyelmet az autizmussal élők mindennapjaira, és hogy közösséget alkossunk. Győrben már hosszú ideje zajlanak érzékenyítő foglalkozások. Nekem is volt autista rokonom, így pontosan tudom, milyen nehézségekkel kell szembenézniük a szülőknek. De most is itt vagyunk sokan, közösséget alkotunk, és minden lehetséges módon támogatjuk ezt a közösséget!”

A séta 16 órakor indult az Apáczai Karról, és a belvárost átszelve érkezett meg a Bisinger sétányra, ahol Árnics Katalin emléktáblájánál Balogh Nagy Olivér és Kovács Anna furulyán zenélt, majd Kósa Roland alpolgármester mondott köszöntőt. Beszédében kiemelte:

„Felismerni egy problémát fontos dolog, cselekedni a megoldásért elismerésre méltó, egy ügynek szentelni az életet pedig hőstett. Fontos, hogy mi, győriek tudatosan, elfogadóan és befogadóan forduljunk az autizmusban érintett gyerekek és felnőttek felé.

Fel kell ismernünk, hogy vannak, akik másképp tapasztalják meg a valóságot, mást jelent számukra egy-egy megszokott viselkedési minta, gesztus vagy szó, és ezekre másképp is reagálnak. A szülők és a szakemberek közös feladata az autizmus korai felismerése, hiszen minél előbb elkezdődik a specifikus fejlesztés, annál könnyebb lehet az érintettek mindennapi élete.”

Hangsúlyozta továbbá, hogy Győrben a gyógypedagógusok már egészen kis kortól kezdődően megfelelő segítséget nyújtanak az autizmussal élőknek és családjaiknak. Kiemelte a civil szervezetek munkáját is, különös tekintettel a Kapcsok Alapítványra és a Pamacs Egyesületre.

Az autizmussal érintettek szülei, családtagjai és a segítő szakemberek sokszor az életüket szentelik ennek a feladatnak. Árnics Katalin személye és életműve ezt az elhivatottságot testesíti meg. Az autizmus világnapján városunk nevében köszönetet mondunk nekik, és mindenkit arra kérünk, hogy támogassa és fogadja el az autizmussal élőket.”

A beszédet követően Kósa Roland alpolgármester koszorút helyezett el Árnics Katalin emléktáblájánál, illetve a séta résztvevői virágokat helyeztek el és mécseseket gyújtottak.

Galéria: Ács Tamás