Hozzászoktunk az erőszakhoz?

Az agresszorok korszakát éljük

Venesz Klaudia Illusztráció: depositphotos.com
2024.09.01. 16:50

Fél éven belül a második, olyan erőszakos bűncselekményről szóltak a híradások régiónkban, ahol az elkövető fiatal kora ellenére brutálisan támadt a környezetében lévőkre. A két eset kapcsán, azok párhuzamait figyelembe véve Hal Melinda klinikai szakpszichológussal, az MCC Tanuláskutató Intézetének vezető kutatójával beszélgettünk.

Májusban tudósítottunk a bőnyi általános iskolában történt késelésről, ahol egy mindössze 12 éves, hetedik osztályos tanuló próbálta kihúzni az első áldozatát egy általa vezetett halállistáról. A kislány otthonról vitte magával a bosszúállás eszközéül szolgáló, mintegy 20 centiméter pengehosszúságú kést, amivel olyan súlyos sérülést okozott osztálytársának, hogy azonnali műtéti beavatkozásra volt szükség. A hátba szúrt kislány azóta jól van, a sebe összeforr, de a lelkén örökké viseli a bántalmazás nyomait. Az elkövető indítékát felfedték: a szóbeli abuzálást elégelte meg a gyermek olyannyira, hogy az cselekvésre ösztökélte. A Győri Járásbíróság döntése értelmében továbbra is egy speciális intézményben tartják fogva az elkövetőt.

Augusztus végén újabb brutális bűncselekmény híre rázta meg a közvéleményt. Mosonmagyaróváron kezdett ámokfutásba egy 19 éves nő: a lakásukon kést ragadott, többször megszúrta nagyanyját és édesapját, majd a sérülteket hátrahagyva az óvári belvárosba ment, ahol további két, számára ismeretlen személyt sebesített meg. Egy dohányboltban barikádozta el magát, ahol a TEK bevetési egysége elfogta. A letartóztatásáról a bíróság határozott, úgy ítélték meg, hogy a tette elkövetésekor többféle drog hatása alatt álló fiatal nő elrejtőzésének és bűnismétlésének esélye is fennáll. Az ő indítéka egyelőre ismeretlen, de azt tudjuk, hogy korábban már a hatóságok látókörébe került kábítószerrel kapcsolatos és más bűncselekmények miatt.

Agresszió-kapcsolók

A két eset összefügg az elkövetés eszközében, módjában és abban is, hogy mindkét alkalommal fiatal nő volt a támadó. A szakemberek is azt látják, hogy szaporodnak az erőszakos bűncselekmények és egyfajta mintakövetést is megfigyeltek: a médiában nyilvánosságra kerülő esetek akár inspirációként is szolgálhatnak. „Figyelemfelhívó, és beindít egyfajta agyi folyamatot”véli Hal Melinda klinikai szakpszichológus. „Minél több ilyen híradás jelenik meg, annál inkább hozzászokunk az erőszakhoz és mondhatjuk, hogy ma már természetes megoldási móddá vált. De a bűncselekményt okozhatja egy korábbi trauma, de egy súlyos vádlás családon belül, és emellett a drog önmagában is elég ahhoz, hogy megtörténjen egy ilyen esemény.” Manapság általában nem tiszta szert használnak és gyakran egyszerre többfélét is, az eltérő vegyi anyagokra pedig másképp reagál a szervezet. A drog indukálta pszichotikus állapot, vagy egy mentális zavar (depresszió, vagy skizofrénia) is képes előidézni egy-egy ilyen tragédiát. A pszichológus szerint az online tevékenységek, akár a kommentek is buzdító hatással bírnak az erőszakos cselekményekről szóló tudósítások alatt. Hal Melinda úgy véli, hogy „a személyeknél, akik ezt megteszik, általában kétféle állapot van. Az egyik a korábban traumatizálódott neurotikus, aki extrém módon szorong és van egyfajta elfojtott dühe. A másik pedig a pszichopata.”

Nem számít a nem

Beszélgetésünkben kitértünk arra is, hogy az agresszió már a női nemnél is egy elterjedt viselkedési forma. A pszichológus szerint „nemcsak a feminizmus hatott, hanem az is, hogy az erőszakhoz hogyan állunk hozzá.” Felidézte azt is, hogy a videójátékokban megjelenő, felfegyverzett, harcias amazonként feltüntetett nőalak is egy hamis ideált teremtett.

Zéró tolerancia a szerhasználatban

A mosonmagyaróvári esetnél különböző narkotikumok is beindíthatták a drámai események sorozatát. A droghasználat eleve egy komoly pszichotikus romlást és személyiségtorzulást okoz. „Kevesebb az agysejt, rohamosan romlik a teljesítmény, a figyelem. Nagyon negatív, dühös és akár teljesen elrugaszkodott gondolatok érkeznek” – tette hozzá a szakértő, és hozzátette, hogy a droghasználat a dizájnerdrogok megjelenésével teljesen átalakult. Egyre korábban nyúlnak szerhez a fiatalok és az egykor nehézségeket okozó „ragasztózáshoz” képest sokkal komolyabb és veszélyesebb anyagok állnak rendelkezésre, és már akár egy alkalom is elég ahhoz, hogy egy komoly pszichózisba ragadjon a szerhasználó.

„Magyarországnak van egy elég komoly drogstratégiája, már abban is leírták, hogy nagyon sok szer külföldről érkezik. Több országban legalizálták a marihuánát, és fennáll a veszélye annak, hogy ha ők legalizálnak, akkor nálunk a szürke zóna elkezd tágulni” – figyelmeztet a szakember. Ezzel összefügg az is, hogy itthon is sokkal több droghasználót kell ellátni az egészségügyben, épp ezért szankcionálják a magyar jogszabályok már a fogyasztást is. Hal Melinda is a szigor pártján áll, szerinte a liberális felfogás nem vezet megoldásra és kizárólag a zéró tolerancia eredményes a társadalmunk deviáns viselkedési formáival szemben.

A felismerés és a cselekvés a kulcs

A szakpszichológus azt vallja, hogy az igazságszolgáltatás alól – ha gyerekkorú is az elkövető – nem szabad kivonni az erőszaktevőt, de a hangsúly mindenképpen a prevención van. „Vannak látható jelei annak, amikor hangulatváltozás történik, vagy elkezdődik egy droghasználat. Amikor nagyon sokszor jár el egy fiatal otthonról, vagy megállíthatatlanul szidja a szüleit – ezt észre vehetné egy családtag vagy egy pedagógus is, de az emberek legtöbbször sajnos csak legyintenek.” A környezetnek tehát fontos szerepe van az intő jelek felismerésében és ideális esetben cselekedni kellene a megfelelő szakember bevonásával. Habár mindkét bűncselekmény nyomozati szakban jár, azt tudjuk, hogy voltak előjelek – a bőnyi kislány többször is tett fenyegető kijelentéseket és a halállista is komoly intő jelnek számít, a mosonmagyaróvári nőnél pedig a kábítószerhasználat is figyelemfelhívó.

A bűncselekményekről portálunk a büntetőeljárások következő szakaszaiban is folyamatosan tudósítani fog.

Amennyiben úgy érzi, hogy Önnek, vagy családtagjának segítségre lenne szüksége, az alábbi szervezetekhez is fordulhat:
Drogprevenció: https://drogprevenciosalapitvany.hu/
Bántalmazás: https://nane.hu/
Országos Gyermekvédelmi Szakszolgálat: https://ogysz.hu/

A bőnyi esetet követően szakemberek segítségével dolgoztuk fel az esetet:

Illusztráció: depositphotos.com

Kapcsolódó témák: #bűncselekmény | #erőszak | #pszichológia | #támadás |